•                  
جمعه , ۲۳ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

انتقال محمد مهدوی فر, زندانی سیاسی به شهرستان سرباز جهت اجرای حکم تبعید

0
440

شنبه شب مورخ ۱۸ اسفند ۱۳۹۷, محمد مهدوی فر زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی اصفهان جهت اجرای محکومیت ۴ سال تبعید به شهرستان سرباز منتقل شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, در ساعات پایانی شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ حکم تبعید محمد مهدوی فر فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی اصفهان که در قسمت اول پرونده خود علاوه بر تحمل ۴ سال و نیم حبس, به ۴ سال تبعید به شهرستان سرباز محکوم شده بود به مرحله اجرا در آمده است و این زندانی سیاسی توسط ماموران امنیتی به شهرستان سرباز منتقل شده است.  منابع خبری در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران خبر از حضور محمد مهدوی فر در شهر راسک مرکز شهرستان سرباز داده اند. این منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید این خبر گفت, محمد مهدوی فر معروف به شاعر الفبا  پیش‌تر در تاریخ ۹ مهرماه سال جاری، در بخش نخست پرونده خود توسط شعبه اول دادگاه انقلاب آران و بیدگل به اتهام “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” به ۴ سال و نیم حبس تعزیری و ۴ سال تبعید به شهرستان سربازمحکوم گردیده بود. همچنین در تاریخ ۷ مرداد‌ماه سال جاری، در بخش دوم این پرونده توسط شعبه ۱۰۱ کیفری دو دادگستری آران و بیدگل به اتهام “معاونت در نشر اکاذیب” به تحمل هشت ماه حبس و محکوم شده بود. این منبع مطلع در ادامه گفت, با توجه به درخواست تجدیدنظر خواهی بر روی حکم صادره که در قسمت اول پرونده و توسط شعبه اول دادگاه انقلاب اران و بیدگل با اتهامات “توهین به رهبری” و “تبلیغ  علیه نظام” که وی را در مجموع به ۴ سال حبس تعزیری و ۴ سال تبعید به شهرستان سرباز محکوم کرده بود,  در تاریخ ۱۰ دی‌ماه ۱۳۹۷، جلسه دادگاه  تجدید نظر وی در بخش اول پرونده و توسط دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان برگزار شده بود. بر اساس این رای حکم صادره در دادگاه بدوی عینا توسط دادگاه تجدیدنظر تائید شد. 

گفتنی است  محمد مهدوی فر, فعال مدنی در اسفند سال ۱۳۹۶ در پرونده‌ای که با وکالت سعید غلامیان، توسط دادگاه کیفری شهرستان آران و بیدگل به اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” و “ارتباط با دول بیگانه” به تحمل دو سال حبس تعزیری و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شده بود، محکومیت وی در شعبه ۱۶ دادگاه تجدید نظر اصفهان عیناً تائید شد.

این فعال مدنی در طی مدتی که در زندان اصفهان در حال تحمل کیفر بود بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در بند عمومی و در کنار زندانیان معتاد به مواد مخدر نگهداری می‌شد.
این فعال مدنی پیش‌تر در تاریخ ۲۴ دی‌ماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی در مشهد بازداشت و جهت تحمل مدت محکومیت خود به زندان مرکزی اصفهان منتقل شده بود. 

لازم به توضیح است محمد مهدوی‌فر در سال ۹۳ پس از سرودن یک مثنوی ۳۲ بیتی به نام “الفبا” و خواندن آن در انجمن‌های ادبی شهر کاشان، توسط شعبه دو بازپرسی آران و بیدگل (به نیابت از شعبه هم‌عرض بازپرسی در کاشان) مورد بازجویی قرار گرفت.
آقای مهدوی‌فر از بابت پرونده مفتوحه در سال ۹۴ در شعبه ۱۰۵ کیفری دو دادگستری کاشان محاکمه و به اتهام «نشر اکاذیب» به ۱ سال و نیم حبس محکوم شد.

نهایتاً، شعبه بیست‌وسوم دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان به ریاست حمیدرضا امانی حکم ۱ سال و نیم حبس وی را از طریق اصلاح اتهام از «نشر اکاذیب» به «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ده ماه حبس تقلیل و با «رعایت بند ب از ماده ۳۳ قانون وصول» مجازات وی را به ۳۰ میلیون ریال جزای نقدی تبدیل کرد.

لازم به ذکر است که مهدوی‌فر کمی بعد مورخ دوشنبه ۲۹ شهریورماه ۱۳۹۵، در منزل شخصی‌اش توسط مأموران اداره اطلاعات بازداشت و به سلول‌های انفرادی زندان اصفهان، تحت مدیریت وزارت اطلاعات منتقل شده بود که پس از تحمل حدود ۴۵ روز بازداشت از زندان مرکزی اصفهان آزاد شده بود.

از جمله اتهامات منتسبه در پرونده محمد مهدوی فر مرتبط با آزادی بیان میباشد. لازم به ذکر است که سرکوب آزادی بیان از جمله موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران میباشد که گزارشگران ویژه سازمان ملل در امور ایران بارها در گزارشات دوره ای خود بر آن تاکید کرده اند.

در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ بر حق افراد در برخورداری از آزادی بیان و انتشار افکار و عقاید بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: