•                  
یک شنبه , ۲۸ شهریور , ۱۴۰۰
یکشنبه, سپتامبر 19

محمدرضا مرادی, زندانی سیاسی پس از اتمام دوران مرخصی به زندان اوین بازگشت

0
509

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, محمدرضا مرادی, زندانی سیاسی پس از اتمام دوران مرخصی جهت تحمل حبس به زندان اوین بازگشت. این زندانی سیاسی از تاریخ ۲۰ اسفند ماه ۱۳۹۸ در پی شیوع کرونا به مرخصی اعزام شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, محمدرضا مرادی, زندانی سیاسی که از ۲۰ اسفند ماه سال گذشته در پی شیوع ویروس کرونا به مرخصی اعزام شده بود جهت تحمل ادامه حبس به زندان اوین بازگشت. این زندانی سیاسی در حال تحمل حبس تعزیری ۳ ساله خود است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “محمدرضا مرادی, که از تاریخ ۲۰ اسفند ماه ۱۳۹۸ و همزمان با شیوع کرونا به مرخصی اعزام شده بود به زندان اوین بازگشت و در حال حاضر در اندرزگاه ۴ این زندان بسر می برد و پس از اتمام دوران قرنطینه ۲ هفته ای به اندرزگاه ۸ زندان اوین منتقل خواهد شد”. 

این زندانی سیاسی, در تاریخ ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۸, جهت اجرای حکم حبس تعزیری ۳ ساله خود بازداشت و به بند قرنطینه و سپس به اندرزگاه ۸ سال ۷ زندان اوین منتقل شد و از آن زمان در حال تحمل دوران حبس تعزیری خود است. 

محمدرضا مرادی, در سال ۱۳۹۵, توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه از بابت اتهامات توهین به مقدسات، توهین به رهبری، فعالیت تبلیغی علیه نظام, انتشار فیلم و عکس در فضای مجازی مورد محاکمه قرار گرفت و طی حکمی از بابت اتهام توهین به رهبری به تحمل ۲ سال حبس تعزیری, از بابت اتهام توهین به مقدسات به تحمل ۳ سال حبس تعزیری  و از بابت اتهام انتشار فیلم و عکس در فضای مجازی هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. با ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر این حکم عیناً توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران تائید شد. 

این فعال فضای مجازی, که در وبلاگ و گروه فیس بوکی گروهی بنام « آتئیست » را مدیریت می کرد در تاریخ ۸ اسفند ماه ۱۳۹۲, توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به بند امنیتی ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل شد و طی این مدت تحت بازجوئی های فشرده قرار گرفت و از بابت اتهامات توهین به مقدسات، تبلیغ و فعالیت علیه نظام، نشر فیلم های مستهجن در فضای مجازی تفهیم اتهام شد. در تاریخ ۲۳ اسفند ماه ۱۳۹۲, گس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰ میلیون تومان بطور موقت از بازداشت آزاد شد اما پس از آن به دفعات توسط شعبه بازپرسی دادسرای امنیت واقع در زندان اوین احضار و تحت بازپرسی قرار گرفت. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام  و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم در دوران بازجویی و دادرسی از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: