•                  
دوشنبه , ۰۶ بهمن , ۱۳۹۹
دوشنبه, ژانویه 25

انتقال محمد راستق قزلباش, پس از اتمام مراحل بازجوئی به زندان مرکزی ارومیه

0
292

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۸ فروردین ماه ۱۳۹۹, محمد راستق قزلباش, شهروند  ساکن ارومیه پس از ۲ هفته نگهداری در بند امن و بند تلاش زندان مرکزی ارومیه به بند زندانیان سیاسی در این زندان منتقل شد. وی اوایل اسفندماه سال گذشته توسط ماموران اطلاعات سپاه ارومیه بازداشت شده بود.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۱۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, محمد راستق قزلباش, شهروند ساکن ارومیه پس از اتمام مراحل بازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه به زندان مرکزی این شهرستان منتقل شد. این فعال سیاسی پس از ۳ هفته نگهداری در بندهای تلاش و بند امن در این زندان به بند زندانیان سیاسی منتقل شد. 

براساس این گزارش, این شهروند ساکن ارومیه در طی دوران بازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه از بابت اتهامات مرتبط “همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کُرد مخالف نظام” مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. 

لازم به ذکر است محمد راستق قزلباش در تاریخ ۴اسفند ماه ۱۳۹۸, توسط ماموران اطلاعات سپاه در ارومیه بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شده بود. 

اعتراف تحت شکنجه از منظر حقوق بشر و حتی از منظر قوانین قضائی قابل قبول و تائید شده نیست. در اسناد بین المللی حقوق بشر ازجمله  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت رفتار تحقیر آمیز بر افراد نیز تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هامحمد راستقمحمد راستق قزلباشمحمدراستق قزلباشنقض حقوق بشر در ایرانهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کوردیکردستان احزاب کوردیاحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کُرد مخالف نظاماحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب کردستانارتباط با احزاب کوردارتباط با احزاب کوردیاطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسداراناطلاعات سپاه ارومیهبند امن زندان مرکزی ارومیهبند جوانان زندان مرکزی ارومیهبازپرسیبازجوئیبازجوئی در بازداشتگاهبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهبازداشت و بازجوییبازداشت و بازجوئیتفهیم اتهامحقوق بشر زندانیان سیاسیزندان مرکزی ارومیهزندان ارومیهزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در زندان ارومیهزندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیهسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: