•                  
جمعه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 28

اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸: محکومیت میلاد ارسنجانی, در مجموع به تحمل ۷ سال حبس تعزیری

0
696

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۸ فروردین ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان شهریار به ریاست قاضی “برجسته” با صدور دادنامه ای میلاد ارسنجانی, از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, محبوس در تیپ ۵ اندرزگاه ۲ سالن ۲ زندان تهران بزرگ را در مجموع به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم کرد. این حکم اواسط بهمن ماه ۱۳۹۸در زندان تهران بزرگ به میلاد ارسنجانی ابلاغ شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۱۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, میلاد ارسنجانی, متولد ۱۳۶۷, از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ۱۳۹۸, محبوس در تیپ ۵ اندرزگاه ۲ سالن ۲ زندان تهران بزرگ, که پیش از آن توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان شهریار به ریاست قاضی “برجسته”, از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی از طریق حضور در تجمعات اعتراضی غیرقانونی” و “توهین به رهبری”, مورد محاکمه قرار گرفته بود در مجموع به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در تاریخ ۱۵ بهمن ماه ۱۳۹۸ در زندان تهران بزرگ به میلاد ارسنجانی ابلاغ شد. در صورت تائید این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر و اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی « تجمیع جرائم » تحمل ۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام اجتماع و تبانی برای وی اجرائی خواهد شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “میلاد ارسنجانی, ۳۱ ساله و ساکن شهرستان شهریار, که در جریان تظاهرات آبان ماه سال گذشته به اتهام پناه دادن به یکی از مصدومان این تجمعات که جراحات گلوله بر بدن خود داشت پناه داده و زخم وی را درمان کرده بود پس از بازداشت از سوی ماموران امنیتی و اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهریار با ریاست قاضی “برجسته” از بابت اتهام « اجتماع و تبانی از طریق حضور در تجمعات اعتراضی غیرقانونی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری » و همچنین از بابت اتهام « توهین به رهبری هم به تحمل ۲ سال حبس تعزیری » محکوم شد”.

این منبع مطلع همچنین افزود: “این حکم در تاریخ ۱۵ بهمن ماه سال گذشته در تیپ ۵ اندرزگاه ۲ سالن ۲ زندان تهران بزرگ به میلاد ارسنجانی ابلاغ شده بود و این زندانی سیاسی نسبت به حکم صادره اعتراض کرده و منتظر رای دادگاه تجدید نظر است.”

لازم به ذکر است, میلاد ارسنجانی پس از بازداشت در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, به اتهام پناه دادن به یکی از افرادی که در این تجمعات مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران به سلول انفرادی بند امنیتی ۲الف واقع در زندان اوین منتقل شد و پس از اتمام مراحل بازجوئی به بند قرنطینه زندان اوین و سپس به تیپ ۵ سالن ۲ زندان تهران بزرگ منتقل شد.

حقوق بشر در ایران, در تاریخهای ۷ و ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۸, با انتشار ۲ گزارش نسبت به اعمال محرومیتهای گسترده بر بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان و دی ماه ۱۳۹۸, که از جمله آنها سیاست انکار و تهدید از سوی بازجویان ارگانهای امنیتی بر بازداشت شدگان این اعتراضات مبنی بر انکار آثار گلوله از سوی این افراد در جریان این تجمعات را اطلاع رسانی کرده بود. 

در توضیحات بیشتر پیرامون این تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸ و پس از اعلام افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین این دور از تجمعات اعتراضی گسترده در استانها و شهرهای ایران آغاز شد شهروندان معترض بسیاری از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی با رفتارهای قهرآمیز و خشن سرکوب شدند که از جمله می توان به استفاده از سلاح گرم و شلیک مستقیم به سوی شهروندان از پشت بام ساختمانهای دولتی بر شهروندان اشاره کرد که منجر به کشته و زخمی شدن بسیاری از شهروندان معترض شد.

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرها و مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

این سازمان مدافع حقوق بشر, در گزارشی که در تاریخ ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, منتشر کرد از کشته شدن دستکم ۲۳ کودک در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری خبر داد. این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر در این گزارش از مسئولان امنیتی و قضائی جمهوری اسلامی خواسته تا نسبت به چرائی کشتن این شهروندان که افرادی غیرمسلح و از رهگذران کوچه و خیابان بودند پاسخگو باشد. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هاقاضی برجسته دادگاه انقلاب شهریارقرارگاه ثارللهقرارگاه ثاراللهقرارگاه ثارالله سپاه پاسدارانمیلاد ارسنجانیمیلادارسنجانینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایرانآبان 1398آبان ماه 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبان سال ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه سالآبانماه سال ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸اتهام توهین به رهبریاجتماع و تبانیاجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونیاجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشوراجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرماجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی برای ارتکاب جرماجتماع و تبانی علیه امنیت ملیاجتماع و تبانی علیه امنیت کشور از طریق همکاری با رسانه های معانداعتراض آباناعتراضات آباناعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات شهروندان در ایرانبنددوالفبنددوالف سپاهبازجوئی در بنددوالفبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشتشدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تفهیم اتهامتوهین به رهبریتیپ یک زندان تهران بزرگتیپ ۵ زندانتیپ ۵ زندان تهران بزرگتیپ ۵ سالن ۲ زندان تهران بزرگتجمعات اعتراضیتجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی به گرانی بنزینتجمعات اعتراضی در ایرانتجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸تظاهراتتظاهرات گرانی بنزینتظاهرات آبانتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات آبان ماه سالتظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبانماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراض آمیزتظاهرات اعتراضیتظاهرات اعتراضی آبان ماهتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینتظاهرات اعتراضی در ایرانتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتظاهرات به افزایش قیمت بنزینتظاهرات در اعتراض به گرانی بنزینتظاهرات شهروندان در ایرانحق دادرسیحق دادرسی عادلانهحق دادرسی عادلانه در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق زندانیان سیاسیحقوق شهروندی در ایرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه انقلاب شهرستان شهریاردادرسی ناعادلانهزندان تهران بزرگ تیپ ۵زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشعبه 1 دادگاه انقلاب شهریارشعبه یک دادگاه انقلاب شهریارصدور حکمصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعزیریصدور حکم زندانصدور حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: