•                  
سه شنبه , ۰۸ مهر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, سپتامبر 30

بازداشت یک شهروند ساکن اسلام آباد غرب توسط نیروهای امنیتی

0
111

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۸ تیر ماه ۱۳۹۹, نیروهای امنیتی شهرستان اسلام آباد غرب, مجتبی بساطی, شهروند ساکن این شهرستان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, طی روزهای اخیر, مجتبی بساطی, شهروند ساکن اسلام آباد غرب توسط ماموران اداره اطلاعات کرمانشاه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

گفته می شود بازداشت مجتبی بساطی به دلیل انتشار یک استوری در صفحه اینستاگرامی وی که در آن از وضعیت اقتصادی حاکم بر ایران انتقاد و اعلام حمایت وی از توقف اجرای حکم اعدام ۳ تن از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ صورت گرفته است. 

مجتبی بساطی, پیش از این نیز در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی آزاد شده بود. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای خودسرانه در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده است که در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هابازداشت و بیخبریشهروندان ایراناستان کرمانشاهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانبازداشت و بلاتکلیفیسرکوب شهروندان در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانبازداشتگاهبازداشتگاه اداره اطلاعاتشهروندان ایرانیحقوق بشر اسلامیسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایراناحزاب ضد جمهوری اسلامیربازداشت و بیخبریسرکوب شهروندان کورد ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کرداداره اطلاعات کرمانشاهحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیبازداشت و بیخبری از شهروندانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانحقوق شهروندان ایراناسلام آباد غرباسلام آبادغرباسلام آباداحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیبازداشتگاه نیروهای امنیتیمجتبی بساطیبازداشت مجتبی بساطی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: