پنج شنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۲
پنج‌شنبه, سپتامبر 28

تبرئه محمدعلی کامفیروزی, وکیل دادگستری در دادگاه تجدیدنظر استان فارس

0
506

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۴ تیر ماه ۱۳۹۹, شعبه دادگاه تجدیدنظر استان فارس با صدور دادنامه ای محمدعلی کامفیروزی, وکیل دادگستری را تبرئه کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از صدا و سیما, امروز شنبه ۱۴ تیر ماه ۱۳۹۹, محمدعلی کامفیروزی, وکیل دادگستری و فعال پیشین دانشجوئی توسط دادگاه تجدیدنظر استان استان فارس از اتهام توهین به رهبری و حبس تعلیقی ۲ ساله با طول مدت تعلیق ۵ سال تبرئه و قرار منع تعقیب وی صادر شد. این وکیل دادگستری در پی شکایت سازمان اطلاعات سپاه پاسداران از وی به دلیل سخنرانی که در آذر ماه ۱۳۹۷ در جمع دانشجویان دانشگاه شیراز انجام داده بود به این مدت حبس محکوم شده بود. 

در تاریخ  ۷ تیر ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی محمود ساداتی, با صدور دادنامه ای محمدعلی کامفیروزی, فعال دانشجوئی سابق و وکیل دادگستری را از بابت اتهام توهین به رهبری در پی شکایت سازمان اطلاعات سپاه فجر استان فارس در جریان یک سخنرانی در تاریخ ۱۶ آذر ماه ۱۳۹۷, به تحمل ۲ سال حبس با طول مدت تعلیق ۵ ساله و که باید هر ماه ۱ بار به شیراز سفر و خود را به مراجع قضائی معرفی کند محکوم شده بود. 

محمدعلی کامفیروزی که سابقه ۲ دوره نمایندگی مدیران مسوول در شورای مرکزی نشریات دانشگاهی وزارت علوم را در کارنامه فعالیتهای خود دارد، در سال ۱۳۹۵، از سخنرانان دیدار با علی خامنه ای با دانشجویان بود و در آنجا ضمن انتقاد از نقض حقوق شهروندی و سرکوب آزادی‌های بیان و عقیده در ایران و پرونده‌سازی و برخوردهای ناشایست با شهروندان گفته بود که با برخی نظرات علی خامنه ای اختلاف نظر دارد و در انتهای سخنرانی خود از ایشان پرسید که “شیوه تعامل با من و امثال من چگونه باید باشد؟”

پیش از این نیز احسان کریمیان دبیر انجمن فرهنگ و سیاست شیراز پس از صدور حکم دادگاه بدوی گفته بود: “ما در مراسم بزرگداشت ۱۶ آذر سال ۱۳۹۷ از ۲ نفر از فعالان دانشجویی دعوت کردیم تا نظرات و دیدگاه‌های خود را با دانشجویان در میان بگذارند. این برنامه با هماهنگی کامل با مراجع قانونی و با مجوز قانونی و در کمال آرامش و در یک فضای عقلانی برگزار شد و در انتها هم دانشجویان سوالات و نظراتشان را در یک فضای آرام و منطقی بیان کردند و برنامه بدون هیچ گونه مشکل و حاشیه‌ای برگزار شد تا اینکه گویا ۸ ماه پس از برگزاری این مراسم، بدون اینکه حتی کوچک‌ترین تذکری هم از طرف نهادهای رسمی و قانونی به ما داده شده باشد، یکی از سخنرانان برنامه از سوی شعبه ۱۰ دادیاری دادگاه انقلاب اسلامی شیراز احضار شد. البته ما همان موقع مساله را با مسوولان دانشگاه در میان گذاشتیم اما متأسفانه هیچ گونه اقدامی انجام ندادند.”

احسان کریمیان, در ادامه گفته بود: “بنده در آن زمان نایب دبیر انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه شیراز بود و محکومیت آقای کامفیروزی به اتهام توهین به رهبری، اتفاق بسیار عجیب و غیرقابل باوری است. آقای کامفیروزی در سخنرانی‌اش کلا دو سه بار به رهبری اشاره کرد که در آن دو سه بار هم با کمال احترام و ادب درباره ایشان صحبت می‌کرد. مضمون صحبت هم اصلا توهین آمیز نبود.”

 برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: