•                  
جمعه , ۰۳ بهمن , ۱۳۹۹
جمعه, ژانویه 22

محکومیت محمد مساعد، روزنامه نگار به تحمل حبس تعزیری

0
129

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۹، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری با صدور دادنامه ای محمد مساعد، روزنامه نگار و فعال مطبوعاتی را به تحمل ۴ سال و ۹ ماه حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از خبرنگاری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۹، محمد مساعد، روزنامه نگار و فعال رسانه ای توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری با اتهامات مرتبط با فعالیتهای رسانه ای به تحمل ۴ سال و ۹ ماه حبس تعزیری و همچنین ۲ سال محرومیت از خبرنگاری محکوم شد. 

براساس این حکم اتهامات محمد مساعد مرتبط با فعالیتهای رسانه ای و خبری وی بوده و ایمان افشاری از این فعالیتها با عناوینی همچون سیاه ‌نمایی، بحران ‌نمایی، تحریک مخاطب خالی ‌الذهن و شالوده ‌شکنی یاد کرده است.

محمد مساعد، در تاریخ ۱ آذر ماه ۱۳۹۸، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۱۶ آذر ماه همان سال با تودیع وثیقه آزاد شد. 

محمد مساعد، خبرنگار اقتصادی پیشین روزنامه شرق بود. او در سال ۱۳۹۸ پس از انتشار گزارش‌های انتقادی دربارهٔ عملکرد محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، به همکاری خود با روزنامه شرق پایان داد. روزنامه همدلی و وب سایت مشرق نیوز در گزارش‌هایی جداگانه دلیل این استعفا را فشار اطرافیان وزیر کار دولت حسن روحانی به روزنامه شرق دانسته‌اند.

کمیته جهانی حفاظت از روزنامه‌نگاران در بیانیه‌ای به بازداشت مساعد اعتراض کرد و آن را نشانه‌ای از افزایش فشار بر روزنامه‌نگاران در ایران دانست.

مساعد در آوریل سال ۲۰۲۰ میلادی، توسط ائتلاف ۴۰ رسانه بین‌المللی برای آزادی مطبوعات در صدر فهرست روزنامه‌نگاران تحت ‌فشار جهان قرار گرفت که در سال ۲۰۱۹ تحت بازداشت و آزار حکومتی قرار گرفته‌اند.

او همچنین توسط کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران (سی‌پی‌جی)، در سال ۲۰۲۰ به عنوان یکی از برندگان امسال این نهاد برگزیده شد.

سرکوب فعالان رسانه ای ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 

 

برچسب هافعال رسانه ایفعال رسانه ای در ایرانقاضی ایمان افشاریمحمد مساعدمحمدمساعدنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر انجمن صنفی روزنامه نگاراننقض حقوق بشر در ایراننافرمانی مدنینافرمانی مدنی در ایراننافرمانی مدنی شهروندان در ایرانایمان افشارایمان افشار یایمان افشار دادگاه انقلاب تهرانایمان افشاریایمان افشاری قاضیایمان افشاری دادگاه انقلاب تهرانحقوق بشر حقوق شهروندیحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانخبرنگار روزنامه شرقخبرنگاریخبرنگارانخبرنگاران در ایراندادگاه انقلاب شعبه ۲۶روزنامهروزنامه نگارروزنامه نگار آزادروزنامه نگاریروزنامه نگاری در ایرانروزنامه نگارانروزنامه نگاران آزادروزنامه نگاران ایرانروزنامه نگاران در ایرانرشته روزنامه نگاریسرکوب مطبوعاتسرکوب مطبوعات ایرانسرکوب مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانسرکوب خبرنگارانسرکوب خبرنگاران در ایرانسرکوب روزنامه نگارانسرکوب روزنامه نگاران ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان مطالبه گرسرکوب شهروندان در ایرانشعبه 26دادگاه انقلاب تهرانشعبه26 دادگاه انقلاب تهرانشعبه26دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶ دادگاه انقلابشعبه۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶ دادگاه تهرانشعبه۲۶دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶دادگاه انقلاب در تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: