•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

محمد مهدوی فر؛ ارجاع پرونده به شعبه بازپرسی آران و بیدگل / سند

0
1116

محمد مهدوی فر, فعال مدنی که در حال سپری کردن دوران تبعید خود در شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان است طی پیامکی از ارجاع پرونده مفتوحه جدید خود به شعبه ۱ بازپرسی آران و بیدگل مطلع شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۱ تیر ماه ۱۳۹۸, محمد مهدوی فر, فعال مدنی, که در حال حاضر در شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان در حال سپری کردن دوران تبعید ۴ ساله خود در این شهرستان می باشد با توجه به دریافت پیام کوتاهی متوجه شد که پرونده قضائی جدیدی که از بابت امضای بیانیه اخیر به همراه ۱۳ تن دیگر از فعالان سیاسی و مدنی برای وی باز شد به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان آران و بیدگل ارجاع شده است.

محمد مهدوی فر, پیش از این و در تاریخ ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۸, از سوی دفتر دادستانی عمومی و انقلاب شهرستان سرباز به جهت شرکت در جلسه بازپرسی به اتهام امضای بیانیه استعفای رهبر جمهوری اسلامی به همراه ۱۳ تن دیگر از فعالان مدنی و سیاسی احضار شده بود. پس از گذشت چند روز از احضار این فعال مدنی و حضور وی در جلیسه بازپرسی با توجه به پیام کوتاهی که در تاریخ ۱ تیر ماه ۱۳۹۸, از سوی  واحد اطلاع رسانی و ابلاغ قوه قضائیه دریافت کرد متوجه شد که پرونده جدیدی برای وی مفتوح شده و آن پرونده به شعبه ۱ بازپرسی شهرستان آران و بیدگل ارجاع شده است. 

این فعال مدنی  به همراه ۱۳ تن دیگر از فعالان مدنی و سیاسی با انتشار بیانیه ای خواستار برکناری “علی خامنه ای”, رهبر جمهوری اسلامی شدند. این افراد با ذکر دلایلی که مبتنی بر اسناد بین المللی حقوق بشر و میثاق های بین المللی است بر محق بودن شهروندان ایران در برخورداری از حقوق شهروندی و تامین اجتماعی متناسب با شرایط اقتصادی حال حاضر در ایران خواستار بازنگری در قانون اساسی و همچنین بر استعفای علی خامنه ای از سمت رهبری را تاکید کردند.

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۸ خرداد ماه ۱۳۹۸,  گفتگوئی رادیوئی با محمد مهدوی فر پیرامون دلایل و اهداف ۱۴ فعال مدنی از امضای این بیانیه استعفای علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی را تشریح کرد. 

محمد مهدوی فر, معروف به شاعر الفبا, در تاریخ ۷ مرداد‌ماه ۱۳۹۷، در بخش دوم از همین پرونده توسط شعبه ۱۰۱ کیفری دو دادگستری آران و بیدگل به اتهام “معاونت در نشر اکاذیب” به تحمل ۸ ماه حبس و محکوم شده بود. وکالت این پرونده برعهده محمد نجفی وکیل دادگستری بود که در حال حاضر در زندان اراک در حال تحمل حبس میباشد.

این فعال مدنی, در تاریخ ۹ مهرماه ۱۳۹۷، در بخش نخست پرونده خود توسط شعبه اول دادگاه انقلاب آران و بیدگل به اتهام “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” به ۴ سال و نیم حبس تعزیری و ۴ سال تبعید به شهرستان سربازمحکوم گردیده بود.

با توجه به درخواست تجدیدنظر خواهی بر روی حکم صادره که در قسمت اول پرونده و توسط شعبه اول دادگاه انقلاب اران و بیدگل با اتهامات “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” که وی را در مجموع به ۴ سال حبس تعزیری و ۴ سال تبعید به شهرستان سرباز محکوم کرده بود, در تاریخ ۱۰ دی‌ماه ۱۳۹۷، جلسه دادگاه تجدید نظر وی در بخش اول پرونده و توسط دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان برگزار شده بود. بر اساس این رای حکم صادره در دادگاه بدوی عینا توسط دادگاه تجدیدنظر تائید شد.

در ساعات پایانی شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ حکم تبعید محمد مهدوی فر فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی اصفهان که در قسمت اول پرونده خود علاوه بر تحمل ۴ سال و نیم حبس, به ۴ سال تبعید به شهرستان سرباز محکوم شده بود به مرحله اجرا در آمد و این فعال مدنی از زندان مرکزی اصفهان توسط ماموران امنیتی به شهرستان سرباز منتقل شد. 

گفتنی است محمد مهدوی فر, فعال مدنی در اسفند سال ۱۳۹۶ در پرونده‌ای که با وکالت سعید غلامیان، توسط دادگاه کیفری شهرستان آران و بیدگل به اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” و “ارتباط با دول بیگانه” به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شده بود، محکومیت وی پس از ارجاع به دادگاه تجدیدنظر از سوی شعبه ۱۶ دادگاه تجدید نظر استان اصفهان عیناً تائید شد.

این فعال مدنی در طی مدتی که در زندان اصفهان در حال تحمل کیفر بود بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در بند عمومی و در کنار زندانیان معتاد به مواد مخدر نگهداری می‌شد.
این فعال مدنی پیش‌تر در تاریخ ۲۴ دیماه سال ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی در مشهد بازداشت و جهت تحمل مدت محکومیت خود به زندان مرکزی اصفهان منتقل شده بود.

لازم به توضیح است این فعال مدنی, در سال ۱۳۹۳ پس از سرودن یک مثنوی ۳۲ بیتی به نام “الفبا” و خواندن آن در انجمن‌های ادبی شهر کاشان، توسط شعبه دو بازپرسی آران و بیدگل (به نیابت از شعبه هم‌عرض بازپرسی در کاشان) مورد بازجویی قرار گرفت.
آقای مهدوی‌فر از بابت پرونده مفتوحه در سال ۹۴ در شعبه ۱۰۵ کیفری دو دادگستری کاشان محاکمه و به اتهام «نشر اکاذیب» به ۱ سال و نیم حبس محکوم شد.

نهایتاً، شعبه ۲۳دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان به ریاست حمیدرضا امانی حکم ۱ سال و نیم حبس وی را از طریق اصلاح اتهام از «نشر اکاذیب» به «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ده ماه حبس تقلیل و با «رعایت بند ب از ماده ۳۳ قانون وصول» مجازات وی را به ۳۰ میلیون ریال جزای نقدی تبدیل کرد.

لازم به ذکر است که مهدوی‌فر کمی بعد مورخ دوشنبه ۲۹ شهریورماه ۱۳۹۵، در منزل شخصی‌اش توسط مأموران اداره اطلاعات بازداشت و به سلول‌های انفرادی زندان اصفهان، تحت مدیریت وزارت اطلاعات منتقل شده بود که پس از تحمل حدود ۴۵ روز بازداشت از زندان مرکزی اصفهان آزاد شده بود.

سرکوب فعالان مدنی و مطبوعات و فضای مجازی در ایران مصداق بارز و آشکار نقض حقوق بشر و سرکوب آزادی بیان و ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار آزادانه و بدون مزاحمت و ملاحظات مرزی افکار و عقاید و نظریات آنها به هر طریق ممکن تاکید کرده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

لازم به ذکر است که صادق لاریجانی, رئیس وقت قوه قضائیه ایران در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در نشستی که با مسئولان قضائی داشت گفته بود هیچ فردی به دلیل انتقاد مورد بازداشت و محاکمه قرار نمیگیرد که پرونده محمد مهدوی فر و سایر فعالان مدنی نمونه ای بارز و آشکار از سرکوب آزادی بیان و قلم و نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر در ایران میباشد.

همچنین علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی بارها در صحبتهای خود مدعی شده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد بازداشت و تعقیب قضائی قرار نمی گیرد که در نوع خود صحبتهای این مقام اول حکومت جمهوری اسلامی با واقعیتی که جامعه ایران و ارگانهای امنیتی آن را در دستور کار خود قرار دادند مغایر یکدیگر میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.