•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

حکم تبعید محمدرضا امیدی، نوکیش مسیحی ساکن رشت اجرا شد

0
403

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۹، محمدرضا « یوهان » امیدی، نوکیش مسیحی برای تحمل دوران تبعید عازم شهرستان برازجان در استان بوشهر شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از سازمان ماده ۱۸، امروز دوشنبه ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۹، محمدرضا « یوهان » امیدی، نوکیش مسیحی غیر تثلیثی، ساکن رشت، برای سپری کردن دوران تبعید ۲ ساله خود عازم شهرستان برازجان در استان بوشهر شد. این نوکیش مسیحی در پی کاهش محکومیت حبس تعزیری به ۲ سال اواخر مرداد ماه سالجاری از زندان اوین آزاد شد. 

براساس این گزارش، شهری که محمدرضا « یوهان » امیدی باید دوران تبعید ۲ ساله خود را در آن سپری کند شهر دشتستان از توابع شهرستان برازجان واقع در استان بوشهر و در فاصله ۶۵ کیلومتری با بندر بوشهر قرار دارد. 

این نوکیشی مسیحی غیر تثلیثی، در تاریخ ۲۷ مرداد ماه ۱۳۹۹, در پی اجرای بخشنامه اخیر قوه قضائیه مبنی بر کاهش محکومیت حبس تعزیری پس کاهش محکومیت حبس به ۲ سال از اندرزگاه ۸ زندان اوین آزاد شد. 

محمدرضا « یوهان » امیدی, در خردادماه ۱۳۹۷, توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست “احمد زرگر”, با اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق تبلیغ مسیحیت صهیونیستی به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری بطور قطعی محکوم شده بود که این حکم پس از تشکیل جلسه دادرسی مجدد در خرداد ماه سالجاری ۲ سال حبس کاهش پیدا کرد.

در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶, شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران, به ریاست قاضی وقت ماشاالله احمدزاده, با صدور دادنامه ای محمدرضا امیدی را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق تبلیغ مسیحیت صهیونیستی به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم کرد و محمدرضا امیدی علاوه بر حبس تعزیری به تحمل ۲ سال تبعید به شهرستان برازجان محکوم شد. این حکم در خرداد ماه ۱۳۹۷ توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عیناً تائید شد. 

نهایتا در تاریخ ۸ مرداد ماه ۱۳۹۷, با توجه به قطعی شده حکم صادره محمدرضا « یوهان » امیدی برای سپری کردن دوران حبس تعزیری ۱۰ ساله خود در شهرستان رشت بازداشت و به زندان اوین در تهران منتقل شد. 

از زمان پیروزی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷ تاکنون، دستکم ۶ رهبر کلیسا در ایران کشته شده‌ و صدها مسیحی نیز تحت بازجوئی قرار گرفته و زندانی شده‌اند.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یکی از پیروان ادیان به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

افزایش این فشارها بر مسیحیان و سایر اقلیتهای مذهبی در حالی است که براساس ماده ۲۵ منشور حقوق شهروندی که در دولت حسن روحانی رونمایی شده آمده است: “شهروندان از حق آزادی اندیشه برخوردارند. تفتیش عقاید ممنوع است و هیچکس را نمی‌توان به صرف داشتن عقیده‌ای مورد تعرض و مؤاخذه قرار داد.”

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله  ماده ۲ ,  ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ میباشد که بر حق افراد بر رفتاری بدون تبعیض و محفوظ ماندن حق تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و انجام تبلیغات و آموزشهای مذهبی را برای افراد تاکید کرده است. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هامحمدرضا امیدینمایندگان اقلیتهای مذهبی در مجلسسرکوب اقلیت های مذهبی در ایرانجفا بر مسیحیان ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبیمسیحیان رشتتحصیل اقلیتهای مذهبیمسیحیان نوکیشمسیحیان غیرتثلیثی در ایرانشهروندان مسیحی در جمهوری اسلامیمسیحیان تبشیریشهروندان مسیحینوکیشان مسیحیاجرای حکم تبعیدمسیحیاناقلیتهای دینی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیشهرستان برازجاننوکیشان مسیحی رشتمسیحیان ایراناعمال فشار بر نوکیشان مسیحی در ایرانبلاتکلیفی شهروندان مسیحیتبعیض بر اقلیتهای مذهبیسرکوب مسیحیان ایرانتبعیض بر اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق اقلیتهای مذهبیسرکوب مسیحیان تبشیری در ایرانحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایراناقلیت های دینی در ایراننوکیشان مسیحی در سردشتاقلیتهای مذهبیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانمسیحیان غیر تثلیثینماینده اقلیت های مذهبی در ایراناقلیتهای قومی در ایرانمسیحیان آشوری در ایرانشهروندان نوکیش مسیحی در ایراننوکیشان مسیحی ایرانینوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامینوکیشان مسیحی بوشهراقلیتهای مذهبی در ایرانمسیحیان پرتستانمسیحیان غیرتثلیثیسرکوب مسیحیان در ایرانمسیحینقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب شهروندان مسیحی در ایراننوکیشان مسیحیتسرکوب نوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامینوکیشان مسیحی ایراننوکیشان مسیحی در ایراناستان بوشهربازداشت نوکیشان مسیحی در دزفولنوکیش مسیحیمسیحیان پروتستانمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبینوکیشان مسیحی غیرتثلیثی در ایراننوکیشان مسیحتبعید نوکیشان مسیحیشهروندان مسیحی در ایرانمسیحیان فارس زبانحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانمسیحیان فارس زبان ایراننقض حقوق مسیحیان در ایرانسرکوب نوکیشان مسیحیسرکوب شهروندان مسیحیسرکوب مسیحیان در جمهوری اسلامیشهروندان مسیحیانمسیحیان نوکیش در ایرانجامعه مسیحیانمسیحیان آشوریمسیحیان جفا دیدهنمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب نوکیشان مسیحی در ایرانمسیحیان غیر تثلیسینوکیشان مسیحی در ایارناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیجامعه مسیحیان ایرانپیروان آئین مسیحیتنقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.