یک شنبه , ۱۴ خرداد , ۱۴۰۲
دوشنبه, ژوئن 5

بازداشت یک شهروند ساکن اسلام آباد غرب توسط نیروهای امنیتی

0
921

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۸ تیر ماه ۱۳۹۹, نیروهای امنیتی شهرستان اسلام آباد غرب, مجتبی بساطی, شهروند ساکن این شهرستان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, طی روزهای اخیر, مجتبی بساطی, شهروند ساکن اسلام آباد غرب توسط ماموران اداره اطلاعات کرمانشاه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

گفته می شود بازداشت مجتبی بساطی به دلیل انتشار یک استوری در صفحه اینستاگرامی وی که در آن از وضعیت اقتصادی حاکم بر ایران انتقاد و اعلام حمایت وی از توقف اجرای حکم اعدام ۳ تن از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ صورت گرفته است. 

مجتبی بساطی, پیش از این نیز در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی آزاد شده بود. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای خودسرانه در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده است که در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هااستان کرمانشاهحقوق بشر اسلامیسرکوب آزادی عقیده در ایراناداره اطلاعات کرمانشاهسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیمجتبی بساطیسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانبازداشت مجتبی بساطیبازداشت و بلاتکلیفیسرکوب شهروندان کورد در ایراناحزاب ضد جمهوری اسلامیحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندان ایرانسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب آزادی قلم در ایرانبازداشت و بی خبریحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایراناسلام آباد غربنقض حقوق شهروندی در ایرانسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب آزادی بیان و قلم در ایراناسلام آبادغرببازداشتگاهسرکوب آزادی بیانحقوق بشر در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیاسلام آبادبازداشت و بیخبریبازداشتگاه اداره اطلاعاتسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب شهروندان کوردنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیاحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیشهروندان ایرانشهروندان ایرانیسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب شهروندان کردبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشتگاه نیروهای امنیتی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: