•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

هشت هزار هکتار از خلیج گرگان به طور کامل خشک شده است

0
215

حقوق بشر در ایران امروز شنبه ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۹، خلیج گرگان واقع در جنوب شرقی دریای خزر و بین دو استان مازندران، شهرستان بهشهر، استان گلستان، و شهرستان بندرگز، بر اثر گسترش خشکی و از بین رفتن رطوبت سطحی زمین از سمت غرب این منطقه در حال خشک شدن است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از برنا، امروز شنبه ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۹، احمدرضا لاهیجان زاده، معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌ های سازمان حفاظت محیط زیست ضمن هشدار نسبت به روند رو به گسترش خشکی خلیج گرگان که از جمله بزرگترین منطقه واقع در جنوب شرقی دریای خزر هست اعلام کرد که تا به امروز از ۱۰۰۰۰۰ هکتار مساحتی معادل۸۰۰۰ هکتار آن از سمت غرب به شرق خشک شده است و این روند رو به گسترش است. این خلیج ۵ درصد از مساحت کل استان مازندران را تشکیل می دهد. 

معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌ های سازمان حفاظت محیط زیست همچنین هشدار داد: “طی تذکری شفاهی به وضعیت خلیج گرگان که ۵ درصد مساحت کل مازندران را تشکیل می‌دهد در مجموع  ۱۰ هزار هکتار زمین است که اکنون ۸۰۰۰ هزار هکتار آن خشک شده است. خلیج گرگان ارتباط آبی با دریای خزر ندارد و بدل به مخزن فاضلاب شده است با این روند طی سال‌های آتی این بخش بدل به کانون گرد و غبار خواهد شد. خلیج گرگان ۴۰ هزار شغل در خود داشت و همچنین زیستگاه زمستانه‌ای برای حیوانات بود که امروز دیگر چیزی از آن باقی نمانده است.”

لاهیجان زاده، در ادامه یادآور شد: “خلیج گرگان و نگرانی ها در حوزه آن ابعاد مختلفی دارد. خشک شدن خلیج گرگان از غرب این محوطه آغاز شده است و امروز نزدیک به ۸۰۰۰ هکتار از آن خشک شده است و فقط اندکی رطوبت بر روی آن قرار دارد و اگر این حالت ادامه پیدا کند، این رطوبت نیز از بین می رود و در آینده به یک کانون گرد و غبار در شمال کشور بدل می شود. در همین راستا یک طرح جامع نجات خلیج گرگان و تالاب میانکاله تهیه شد. این طرح در جلسات مختلفی با مشارکت استان های مازندران و گلستان تهیه شد و در کارگروه ویژه تالاب ها نیز به تصویب رسید.”

او افزود: “امروز تامین حقابه خلیج گرگان بسیار مهم است و گرگان رود مقدار زیادی از آن را تامین می کند اما توسعه کشاورزی، صنایع شیلات و افزایش جمعیت در این منطقه سبب شده است تا این حقابه به خلیج گرگان نرسد. متاسفانه فاضلاب بسیاری از روستاها و شهرهای استان گلستان به خلیج گرگان سرازیر می شود و عملا کیفیت آب این منطقه را پایین آورده و استفاده از کودهای شیمیایی در زمین های کشاورزی منطقه نیز از طریق رودخانه به این خلیج ریخته می شود و دیگر علل طبیعی همچون تغییر اقلیم، افزایش دما و به دنبال آن افزایش تبخیر سبب شده است تا وضعیت خلیج گرگان بحرانی شود.”

 در هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ یونسکو که پس از تصویب در سال ۲۰۱۶ برای اجرای مفاد و اهداف در اختیار کشورها قرار گرفت به صراحت بر حق افراد در برخورداری از محیط زیست و همچنین حفاظت از منابع طبیعی تاکید کرده است. متن هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ عبارت است از: “حفاظت، بازیابی و ترویج استفاده پایدار از اکوسیستم های زمینی، مدیریت پایدار جنگل ها، مبارزه با بیابان زایی، متوقف و معکوس نمودن فرسایش زمین و توقف از بین بردن تنوع زیستی”. این هدف مشتمل بر حفاظت، احیاء و استفاده پایدار از جنگل ها، تالاب ها، کوه ها و نواحی خشک, توقف جنگل زدایی, مبارزه با بیابان زایی, کاهش تخریب زیستگاه های طبیعی و جلوگیری از انقراض گونه های در معرض خطر, اشتراک گذاری منصفانه مزایای ناشی از استفاده از  منابع ژنتیک در راستای توافقات بین المللی, پیشگیری از پدیدار شدن گونه های مهاجم و بیگانه در زیست بوم های خشکی و آبی, مبارزه با صید غیرقانونی و قاچاق گونه های حفاظت شده است. 

برچسب هاحقوق بشربهداشت و محیط زیستخشکسالیمحیط زیست در ایرانبحران کم ابیحقوق بشر در ایرانفعالان محیط زیستخشکسالی در ایرانرئیس مرکز خشکسالیحقوق شهروندیسازمان حفاظت از محیط زیستاستان مازندرانخلیج گرگاننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشربحران آب در ایرانمرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسیحقوق شهروندی در ایرانمحیط زیست در استان مازندراناخبار محیط زیستنقض حقوق بشرد ر ایراننابودی محیط زیستفعال محیط زیستبحران محیط زیست در ایراننابودی محیط زیست در ایرانسرکوب فعالان محیط زیست در ایرانمحیط زیستمحیط زیست ایرانبحران آبحقوق شهروندی درایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیبحران خشکسالینقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیشهرستان کردکوینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحفاظت از محیط زیستبحران آب رسانیجنگلهای استان مازندرانپدیده خشکسالیمحیط زیست در استان گلستانشهرستان کُردکوینابودی خلیج گرگانخلیج گرگان در ایراناحمدرضا لاهیجان زادهمحیط زیست دریاییمحیط زیست دریائیخشکی خلیج گرگانکاهش سطح آبمحیط زیست در خلیج گرگان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: