•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

محمدعلی راجی, درویش گنابادی جهت اجرای حکم حبس بازداشت شد

0
905

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۰ خرداد ماه ۱۳۹۹, محمدعلی راجی, درویش گنابادی ساکن تهران جهت اجرای حکم حبس تعزیری بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۱۰ خرداد ماه ۱۳۹۹, محمدعلی راجی, ۲۴ ساله و درویش گنابادی شهروند ساکن تهران, که پدرش « محمد راجی پس از بازداشت در جریان حادثه گلستان هفتم پاسداران بر اثر ضرب و شتم از سوی ماموران امنیتی جان باخت » جهت تحمل حبس تعزیری ۹۱ روزه خود از بابت اتهام تشویش اذهان عمومی پس از مراجعه به واحد اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران بازداشت و به بند قرنطینه زندان اوین منتقل شد. 

براساس این گزارش, این درویش گنابادی که پدرش محمد راجی پس از بازداشت در حادثه گلستان هفتم در اثر شکنجه و ضرب و شتم ماموران امنیتی در بازداشتگاه جان باخت در سال ۱۳۹۶, از دست داد با توجه به ابلاغیه دریافتی از واحد اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران احضار شده بود. 

محمدعلی راجی, در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۶, در جریان حادثه گلستان هفتم توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به زندان تهران بزرگ به مدت ۱۷ روز حبس در سلول انفرادی پس از آن که خبر درگذشت محمد راجی در هنگام بازجویی منتشر شد با وثیقه از زندان آزاد شد اما از حضور وی در خاکسپاری پدرش جلوگیری شد.

با آغاز مراحل دادرسی و ارجاع پرونده محمدعلی راجی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران پرونده این درویش گنابادی توسط ابوالقاسم صلواتی مورد بررسی قرار گرفت و از بابت اتهامات “اقدام عليه امنيت ملى” و “تشويش اذهان عمومی”, در مجموع به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این پرونده پس از اعتراض محمدعلی راجی به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارجاع شد و این درویش گنابادی به تحمل ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم شد.

لازم به ذکر است, محمدعلی راجی, در هنگام بازداشت در حادثه گلستان هفتم از نزدیک شاهد ضرب و جرح شدید پدرش محمد راجی توسط مأموران لباس شخصی بود.

محمد راجی,  پدر این درویش گنابادی، یکی از بازداشت شدگان حوادث گلستان هفتم بود که در اثر ضربات وارده حین بازجویی در بازداشتگاه پلیس کشته شد.

براساس اعلام خانواده‌ این درویش گنابادی، در تاریخ ۱۲ اسفند ماه ۱۳۹۷, مأموران اداره آگاهی شاهپور در روز طی چندین تماس تلفنی از آنان خواسته بودند که به همراه عکس و مدارک شناسایی محمد راجی، به اداره دهم آگاهی شاهپور مراجعه کنند، مأموران در پاسخ به سوال خانواده‌ محمد راجی که این درخواست بر چه مبنای حقوقی و قانونی اعلام کرده بودند که این امر برای شناسایی زندانیان است.

صبح روز ۱۳ اسفند ۱۳۹۷، با مراجعه خانواده‌ محمد راجی به اداره دهم آگاهی شاهپور، ماموران انتظامی به آنها اطلاع دادند که محمد راجی در کما است و ساعاتی بعد طی تماس تلفنی خبر فوت وی را داده و در مراجعه حضوری خانواده ایشان به پلیس، معلوم شد که محمد راجی در اثر ضربات وارده در حین بازجویی جان باخته است.
در تاریخ ۳۰ خرداد ماه ۱۳۹۷, طیبه راجی, دختر محمد راجی, جهت بازجوئی و تهدید به صورت تلفنی به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات احضار و از بابت انتشار اخبار جان باختن پدرش در فضای رسانه ای تحت بازجوئی و تهدید قرار گرفته بود.  

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه ایران نیز در گزارشی به نقل از یک فرد مطلع که نامی از او نبرد ادعا کرده بود, محمد راجی, در شب حادثه در خیابان پاسداران پس درگیری مجروح و به بیمارستان بقیة‌الله منتقل و سپس فوت کرد. این در حالی بود که طیبه راجی، دختر محمد راجی عنوان کرد که در شب حادثه در خیابان گلستان هفتم، پدرش را دیده بود که زنده بود و دستش را تکان داد.

دختر محمد راجی در ادامه گفته بود: “پدرش هنگام بازداشت در جریان حادثه گلستان هفتم  شدیداً مورد ضرب و شتم شده قرار گرفته بود و حال وخیمی داشت اما دست خود را تکان داد و بعد از آن هیچ تماسی با خانواده نداشت”. 

دستگاه قضائی ایران برای جملگی دراویش گنابادی بازداشت شده در حادثه گلستان هفتم مجازات حبس تعزیری, شلاق و تبعید صادر کرد. این احکام پس از صدور توسط ابوالقاسم صلواتی قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران و ماشالله احمدزاده قاضی وقت شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران توسط شعبه احمد زرگر قاضی شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران تائید شد. 

لازم به یادآوری است، از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال ۱۳۹۶ حضور پر تعداد نیرو های امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش تر در شامگاه چهارشنبه ۴ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ نیز ماموران امنیتی در اقدامی مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجی از نگرانی‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

فشارها به دراویش در نظام جمهوری اسلامی عمدتا از شهر قم آغاز شد. قم مذهبی ترین شهر ایران است و با توجه به نزاع تاریخی صوفیه و اهل شریعت، فشار بر دراویش در این شهر سابقه طولانی دارد و به سال‌های قبل از انقلاب می‌رسد؛ اما در سال‌های اول دهه هشتاد خورشیدی با انتشار شماری از کتاب‌های ضد صوفی در قم که این سلسله را به ضد شیعی بودن متهم می‌کردند، رفته رفته جو سنگین‌تری علیه آنها شکل گرفت. تنش در مناسبات حکومت با دراویش نعمت‌اللهی با تخریب برخی از مکان‌های مذهبی‌شان و مخالفت حکومت با گردهمایی آنها به خصوص در قم وارد مرحله ای شد که یک دهه بعد در تهران به درگیری فیزیکی و خونریزی انجامید.

 سرکوب دراویش گنابادی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این ۲ ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

برچسب هاقطب دراویش طریقت نعمت اللهی گنابادیقطب دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادیمحمد راجیمحمدراجیمحمدعلی راجیمحمدعلی راجی درویش گنابادیپیروان آیین دراویشپیروان آیین دراویش در ایرانپیروان آئین دراویش گنابادی در ایرانپیروان آئین دراویش در ایرانپیروان دراویش گنابادیپیروان دراویش گنابادی در ایرانپیروان دراویش در ایراناقلیت درویش گنابادیاقلیت دراویش گنابادیاقلیت دراویش در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای دینی در ایراناجرای احکاماجرای احکام کیفریاجرای احکام زندان اویناجرای حکم حبس تعزیریبازداشت شهروندانبازداشت شدگان حادثه گلستان هفتمحادثه گلستان هفتمحادثه گلستان هفتم پاسدارانحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادسرای امنیتدادسرای امنیت تهراندارویش گنابادیدرویش گنابادیدرویش گنابادی محمدعلی راجیدرویش گنابادی در ایراندرویش گنابادی زندانیدراویشدراویش محبوس در ایراندراویش کواردراویش گنابادیدراویش گنابادی در ایراندراویش گنابادی در جمهوری اسلامیدراویش گنابادی زندانی در ایراندراویش بازداشت شدهدراویش حادثه گلستان هفتمدراویش در ایراندراویش زندانیدراویش طریقت نعمت اللهیدراویش طریقت نعمت اللهی گنابادیدراویش طریقت نعمت اللهی در ایراندراویش طریقت نعمت الهیدراویش طریقت نعمت الهی گنابادیدراویش طریقت نعمت الهی در ایراندراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادیسرکوب پیروان دراویش گنابادیسرکوب پیروان دراویش در ایرانسرکوب دراویش طریقت نعمت اللهی در ایرانشهروندان درویش گنابادی در ایرانصدور احکام حبس تعزیریصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: