•                    
  •                  
شنبه , ۱۵ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی علی یونسی, دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف

0
1917

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, علیرغم گذشت بیش از ۲ هفته از بازداشت علی یونسی, دانشجوی مقطع کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف توسط ماموران اطلاعات سپاه وضعیت حقوقی پرونده این شهروند در وضعیت مبهمی قرار گرفته است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, علی یونسی دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر, دانشگاه صنعتی شریف ۱۵ روز پیش در پی شکایت “قادری”, مسئول بسیج این دانشگاه پس از ضرب و شتم توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در تهران بازداشت و با سر و صورت خون آلود به منزل پدری اش منتقل و پس از تفتیش و ضبط اقلام شخصی به سلول انفرادی بند ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل شد. 

آیدا یونسی, خواهر این فعال دانشجوئی با انتشار ویدئویی نسبت به تداوم بازداشت و مبهم بودن وضعیت علی یونسی گفت: “از مسئول بسیج دانشگاه صنعتی شریف که باعث بازداشت خشونت آمیز علی یونسی شده می خواهم تا همه جزئیات شکایت از برادرم را اعلام کند”.

آیدا یونسی همچنین از ضرب و شتم برادرش توسط نیروهای امنیتی در زمان بازداشت ابراز ناراحتی کرد و گفت: “کجای قوانین اعلام شده که یک فرد باید در زمان بازداشت مورد ضرب و شتم قرار بگیره و با این کار باعث مبهوت شدن خانواده آن فرد بشوند”.

خواهر علی یونسی همچنین افزود: “پنجشنبه هفته گذشته پس از ۲ هفته پیگیری پدرش و وعده های آزادی فرزندش بازپرس دادسرای امنیت اتهام علی یونسی را “اقدام به تخریب” عنوان کرد و امروز یکشنبه همان بازپرس نسبت به مجرم نبودن علی یونسی تاکید کرد. در خاتمه آیدا یونسی از “قادری”, مسئول بسیج دانشگاه صنعتی شریف خواست یا جزئیات پرونده برادرش را اعلام کند یا به دلیل دروغ پراکنی عذرخواهی کند”. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۲ فروردین ماه ۱۳۹۹, علی یونسی دانشجوی مقطع کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر به همراه امیرحسین مرادی دانشجوی رشته فیزیک در مقطع کارشناسی توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران پس از ضرب و شتم بازداشت شدند. 

مجموعه اتهامات منتسبه بر فعالان دانشجوئی, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و قلم و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

 

برچسب هااطلاعات سپاهسرکوب دانشجویان در ایراندادسرای امنیت تهرانبند۲الف سپاهجوانان ایرانسلول انفرادی بند۲الفقادری بسیجبنددوالف سپاه زندان اوینسلول انفرادینقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب فعالان دانشجوئیدانشجویانفرار مغزهاسلول انفرادی اطلاعات سپاه تبریزقادری بسیج دانشگاه شریفنقض حقوق بشر در ایراندانشجویان دانشگاه تهرانسرکوب نسل جوانبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهبند2الفنقض حقوق بشرعلی یونسیبازداشتگاه اطلاعات سپاهبنددوالفبازجوئی در بنددوالفماموران اطلاعات سپاهبند 2الفاطلاعات سپاه پاسدارانسرکوب دانشجویاندانشجوی دانشگاه تهراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیبنددوالف سپاهماموران اطلاعات سپاه پاسداراناقدام به تخریببازپرسیاطلاعاتبازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداراننقض حقوق دانشجویان در ایراندانشجویان دانشگاه صنعتی شریفبازداشت علی یونسیعلی یونسی دانشجوتفهیم اتهامدانشگاه صنعتی شریفبند۲الفسرکوب دانشجو در ایراندانشجوی دانشگاهرشته مهندسی کامپیوتردانشجویان دانشگاه شریف در تهراننقض حقوق شهروندی در ایراننقض حق دسترسی به اطلاعاتسرکوب دانشجویان ایرانسلول انفرادی بند۲الف سپاهبند۲الفپقادریدانشجویان نخبه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.