•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

بازداشت مجتبی داداشی, دانشجوی منتقد توسط نیروهای امنیتی در سبزوار

0
607

روز چهارشنبه ۲۴ بهمن ماه, مجتبی داداشی، دانشجوی ترم  هشتم رشته علوم سیاسی دانشگاه حکیم سبزواری همزمان با احضار به دادیاری شعبه ۳ دادسرای عمومی و انقلاب سبزوار بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۲۴ بهمن‌ماه ۹۷، مجتبی داداشی، دانشجوی دانشگاه حکیم سبزواری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. این شهروند اهل سبزوار اخیرا با انتشار ویدئویی از نظام حاکم بر ایران انتقاد کرده بود. گفته می‌شود وی پس از بازداشت دست به اعتصاب غذا زده است.

بازداشت مجتبی داداشی در حالی صدورت گرفته است که آیت الله صادق لاریجانی در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در نشستی که با مقامات قضائی داشت اعلام کرده بود که  دستگاه قضاتی هیچگاه فردی را به دلیل انتقاد تحت تعقیب قرار نداده است.

بنقل از یک منبع نزدیک به مجتبی داداشی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید خبر بازداشت آقای داداشی گفت: “روز سه‌شنبه احضاریه‌ای به دست مجتبی رسید که طی آن به وی گفته شده بود ظرف ۵ روز به شعبه ۳ دادسرای عمومی و انقلاب سبزوار مراجعه کند.

به همین دلیل وی روز چهارشنبه به دادسرا مراجعه کرده و پس از تفهیم اتهاماتی با عناوین “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام”، بازداشت شد. این احضار در پی گزارش وزارت اطلاعات صورت گرفته بود”.

این منبع مطلع در ادامه گفت، خانواده مجتبی داداشی از طریق یکی از پرسنل دادسرا از انتقال وی به زندان سبزوار مطلع شده‌اند، با این حال محل قطعی بازداشت ایشان تاکنون مشخص نشده است.

این منبع در ادامه افزود: “خانواده آقای داداشی در دادسرا مطلع شده‌اند که او پس از بازداشت در اعتراض به این اقدام دست به اعتصاب غذا زده و این موضوع باعث افزایش نگرانی آنها شده است”.

این دانشجوی ترم ۸ رشته علوم سیاسی، اخیرا با انتشار ویدئویی در فضای مجازی، از عملکرد نظام حاکم بر ایران انتقاد کرده بود، با این حال از دلایل بازداشت وی اطلاع دقیقی در دست نیست.

سرکوب ازادی بیان ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید خود بصورت آزادانه تاکید کرده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.