•                  
یک شنبه , ۰۹ آذر , ۱۳۹۹
دوشنبه, نوامبر 30

بازداشت یک تَن به اتهام مشارکت در آتش سوزی جنگلهای کازرون

0
133

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۴ تیر ماه ۱۳۹۹, فردی در شهرستان کازرون به اتهام عاملیت در آتش سوزی مراتع و جنگلهای این شهرستان توسط ماموران انتظامی بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از رُکنا, امروز شنبه ۱۴ تیر ماه ۱۳۹۹, مجتبی ایران محبوب, رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کازرون از بازداشت فردی که عامل آتش سوزی اراضی جنگلی ابوالحیات در این شهرستان بوده خبرداد. 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کازرون در تشریح این خبر گفت: ” عامل آتش‌سوزی روزهای اخیر در محدوده اراضی جنگلی ابوالحیات این شهرستان دستگیر شد. در آتش سوزی منطقه جنگلی ابوالحیات، بخش‌هایی از مناطق محدوده مدیریت حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی، در آتش سوخت”. 

این مقام مسئول در اداره منابع طبیعی در شهرستان کازرون در ادامه افزود: ” پس از مهار این آتش سوزی  تحقیقات برای شناسایی عامل ایجاد آن در دستور کار قرار گرفت که پس از جمع آوری اطلاعات لازم در نهایت یک متهم شناسایی و دستگیر شد”.

هرگونه آسیب به بافت و پوشش‌های گیاهی و جنگلی و در هر نقطه از کره زمین نقض کنوانسیونهای مرتبط با حافظت از محیط زیست می باشد.  

همچنین در هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ یونسکو که پس از تصویب در سال ۲۰۱۶ برای اجرای مفاد و اهداف در اختیار کشورها قرار گرفت به صراحت بر حق افراد در برخورداری از محیط زیست و همچنین حفاظت از منابع طبیعی تاکید کرده است. متن هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ عبارت است از: “حفاظت، بازیابی و ترویج استفاده پایدار از اکوسیستم های زمینی، مدیریت پایدار جنگل ها، مبارزه با بیابان زایی، متوقف و معکوس نمودن فرسایش زمین و توقف از بین بردن تنوع زیستی”. این هدف مشتمل بر حفاظت، احیاء و استفاده پایدار از جنگل ها، تالاب ها، کوه ها و نواحی خشک, توقف جنگل زدایی, مبارزه با بیابان زایی, کاهش تخریب زیستگاه های طبیعی و جلوگیری از انقراض گونه های در معرض خطر, اشتراک گذاری منصفانه مزایای ناشی از استفاده از  منابع ژنتیک در راستای توافقات بین المللی, پیشگیری از پدیدار شدن گونه های مهاجم و بیگانه در زیست بوم های خشکی و آبی, مبارزه با صید غیرقانونی و قاچاق گونه های حفاظت شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: