•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

محمد قادری, شهروند اهل پیرانشهر بطور موقت از بازداشت آزاد شد

0
251

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, محمد قادری, شهروند اهل پیرانشهر پس از اتمام مراحل بازجوئی در بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه بطور موقت از زندان نقده آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, امروز شنبه ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, محمد قادری, شهروند اهل پیرانشهر محبوس در زندان نقده پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام توسط یکی از ارگانهای امنیتی با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

براساس این گزارش, محمد قادری, چندی پیش در پی اتمام مراحل بازجوییهای فشرده که منجر به وخامت حال وی شده بود پس از تفهیم اتهام به زندان نقده منتقل شده بود. 

این شهروند, در اثر شکنجه شدید جسمی در یکی از بازداشتگاههای امنیتی در ارومیه بیهوش شده بود و ماموران به والدینش اعلام کرده بودند که وی خودزنی کرده بود و در ادامه ماموران گفته بودند که او ۲ هفته پیش هم با خوردن مایع دستشویی، دست به خودکشی زده بود و در پی آن ۲ بار به مراکز درمانی منتقل شده بود. 

محمد قادری, در تاریخ ۱۵ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹, احد محمودحسن، ابوبکر محمودحسن، واحد قادری، حسام‌الدین پیرانی، امیر قادری، سلام باپیروند و علی قادری به صورت جداگانه بازداشت شدند. 

محرومیت از درمان و عدم امکان دسترسی به فرد بازداشت و شده و یا زندانیان با هر نوع اتهام به امکانات بهداشت و درمان و یا کسب اقرار از فرد بازداشت شده با ضرب و شتم و اعمال فشارهای روحی و روانی مصداق بارز شکنجه و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر است. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال سیاسی کوردمحمد قادریمحمد قادری فعال مدنیمحمدقادریمحمدقادری شهروندان پیرانشهرنقض حقوق کوردها در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کوردیورد احزاب کوردکوردکوردستانکردستان احزاب کوردیاجزاب سیاسی کورداحزای کورد مخالف نظاماحزاباحزاب مخالف نظاماحزاب مسلح کورداحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کُرد مخالف نظاماحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب اپوزیسیون کرداحزاب در ایراناحزاب سیاسیاحزاب سیاسی مخالف نظاماحزاب سیاسی کورداحزاب سیاسی کورد مخالف نظاماحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحزاب سیاسی ایراناحزاب سیاسی اپوزیسیوناحزاب سیاسی در ایرانارگانهای امنیتیارگانهای امنیتی در ایرانارتباط با احزاب کوردارتباط با احزاب کوردیبازداشت شهروندن کوردبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کردبازداشتگاهبازداشتگاه وزارت اطلاعاتبازداشتگاه اداره اطلاعاتحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانزندان نقدهزندانی سیاسی کوردزندانیان سیاسی کورد در ایرانسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظامسرکوب احزاب سیاسی کورد مخالف نظامسرکوب شهورندان کوردسرکوب شهروند کوردسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروند کوردشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد اهل سنتشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهروندان در استان کردستانشهروندان شهروندان کرد در ایرانشهرستان پیرانشهر محمد قادریشکنجه محمد قادریعضویت در احزاب کورد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: