•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, دسامبر 7

هشت هزار هکتار از خلیج گرگان به طور کامل خشک شده است

0
383

حقوق بشر در ایران امروز شنبه ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۹، خلیج گرگان واقع در جنوب شرقی دریای خزر و بین دو استان مازندران، شهرستان بهشهر، استان گلستان، و شهرستان بندرگز، بر اثر گسترش خشکی و از بین رفتن رطوبت سطحی زمین از سمت غرب این منطقه در حال خشک شدن است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از برنا، امروز شنبه ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۹، احمدرضا لاهیجان زاده، معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌ های سازمان حفاظت محیط زیست ضمن هشدار نسبت به روند رو به گسترش خشکی خلیج گرگان که از جمله بزرگترین منطقه واقع در جنوب شرقی دریای خزر هست اعلام کرد که تا به امروز از ۱۰۰۰۰۰ هکتار مساحتی معادل۸۰۰۰ هکتار آن از سمت غرب به شرق خشک شده است و این روند رو به گسترش است. این خلیج ۵ درصد از مساحت کل استان مازندران را تشکیل می دهد. 

معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌ های سازمان حفاظت محیط زیست همچنین هشدار داد: “طی تذکری شفاهی به وضعیت خلیج گرگان که ۵ درصد مساحت کل مازندران را تشکیل می‌دهد در مجموع  ۱۰ هزار هکتار زمین است که اکنون ۸۰۰۰ هزار هکتار آن خشک شده است. خلیج گرگان ارتباط آبی با دریای خزر ندارد و بدل به مخزن فاضلاب شده است با این روند طی سال‌های آتی این بخش بدل به کانون گرد و غبار خواهد شد. خلیج گرگان ۴۰ هزار شغل در خود داشت و همچنین زیستگاه زمستانه‌ای برای حیوانات بود که امروز دیگر چیزی از آن باقی نمانده است.”

لاهیجان زاده، در ادامه یادآور شد: “خلیج گرگان و نگرانی ها در حوزه آن ابعاد مختلفی دارد. خشک شدن خلیج گرگان از غرب این محوطه آغاز شده است و امروز نزدیک به ۸۰۰۰ هکتار از آن خشک شده است و فقط اندکی رطوبت بر روی آن قرار دارد و اگر این حالت ادامه پیدا کند، این رطوبت نیز از بین می رود و در آینده به یک کانون گرد و غبار در شمال کشور بدل می شود. در همین راستا یک طرح جامع نجات خلیج گرگان و تالاب میانکاله تهیه شد. این طرح در جلسات مختلفی با مشارکت استان های مازندران و گلستان تهیه شد و در کارگروه ویژه تالاب ها نیز به تصویب رسید.”

او افزود: “امروز تامین حقابه خلیج گرگان بسیار مهم است و گرگان رود مقدار زیادی از آن را تامین می کند اما توسعه کشاورزی، صنایع شیلات و افزایش جمعیت در این منطقه سبب شده است تا این حقابه به خلیج گرگان نرسد. متاسفانه فاضلاب بسیاری از روستاها و شهرهای استان گلستان به خلیج گرگان سرازیر می شود و عملا کیفیت آب این منطقه را پایین آورده و استفاده از کودهای شیمیایی در زمین های کشاورزی منطقه نیز از طریق رودخانه به این خلیج ریخته می شود و دیگر علل طبیعی همچون تغییر اقلیم، افزایش دما و به دنبال آن افزایش تبخیر سبب شده است تا وضعیت خلیج گرگان بحرانی شود.”

 در هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ یونسکو که پس از تصویب در سال ۲۰۱۶ برای اجرای مفاد و اهداف در اختیار کشورها قرار گرفت به صراحت بر حق افراد در برخورداری از محیط زیست و همچنین حفاظت از منابع طبیعی تاکید کرده است. متن هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ عبارت است از: “حفاظت، بازیابی و ترویج استفاده پایدار از اکوسیستم های زمینی، مدیریت پایدار جنگل ها، مبارزه با بیابان زایی، متوقف و معکوس نمودن فرسایش زمین و توقف از بین بردن تنوع زیستی”. این هدف مشتمل بر حفاظت، احیاء و استفاده پایدار از جنگل ها، تالاب ها، کوه ها و نواحی خشک, توقف جنگل زدایی, مبارزه با بیابان زایی, کاهش تخریب زیستگاه های طبیعی و جلوگیری از انقراض گونه های در معرض خطر, اشتراک گذاری منصفانه مزایای ناشی از استفاده از  منابع ژنتیک در راستای توافقات بین المللی, پیشگیری از پدیدار شدن گونه های مهاجم و بیگانه در زیست بوم های خشکی و آبی, مبارزه با صید غیرقانونی و قاچاق گونه های حفاظت شده است. 

برچسب هابهداشت و محیط زیستحقوق شهروندیمرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسینابودی محیط زیست در ایرانجنگلهای استان مازندرانمحیط زیست دریائیخشکسالیسازمان حفاظت از محیط زیستحقوق شهروندی در ایرانسرکوب فعالان محیط زیست در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4پدیده خشکسالیخشکی خلیج گرگانمحیط زیست در ایراناستان مازندرانمحیط زیست در استان مازندرانمحیط زیستنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیمحیط زیست در استان گلستانکاهش سطح آببحران کم ابیخلیج گرگاناخبار محیط زیستمحیط زیست ایرانشهرستان کردکویشهرستان کُردکویمحیط زیست در خلیج گرگانحقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانبحران آبنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننابودی خلیج گرگانفعالان محیط زیستنقض حقوق بشر در ایراننابودی محیط زیستحقوق شهروندی درایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانخلیج گرگان در ایرانخشکسالی در ایراننقض حقوق بشرفعال محیط زیستحقوق بشر در جمهوری اسلامیحفاظت از محیط زیستاحمدرضا لاهیجان زادهحقوق بشررئیس مرکز خشکسالیبحران آب در ایرانبحران محیط زیست در ایرانبحران خشکسالیبحران آب رسانیمحیط زیست دریایی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.