•                  
جمعه , ۱۶ خرداد , ۱۳۹۹
جمعه, ژوئن 5

بازداشت ۲ شهروند ساکن آذربایجان غربی توسط نیروهای امنیتی

0
72

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱ خردادماه ۱۳۹۹, اداره اطلاعات ارومیه پس از احضار شهاب آجی, شهروند ساکن روستای گرگول سفلی از توابع شهرستان نقده وی را بازداشت کرد. همچنین یوسف ابراهیم زاده, شهروند ساکن روستای کانی رش از توابع شهرستان اشنویه که دوران سربازی خود را در تبریز سپری می کرد توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, روز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, شهاب آجی, متولد ۱۳۷۶, فرزند حسن و اهل روستای گرگول سفلی از توابع شهرستان نقده پس از احضار به اداره اطلاعات ارومیه بازداشت شد. همچنین یوسف « فرزاد » ابراهیم زاده, فرزند محمدخالد, روستای کانی رش از توابع شهرستان اشنویه که دوران سربازی خود را در تبریز پشت سر می گذاشت توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش, از دلایل بازداشت شهاب آجی تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست اما وی پیش از این نیز به دفعات توسط ارگانهای امنیتی احضار و تحت بازجوئی قرار گرفته بود. 

تا لحظه انتشار این خبر، از دلیل بازداشت این شهاب آچی اطلاعی در دست نیست.

همچنین یوسف « فرزاد » ابراهیم زاده, در حالی که دوران سربازی خود را در تبریز سپری می کرد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و ماموران در زمان بازداشت لوازم شخصی وی از قبیل گوشی تلفن همراه و وسائل شخصی وی را ضبط کردند. 

لازم به ذکر است, یوسف « فرزاد » ابراهیم‌زاده, پس از بازداشت ۲ تن دیگر به نام‌های”آلان بنگین, متولد ۱۳۷۸, اهل روستای کانی رش و یحیی ابراهیمی, دیگر شهروند ساکن شهرستان اشنویه توسط نیروهای امنیتی این شهرستان بازداشت شدند. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, با انتشار گزارشی انتقال یحیی ابراهیمی و آلان بنگین, جهت تکمیل مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی تبریز را اطلاع رسانی کرده بود. 

از زمان بازداشت علیرغم پیگیریهای خانواده و نزدیکان یوسف « فرزاد » ابراهیم‌زاده و مراجعه آنها به ارگانهای امنیتی از وضعیت وی اطلاعی در دسترس نیست. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام  و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم در دوران بازجویی و دادرسی از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: