•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

دادگاه ابراهیم نوری و جعفر رستمی راد, دو تن از فعالان ملی مدنی برگزار شد

0
728

جلسه محاکمه ابراهیم نوری و جعفر رستمی، دو فعال ملی مدنی، روز گذشته در محل شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷، جلسه رسیدگی به پرونده ابراهیم نوری و جعفر رستمی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده به اتهام ”فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران ” به‌صورت جداگانه برگزار شد. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: «در جلسه دادرسی اول، ابراهیم نوری که از شهریور امسال در حال سپری کردن حکم ۶ ماه حبس تعزیری خود دربند ۷ زندان اوین است، دفاعیات خود را به زبان ترکی تقدیم دادگاه کرد. اقدامی که ابتدا واکنش تعجب‌آمیز قاضی و معاون دادستان را به همراه آورده و در ادامه که درخواست نوشتن دفاعیات به زبان فارسی نیز صورت گرفت؛ با عدم موافقت این فعال ملی مدنی، دفاعیات ترکی ضمیمه پرونده شد.» این منبع در ادامه افزود: «در پایان جلسه دادگاه، قاضی احمدزاده اعلام کرده که جهت صدور آزادی موقت در این پرونده، در صورت آمادگی برای تودیع، دادگاه حاضر به پذیرش وثیقه نیز است که ابراهیم نوری هم در واکنش به این مسئله بیان داشته که تمایلی برای تودیع وثیقه در این پرونده را ندارد.» این منبع آگاه در رابطه با برگزاری جلسه دادگاه جعفر رستمی راد نیز گفت: «جعفر رستمی دیگر فعال فراخوانده شده به این دادگاه که با تودیع وثیقه، موقتاً در آزادی بسر می‌برد، بلافاصله پس از اتمام جلسه رسیدگی به اتهام نوری، با اتهامی مشابه مورد محاکمه قرار گرفت.»

این منبع افزود: «در این جلسه دادگاهی هم که ظن نوشتن دفاعیات به زبان ترکی از سوی او نیز می‌رفت، محاکمه به‌صورت سؤال و جواب جریان پیداکرد و دفاعیات شفاهی آقای رستمی راد نیز توسط منشی دادگاه ثبت شد.»

ابراهیم‌نوری و جعفر رستمی ۱۱ تیرماه امسال به ظن شرکت در تجمعات قلعه بابک در تهران بازداشت و به بازداشتگاه اوین تهران منتقل شدند.

لازم به ذکر است حوق بشر در ایران پیش تر طی گزارشی از برگزاری دادگاه این دو فعال ترک آذربایجانی در روز دوشنبه ۲۶ آذر، خبر داده بود.

روز یکشنبه ۱٨ آذرماه ۱۳۹۷، ابراهیم نوری به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب منتقل و کیفرخواست صادره برای وی قرائت شد. ”فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران ” یکی از اتهاماتی است که در این پرونده عنوان‌شده‌اند.

صبح روز سه‌شنبه ۶ شهریورماه ۱۳۹۷ ابراهیم نوری طی تماسی تلفنی با خانواده خود، از انتقالش به قرنطینه زندان اوین و صدور قرار وثیقه ۱۲۰ میلیونی تومانی در رابطه با پرونده جدیدش خبر داد بود که به نیابت از دادگستری شهرستان اهر جهت اجرای حکم ۶ ماه حبس تعزیری بابت پرونده تبلیغ علیه نظام در سال ۹۵ پس از ۵۵ روز بازداشت به بند قرنطینه و سپس به بند هفت این زندان جهت تحمل حبس منتقل شد.

این فعال ملی مدنی به دلیل حضور در تجمع اعتراضی در روز منتهی به آخرین جمعه ماه رمضان سال ۹۵ بازداشت و در شعبه ۱ دادگاه کیفری اهر به اتهام “تبلیغ علیه نظام به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام” محاکمه و به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

ابراهیم نوری متولد ۱۳۷۰، دانش‌آموخته مترجمی زبان انگلیسی و دانشجوی رشته حقوق دانشگاه آزاد اهر از سال ۱۳۸۴ بارها از سوی مأموران امنیتی بازداشت و به حبس محکوم‌شده است.

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ ای روز شنبه ۲۰ مرداد۹۷ در بیانیه ای از مقامات ایران خواست که فورا و بدون قید و شرط زندانی عقیدتی ابراهیم نوری و سایر کسانی که به دلیل شرکت در تجمعات فرهنگی اقلیت ترک آذربایجانی زندانی شده‌اند، را آزاد کنند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.