•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۳ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 2

مساحتی بالغ بر ۹۴ درصد از استان سیستان و بلوچستان درگیر خشکسالی است

0
736

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۸ تیر ماه ۱۳۹۹, دستکم ۹۴ درصد از مساحت استان سیستان و بلوچستان درگیر خشکسالی است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مهر, امروز چهارشنبه ۱۸ تیر ماه ۱۳۹۹, الله بخش ریگی, رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان, از درگیری ۹۴ درصد از مساحت این استان در خشکسالی جاری خبر داد و در ادامه فقط خروج ۲۳۰۰ کیلومتر از مساحت این استان را از این بحران تائید کرد.  

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی در استان سیستان و بلوچستان در تشریح این خبر گفت: “بررسی شاخص خشکسالی ۱۰ ساله «SPEI» موسوم به شاخص استاندارد شده بارش، تبخیر و تعرق در استان سیستان و بلوچستان از خروج ۲۳ درصد از مساحت این استان از خشکسالی حکایت دارد و در حال حاضر ۹۴ درصد از مساحت این استان در خشکسالی بسر می برد”. 

این مقام مسئول در اداره هواشناسی استان سیستان و بلوچستان ضمن تاکید بر ناچیز بودن مساحت کسر شده از خشکسالی در این استان در ادامه افزود: ” بخش اندکی از مساحت زاهدان و شهرستان‌های ایرانشهر، چابهار، خاش، سراوان، میرجاوه، نیمروز و هامون نیز از خشکسالی خارج شده که مقدار آن بسیار ناچیز است و تنها ۲۳۰۰ کیلومتر مربع از مساحت استان سیستان و بلوچستان را در بر می‌گیرد”.

ریگی در ادامه یادآور شد: “اگرچه حدود ۸۵۰۰ کیلومتر مربع از مساحت زاهدان و ۲۳۰۰ کیلومتر مربع از هفت شهرستان دیگر استان از خشکسالی خارج شده اما نباید فراموش کرد که هنوز بیش از ۹۴ درصد از مساحت سیستان و بلوچستان درگیر خشکسالی است”.

این مقام مسئول در کارگروه هواشناسی با اعلام یک گزارش آماری برای تشریح معضل خشکسالی در سیستان و بلوچستان گفت : ” بین ۷۶.۳ درصد از مساحت زاهدان درگیر درجات مختلف خشکسالی است به نحوی که ۲۸.۴ درصد درگیر خشکسالی بسیار شدید، ۱۶.۲ درصد خشکسالی شدید و ۳۱.۷ درصد درگیر خشکسالی متوسط و خفیف است”.

در هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ یونسکو که پس از تصویب در سال ۲۰۱۶ برای اجرای مفاد و اهداف در اختیار کشورها قرار گرفت به صراحت بر حق افراد در برخورداری از محیط زیست و همچنین حفاظت از منابع طبیعی تاکید کرده است. متن هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ عبارت است از: “حفاظت، بازیابی و ترویج استفاده پایدار از اکوسیستم های زمینی، مدیریت پایدار جنگل ها، مبارزه با بیابان زایی، متوقف و معکوس نمودن فرسایش زمین و توقف از بین بردن تنوع زیستی”. این هدف مشتمل بر حفاظت، احیاء و استفاده پایدار از جنگل ها، تالاب ها، کوه ها و نواحی خشک, توقف جنگل زدایی, مبارزه با بیابان زایی, کاهش تخریب زیستگاه های طبیعی و جلوگیری از انقراض گونه های در معرض خطر, اشتراک گذاری منصفانه مزایای ناشی از استفاده از  منابع ژنتیک در راستای توافقات بین المللی, پیشگیری از پدیدار شدن گونه های مهاجم و بیگانه در زیست بوم های خشکی و آبی, مبارزه با صید غیرقانونی و قاچاق گونه های حفاظت شده است.

برچسب هامحیط زیست در سیستان و بلوچستاننابودی محیط زیستبحران مدیریتبحران محیط زیستیالله بخش ریگیتعرق در سیستان و بلوچستانخشکسالی در ایرانبحران محیط زیست در ایرانبحران زیست محیطیاله بخش ریگینیمروز در زاهدانزاهدانرئیس مرکز خشکسالینابودی محیط زیست در ایرانبحران مدیریت در ایراناستان سیستان بلوچستانمرکز تحقیقات هواشناسی در زاهدانسیستان و بلوچستاننقض سیستماتیک حقوق بشر در ایرانسیستان و یلوچستانشهرستان میرجاوهکارگروه تحقیقاتی هواشناسی در زاهدانخشکسالیبحران آب در ایرانبحران آببحران محیط زیستبحران آب رسانیبازش باران در ایرانمحیط زیست در ایرانمرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسیشهرستان خاشرود هامونمنابع طبیعی در ایرانکویر در استان سیستان و بلوچستانبحران کم ابیشهرستان سراواناداره کل منابع طبیعیفعال محیط زیست در ایراننابودی منابع طبیعی در ایرانبحران زیست محیطی در ایراناستان سیستان و بلوچستانمحیط زیست در استان سیستان و بلوچستانبحران خشکسالیبحران در زاهدانبحران زیست محیطتبخیر آب

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.