•                  
پنج شنبه , ۱۰ مهر , ۱۳۹۹
جمعه, اکتبر 2

محمدتقی فلاحی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان بازداشت شد

0
167

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی محمد تقی فلاحی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان ساکن تهران این فعال صنفی را پس از بازداشت به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز شنبه ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, محمدتقی فلاحی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان و از اعضای کانون صنفی معلمان تهران, در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی بازداشت و از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست. 

براساس این گزارش؛ بازداشت این فعال صنفی فرهنگیان در حالی صورت گرفته که در این گزارش به ارگان بازداشت کننده محمدتقی فلاحی و یا اتهامات و دلایل بازداشت وی اشاره ای نشده است.  

لازم به ذکر است؛ محمدتقی فلاحی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان, ساکن تهران, در تاریخ ۲۷ مردادماه ۱۳۹۸, از سوی شعبه ۱۰۵۸ دادگاه کیفری ۲ تهران, به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری و ۱۰ ضربه شلاق با طول مدت تعلیق به مدت ۳ سال محکوم شده بود. 

 “محمدتقی فلاحی”, معلم و فعال صنفی فرهنگیان و دبیر کانون صنفی معلمان ایران, در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, در جریان تجمع اعتراضی سراسری فرهنگیان ایران که به مناسبت روز معلم برگزار شده بود به همراه “رسول بداقی” دیگر عضو فعال صنفی فرهنگیان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

این فعال صنفی فرهنگیان, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام “اخلال در نظم عمومی” در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان تهران بزرگ آزاد شد. 

تجمع اعتراضی با فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ مقارن با روز معلم، که در آن معلمان ایران در ادارات آموزش و پرورش دست به تجمع زده بودند. 

حائز اهمیت است؛ فرهنگیان بازنشسته در آبان ماه سال ۱۳۹۷, در استان‌های یزد ، تهران ، همدان ، مازندران، خراسان رضوی، خراسان جنوبی ، کرمانشاه ، اصفهان، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، البرز، گیلان ، فارس و .سایر شهرها و استانهای کشور دست به تجمع زدند. 

فرهنگیان ایران طی سه دوره در سال ۱۳۹۷ در راستای خواسته های به حق صنفی خود طی روزهای ۲۲ و۲۳ مهر ماه و همچنین در تاریخهای ۲۲و۲۳ آبان ماه در استان‌های “کرمان، لرستان، خوزستان، کرمانشاه، اصفهان، کردستان، البرز، همدان، فارس، زنجان، قم، مازندران، تهران، خراسان شمالی، ایلام، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، گیلان و هرمزگان” دست به تحصن زده و ضمن خودداری از حضور در کلاس‌های درس خواستار برآورده شدن مطالبات صنفی خود شده بودند.

معلمان متحصن همچنین در طی تحصن های برگزار شده که از منظر حکومت و ارگانهای امنیتی از آن با عناوین و اتهامات امنیتی یاد می‌شود نوشته‌هایی مانند “معلمان زندانی را آزاد کنید”، “ما به وضعیت معیشتی معترضیم”، “تفاوت آری تبعیض خیر”، “تامین تضمین بودجه عادلانه”، “روحانی-لاریجانی، کو نظام هماهنگ”، “نه به طرح معلم تمام وقت”، “لغو اختلاف طبقاتی”، “ارتقای منزلت و معیشت معلمان”، “نه به آموزش خصوصی”، “آموزش رایگان حق فرزندان ایران”، “آموزش زبان مادری”، “ایمن سازی مدارس”، “توقف پرونده سازی برای فعالان صنفی” ، “ما به وضعیت آموزشی معترضیم” ، “احضار معلمان را متوقف کنید” و … در دست داشتند.

همچنین دور سوم تحصن سراسری اعتراضی فرهنگیان در سراسر کشور که در روزهای دوازدهم، سیزدهم و چهاردهم اسفند ۱۳۹۷ و با توجه به فراخوان قبلی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران آغاز شده بود با هدف رفع تمام موانع قانونی برای فعالیت آزاد تشکلهای صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته ایران به عنوان مطالبات اصلی آنها برگزار شده بود. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

سرکوب فعالان صنفی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند.
همواره برای سرکوب گسترده فعالان صنفی در ایران توام با بازداشتهای فراقانونی و صدور احکام سنگین حبس برای فرهنگیان همراه بوده است که در این بین افرادی همچون, اسماعیل عبدی , محمود بهشتی لنگرودی, محمد حبیبی که در زمینه استیفای حقوق جامعه معلمان ایران تلاش می‌کردند بازداشت و به حبسهای طویل المدت محکوم شدند .

برچسب هافرهنگیفرهنگی معلمفرهنگیانفرهنگیان ایرانفرهنگیان در ایرانفعال صنفی فرهنگیانفعال صنفی فرهنگیان ایرانفعال صنفی فرهنگیان در ایرانفعالان صنفیفعالان صنفی فرهنگیانفعالان صنفی فرهنگیان ایرانفعالان صنفی فرهنگیان در ایرانفعالان صنفی فرهنگانفعالان صنفی معلمانفعالان صنفی معلمان در ایرانمحمدتقیمحمدتقی فلاحیمحمدتقی فلاحی معلممعلممعلمانمعلمان ایرانمعلمان ایران فعالمعلمان تهرانمعلمان در ایرانمعلمان در جمهوری اسلامیمعلمان دربندمعلمان زندانیمعیشت فرهنگیان در ایراننیروهای امنیتیکانون صنفی معلمانکانون صنفی معلمان ایرانکانون صنفی معلمان استان تهرانکانون صنفی معلمان تهرانکانون صنفی معلمان در ایرانآزادی بیان در ایرانبازداشت فرهنگیان در ایرانبازداشت محمدتقی فلاحی فرهنگیبازداشت معلمان در ایرانتجمع فرهنگیان ایرانتجمع اعتراضی فرهنگیان در ایرانتجمعات اعتراضی فرهنگیان ایرانتجمعات اعتراضی معلمان در ایرانتحصن فرهنگیان در ایرانتحصن معلمان در ایرانجامعه فرهنگیان ایرانجامعه معلمان در ایرانحقوق فرهنگیان در ایرانحقوق شهروندی معلمان در ایرانسرکوب فرهنگیان در ایرانسرکوب فرهنگیان در جمهوری اسلامیسرکوب فعالین صنفی معلمان ایرانسرکوب فعالان صنفی معلمان در ایرانسرکوب معلمانسرکوب معلمان ایرانسرکوب معلمان در ایرانسرکوب معلمان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: