•                  
دوشنبه , ۰۶ تیر , ۱۴۰۱
دوشنبه, ژوئن 27

مساحتی بالغ بر ۹۴ درصد از استان سیستان و بلوچستان درگیر خشکسالی است

0
627

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۸ تیر ماه ۱۳۹۹, دستکم ۹۴ درصد از مساحت استان سیستان و بلوچستان درگیر خشکسالی است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مهر, امروز چهارشنبه ۱۸ تیر ماه ۱۳۹۹, الله بخش ریگی, رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان, از درگیری ۹۴ درصد از مساحت این استان در خشکسالی جاری خبر داد و در ادامه فقط خروج ۲۳۰۰ کیلومتر از مساحت این استان را از این بحران تائید کرد.  

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی در استان سیستان و بلوچستان در تشریح این خبر گفت: “بررسی شاخص خشکسالی ۱۰ ساله «SPEI» موسوم به شاخص استاندارد شده بارش، تبخیر و تعرق در استان سیستان و بلوچستان از خروج ۲۳ درصد از مساحت این استان از خشکسالی حکایت دارد و در حال حاضر ۹۴ درصد از مساحت این استان در خشکسالی بسر می برد”. 

این مقام مسئول در اداره هواشناسی استان سیستان و بلوچستان ضمن تاکید بر ناچیز بودن مساحت کسر شده از خشکسالی در این استان در ادامه افزود: ” بخش اندکی از مساحت زاهدان و شهرستان‌های ایرانشهر، چابهار، خاش، سراوان، میرجاوه، نیمروز و هامون نیز از خشکسالی خارج شده که مقدار آن بسیار ناچیز است و تنها ۲۳۰۰ کیلومتر مربع از مساحت استان سیستان و بلوچستان را در بر می‌گیرد”.

ریگی در ادامه یادآور شد: “اگرچه حدود ۸۵۰۰ کیلومتر مربع از مساحت زاهدان و ۲۳۰۰ کیلومتر مربع از هفت شهرستان دیگر استان از خشکسالی خارج شده اما نباید فراموش کرد که هنوز بیش از ۹۴ درصد از مساحت سیستان و بلوچستان درگیر خشکسالی است”.

این مقام مسئول در کارگروه هواشناسی با اعلام یک گزارش آماری برای تشریح معضل خشکسالی در سیستان و بلوچستان گفت : ” بین ۷۶.۳ درصد از مساحت زاهدان درگیر درجات مختلف خشکسالی است به نحوی که ۲۸.۴ درصد درگیر خشکسالی بسیار شدید، ۱۶.۲ درصد خشکسالی شدید و ۳۱.۷ درصد درگیر خشکسالی متوسط و خفیف است”.

در هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ یونسکو که پس از تصویب در سال ۲۰۱۶ برای اجرای مفاد و اهداف در اختیار کشورها قرار گرفت به صراحت بر حق افراد در برخورداری از محیط زیست و همچنین حفاظت از منابع طبیعی تاکید کرده است. متن هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ عبارت است از: “حفاظت، بازیابی و ترویج استفاده پایدار از اکوسیستم های زمینی، مدیریت پایدار جنگل ها، مبارزه با بیابان زایی، متوقف و معکوس نمودن فرسایش زمین و توقف از بین بردن تنوع زیستی”. این هدف مشتمل بر حفاظت، احیاء و استفاده پایدار از جنگل ها، تالاب ها، کوه ها و نواحی خشک, توقف جنگل زدایی, مبارزه با بیابان زایی, کاهش تخریب زیستگاه های طبیعی و جلوگیری از انقراض گونه های در معرض خطر, اشتراک گذاری منصفانه مزایای ناشی از استفاده از  منابع ژنتیک در راستای توافقات بین المللی, پیشگیری از پدیدار شدن گونه های مهاجم و بیگانه در زیست بوم های خشکی و آبی, مبارزه با صید غیرقانونی و قاچاق گونه های حفاظت شده است.

برچسب هافعال محیط زیست در ایرانمنابع طبیعی در ایرانمحیط زیست در ایرانمحیط زیست در استان سیستان و بلوچستانمحیط زیست در سیستان و بلوچستانمرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسیمرکز تحقیقات هواشناسی در زاهداننقض سیستماتیک حقوق بشر در ایراننیمروز در زاهداننابودی منابع طبیعی در ایراننابودی محیط زیستنابودی محیط زیست در ایرانکویر در استان سیستان و بلوچستانکارگروه تحقیقاتی هواشناسی در زاهدانالله بخش ریگیاله بخش ریگیاداره کل منابع طبیعیاستان سیستان و بلوچستاناستان سیستان بلوچستانبازش باران در ایرانبحران محیط زیستبحران محیط زیست در ایرانبحران محیط زیستیبحران مدیریتبحران مدیریت در ایرانبحران کم ابیبحران آببحران آب در ایرانبحران آب رسانیبحران خشکسالیبحران در زاهدانبحران زیست محیطبحران زیست محیطیبحران زیست محیطی در ایرانتبخیر آبتعرق در سیستان و بلوچستانخشکسالیخشکسالی در ایرانرود هامونرئیس مرکز خشکسالیزاهدانسیستان و یلوچستانسیستان و بلوچستانشهرستان میرجاوهشهرستان خاششهرستان سراوان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: