•                  
یک شنبه , ۰۵ بهمن , ۱۳۹۹
یکشنبه, ژانویه 24

بازداشت یک شهروند ساکن اسلام آباد غرب توسط نیروهای امنیتی

0
145

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۸ تیر ماه ۱۳۹۹, نیروهای امنیتی شهرستان اسلام آباد غرب, مجتبی بساطی, شهروند ساکن این شهرستان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, طی روزهای اخیر, مجتبی بساطی, شهروند ساکن اسلام آباد غرب توسط ماموران اداره اطلاعات کرمانشاه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

گفته می شود بازداشت مجتبی بساطی به دلیل انتشار یک استوری در صفحه اینستاگرامی وی که در آن از وضعیت اقتصادی حاکم بر ایران انتقاد و اعلام حمایت وی از توقف اجرای حکم اعدام ۳ تن از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ صورت گرفته است. 

مجتبی بساطی, پیش از این نیز در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی آزاد شده بود. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای خودسرانه در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده است که در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هامجتبی بساطینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراناحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیاحزاب ضد جمهوری اسلامیاداره اطلاعات کرمانشاهاسلام آباداسلام آباد غرباسلام آبادغرباستان کرمانشاهبازداشت مجتبی بساطیبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشتگاهبازداشتگاه نیروهای امنیتیبازداشتگاه اداره اطلاعاتحقوق بشر اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندان ایرانربازداشت و بیخبریسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان ایرانشهروندان ایرانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: