•                  
شنبه , ۱۰ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 31

امیر ستاری رئوف, فعال ملی مدنی بطور مشروط آزاد شد

0
100

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۴ تیر ماه ۱۳۹۹, امیرستاری رئوف, فعال ملی مدنی و زندانی سیاسی که به مرخصی اعزام شده بود در پی تائید درخواست آزادی مشروط براساس بخشنامه اخیر قوه قضائیه دیگر به زندان باز نخواهد گشت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۹ تیر ماه ۱۳۹۹, امیر ستاری رئوف, زندانی سیاسی و فعال ملی مدنی که به مرخصی اعزام شده بود. این فعال ملی مدنی پس از مراجعه به واحد اجرای احکام متوجه شد که با توجه به بخشنامه اخیر قوه قضائیه در راستای آزادسازی زندانیان بطور مشروط آزاد و باقی مانده مجموع حبس تعزیری ۵ ساله این زندانی سیاسی تعلیق شده است. این زندانی سیاسی ۲ سال از مجموع حبس تعزیری ۵ ساله خود را سپری کرده بود. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “امیر ستاری رئوف, فعال ملی مدنی که از دوشنبه هفته گذشته از زندان مرکزی تبریز به مرخصی اعزام شده بود پس از مراجعه به اجرای احکام زندان مطلع شد که پس از گذراندن ۲سال از حبس خویش، باقیمانده مدت محکومیت ۵ سال وی به حالت تعلیق درآمده و دیگر به زندان بر نخواهد گشت”.

در تاریخ ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۸, امیر ستاری رئوف, از بابت پرونده ای دیگر به همراه اولدوز قاسمی و جواد احمدی یئکانلی, دو تن دیگر از فعالان ملی مدنی از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در مراسم غیرقانونی و داشتن مدارک فرقه گرایی” توسط شعبه ۱ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی به ریاست قاضی نعیم محبوبی, تبرئه شد. 

 در تاریخ ۱۱ دی‌ماه ۱۳۹۶, امیر ستاری رئوف, در جریان اعتراضات سراسری دی ماه همان سال توسط مأموران امنیتی پس از ضرب و جرح بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه امنیتی و طی مراحل بازجوئی روز پس از آن به شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز منتقل و پس از تفهیم اتهام توسط بازپرس به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز منتقل شد و در نهایت با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد.  

این فعال ملی مدنی, در تاریخ ۱۶ خردادماه۱۳۹۷, توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز از بابت اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی محاکمه و به تحمل ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از ارجاع پرونده به شعبه ۳ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی عیناً تائید شد.

با اجرائی شدن این حکم امیر ستاری رئوفی در تاریخ ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۷, جهت تحمل حبس تعزیری ۷ ماهه خود بازداشت و به زندان مرکزی تبریز منتقل شد. 

امیر ستاری رئوفی, در تاریخ ۲۷ شهریور ماه ۱۳۹۷, در حالی که محکومیت حبس تعزیری ۷ ماهه خود را سپری می کرد توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز در پرونده ای دیگر با اتهام توهین به رهبری به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

در تاریخ ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۷, شعبه ۱۱ اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب تبریز اقدام به تجمیع احکام صادره در ۲ پرونده امیر ستاری رئوف کرد اما شعبه ۳ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی این احکام را “خلاف بیّن شرع”, تفسیر و محکومیت این فعال ملی مدنی به تحمل ۷ ماه حبس تعزیری را عینا تائید و وی را به تحمل ۴ سال حبس تعزیری و حکم ۶ ماه حبس تعزیری وی را به ۲ سال افزایش داد. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین در ماده ۷ از قانون آئین دادرسی کیفری رعایت حقوق شهروندی متهم در طی روند دادرسی بر پرونده وی تاکید شده است که میتوان محرومیت از حق ملاقات و یا تماس تلفنی فرد در زمان بازداشت را جزء موارد نقض شده از حقوق شهروندی یک متهم دانست. 

 سرکوب فعالان  ملی مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برچسب هافعال ملیفعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی امیر ستاری رئوففعال ملی مدنی در ایرانفعال ملی مدنی علی عزیزیفعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک زبانفعال ترک شهرستان اردبیلفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایراننقض حقوق فعلان ملی مدنی در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایرانامیر ستاریامیر ستاری رئوفامیر ستاری رئوف زندانی سیاسیامیرستاریامیرستاری رئوفبند قرنطینه زندان مرکزی تبریزبند ۱۱ زندان مرکزی تبریزبند ۱۲ زندان تبریززندان مرکزی تبریززندان تبریززندانی فعال ملی مدنیزندانی سیاسی امیر ستاری رئوفزندانی سیاسی در ایرانزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینسرکوب فعالان ملیسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: