•                  
چهارشنبه , ۰۱ بهمن , ۱۳۹۹
چهارشنبه, ژانویه 20

اعتراضات بهبهان: انتقال ۲ تَن به زندان اهواز/ آزادی ۴ شهروند بازداشت شده

0
491

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۸ تیر ماه ۱۳۹۹, از میان افراد بازداشت شده در جریان اعتراضات شهرستان بهبهان که جهت بازجوئی به بازداشتگاه ارگانهای امنیتی این شهرستان منتقل شدند نرگس درم گزین و فرزانه انصاری فر شب گذشته به زندان اهواز منتقل شدند. کیان لایقی, علیرضا انصاری فر, احمد آخش و مراد ویسی در ساعات پایانی شب گذشته آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, در ساعات پایانی جمعه ۲۷ تیر ماه ۱۳۹۹, فرزانه انصاری فر و نرگس درم گزین از بازداشتگاه ارگانهای امنیتی در شهرستان بهبهان به زندان اهواز منتقل شدند. همچنین کیان لایقی, علیرضا انصاری فر, احمد آخش و مراد ویسی, دو تن دیگر از بازداشت شدگان اعتراضات شهرستان بهبهان هم از بازداشت آزاد شدند. این شهروندان در جریان اعتراضات ۲ شب گذشته در شهرستان بهبهان که در اعتراض به وضعیت نامناسب اقتصادی و همچنین مخالفت با اجرای احکام اعدام ۳ تن از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند. 

همچنین منابع خبر در شهرستان بهبهان در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران از بازداشت بیش از ۳۰ تن از شهروندان ساکن این شهرستان در جریان این اعتراضات مدنی این شهرستان خبر دادند. 

براساس تحقیقات میدانی صورت گرفته از سوی فعالان حقوق بشر در ایران در داخل ایران اسامی برخی از افراد بازداشت شده از شب اول اعتراضات شهرستان بهبهان “فرزانه انصاری فر, علیرضا انصاری فر, سامان رنگی, نرگس درم گزین, کیان لایقی, میثم اکبری, پیمان رسولی, بهمن مشعوفی, زین الدین بهاری, میثم اکبری, مراد ویسی, محمد بهزادی, علی وفائی پور, مجید ضامن پیشه, رضا خسروی, احمد آخش, محمد شریعتی, حجت شکوهی, حمیدرضا الفتی, محمد ابول پور, حسین جاویدان, نادر مشتاقی, بهفر ارزجانی, صادق مصدق, جاوید کاویانی توسط حقوق بشر در ایران احراز شده است و کماکان تلاش برای شناسائی سایر افراد بازداشت شده در جریان است. 

بنقل از یک منبع محلی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: “افراد بازداشت شده در چندین بازداشتگاه پلیس امنیت شهرستان بهبهان نگهداری می شوند و برخی از افراد ساعاتی پیش از بازداشت با اخذ تعهد و مبنی بر در دسترس بودن برای احضار طی روزهای آتی و یا آزادی دائم از بازداشت رهایی پیدا کردند. 

این منبع مطلع همچنین پیرامون وضعیت شغلی و اجتماعی افراد بازداشت شده و سطح سنی این افراد گفت: “میانگین سنی افراد بازداشت شده بین ۲۰ تا ۳۵ سال است. بعنوان مثال, حسن جاویدان ۲۶ ساله, فرزند: غلامرضا,در یک کارگاه تولید روکش صندلی خودرو. بهفر ارزجانی, متولد: ۱۳۷۴, فرزند: قاسم, راننده آژانس. محمد ابول پور, متولد: ۱۳۷۳ و دارای شغل آزاد است. میثم اکبری, فرزند: اکبر, متولد: ۱۳۶۷, شغل آزاد. نرگس درم گزین, متولد: ۱۳۶۷, است”. 

در تاریخ ۲۷ تیر ماه ۱۳۹۹, علیرضا انصاری فرد, ساکن شهرستان بهبهان, در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی در این شهرستان بازداشت و به بازداشتگاه نیروهای امنیتی در این شهرستان منتقل شده بود اما از مکان نگهداری وی اطلاع دقیقی در دسترس نبود. 

بازداشت علیرضا انصاری فرد, در حالی صورت گرفت که در ساعات پایانی ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۹, فرزانه انصاری فرد, دختر عموی وی که خواهر فرزاد انصاری فرد از جانباختگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ است نیز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

در حالی که شهروندان از اوضاع وخیم اقتصادی و سرکوب و خفقان و نقض گسترده حقوق بشر در ایران ناراضی هستند و تجمعات اعتراضی مسالمت آمیزی را در این شهرستان برگزار کردند محمد عزیزی, رئیس پلیس امنیت بهبهان ضمن اغتشاش گر خواندن این شهروندان مطالبه گری آنها را شعارهای هنجارشکنانه خواند و در ادامه ادعا کرد: “”افراد و گروه‌های معاند در شرایط حساس کنونی قصد تحریک مردم و ضربه زدن به نظام را دارند”.

در ساعات پایانی شب گذشته, ویدئوهای منتشره در فضای مجازی از حضور نیروهای یگان ویژه در خیابانهای شهرهای مختلف از جمله تبریز, ارومیه, شهر پرند و شهرستان بهبهان منتشر شد. چند شهر دیگر نیز شاهد حضور سنگین نیروهای نظامی و امنیتی بودند. بهبهان ازجمله شهرهایی بود که معترضان در آن به خیابان آمدند. کماکان تعداد دقیق بازداشت شدگان احتمالی مشخص نیست.

در جریان شکل گیری تجمعات اعتراضی مردمی در برخی شهرهای کشور، نیروهای امنیتی و نظامی با حضور در میادین اصلی شهرها سعی در متفرق کردن مردم و جلوگیری از برگزاری تجمعات اعتراضی کردند. در بلوار امامت مشهد و برخی خیابان‌های تهران، تبریز، ارومیه و شیراز حضور پرتعداد نیروهای نظامی و جو شدید امنیتی شدید گزارش شده بود و این محیط امنیتی امروز جمعه هم در این شهرها و برخی دیگر از شهرها ادامه داشت. 

تجمع اعتراضی در شهرستان بهبهان در حالی برگزار شد که شهروندان معترض با تجمع در میدان بانک ملی این شهرستان که پیش از این هم در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ محلی برای درگیری های شدیدی بین نیروهای امنیتی و شهروندان بود با کف زدن و سر دادن شعارهای اعتراضی از قبیل توپ تانک فشفشه, آخوند باید گم بشه و یا نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران این تجمعات اعتراضی را اداره کردند و نارضایتی خود را از اوضاع حال حاضر حاکم بر کشور نشان دادند.

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

 

برچسب هامیثم اکبریمجید ضامن پیشهمراد ویسیمرادویسینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننیروی انتظامی شهرستان بهبهاننافرمانی مدنی شهروندان در ایراننادر مشتاقینرگس درم گزینکیان لایقیپلیس امنیتپلیس امنیت اخلاقیپلیس امنیت شهرستان بهبهانپیمان رسولیاخبار نقض حقوق بشر در ایرانبند زنان زندان سپیدار اهوازبند زنان زندان شیبان اهوازبندزنان زندان شیبان اهوازبهفر ارزجانیبهمن مشعوفیبهبهانبازداشت شدگان شهرستان بهبهانتجمعاتتجمعات اعتراضیتجمعات اعتراضی بهبهانتجمعات اعتراضی در ایرانتجمعات اعتراضی شهروندانتجمعات اعتراضی شهرستان بهبهانتجمعات خیابانی در ایرانتجمعات شهرستان بهبهانجاوید کاویانیحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحمیدرضا الفتیحجت شکوهیزندان مرکزی بهبهانزندان بهبهانزندان سپیدارزندان سپیدار اهواززندان سپیدار در اهواززندان شیبان اهواززندان شیبان اهواز در ایرانزندان شیبان اهواز در خوزستانزین الدین بهاریسرکوب تجمعات مسالمت آمیز در ایرانسرکوب تجمعات اعتراضیسرکوب تجمعات اعتراضی در ایرانسرکوب تجمعات در ایرانشهرستان بهبهانشهرستان بهبانشورش در زندان سپیدار اهوازصادق مصدق

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: