•                  
پنج شنبه , ۰۸ آبان , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, اکتبر 29

اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸: محکومیت مرتضی بخشی زائی به تحمل حبس تعزیری

0
161

حقوق بشر در ایران – روز سه شنبه ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری, با صدور حکمی بر علیه مرتضی بخشی زایی, شهروند ساکن استان تهران و از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی دی ماه سالجاری به شلیک به هواپیمای مسافربری پی اس ۷۵۲ خط هوائی تهران – کی یف اوکراین, را به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت و همچنین بعنوان مجازات تکمیلی به ۱ ماه خدمت در مناطق دارای بحران تحت نظارت نیروی مقاومت بسیج و همچنین تهیه تحقیق و پژوهش بصورت دستنویس با موضوع حمله ناو آمریکائی وینسنس به هواپیمای مسافربری ۶۵۸ با محوریت نتیجه مجازات عاملان این حادثه از سوی سردمداران حقوق بشر در ۹۰ صفحه” محکوم کرد. این حکم روز گذشته در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ به وی ابلاغ شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, مرتضی بخشی زایی, متولد آبان ماه سال ۱۳۶۲, فرزند بخش الله, متاهل، دارای شغل آزاد و فارغ التحصیل در رشته علوم سیاسی در مقطع کارشناس ارشد, ساکن تهران و از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی دی ماه سالجاری که با هدف اعتراض به شلیک به هواپیمای مسافربری پی اس ۷۵۲ خط هوائی تهران کی یف اوکراین, که پیش از این توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور از طریق توافق اولیه و تشریک مساعی با سایرین برای آشوب سازی” مورد محاکمه قرار گرفته بود به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و ۲ مورد مجازات تکمیلی محکوم شد. 

براساس دادنامه صادره از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران: “مرتضی بخشی زایی به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت و همچنین بعنوان مجازات تکمیلی هم به انجام خدمات عمومی به و بصورت رایگان در یکی از مناطق بحران زده تحت نظارت نیروی مقاومت بسیج به مدت ۱ ماه و روزی ۴ ساعت, تهیه تحقیق و پژوهشی از بصورت دستنویس با موضوع حمله ناو آمریکائی وینسنس به هواپیمای مسافربری ۶۵۸ با محوریت نتیجه مجازات عاملان این حادثه از سوی سردمداران حقوق بشر در ۹۰ صفحه و اقدامات بین المللی که جان باختگان آن ۲۹۰ نفر که شامل ۶۶ کودک هم در میان آنها بودند بصورت دست نویس تهیه و به قاضی اجرای احکام اجرای احکام موظف است به طریق ممکن اشراف متهم را به مفاد آنها ارزیابی و نسبت به استکتاب از متهم به صورت حضوری و تطبیق خط دستنوشته‌ها با خط متهم اقدام نماید”.

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۷ و ۱۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی که اسامی بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان و دی ماه سالجاری را منتشر کرده بود در میان اسامی به مرتضی بخشی زایی هم اشاره شده بود. 

لازم به ذکر است؛ پرواز شماره پی اس ۷۵۲ شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین ساعت ۶:۱۲ دقیقه صبح روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, به وقت محلی از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران برخاست و دقایقی بعد در پی شلیک مستقیم پدافند هوایی سپاه پاسداران مورد هدف قرار گرفت و سقوط کرد.

این سانحه تنها ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به دو پایگاه هوایی مورد استفاده نیروهای آمریکایی در عراق به تلافی قتل یک فرمانده ارشد ایرانی به دست آمریکا رخ داد.

ستاد کل نیروهای مسلح در جمهوری اسلامی پس از ۳ روز پذیرفت که سپاه پاسداران هواپیمای اوکراینی را سرنگون کرده است. همچنین حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸ در توییتر اعلام کرد که اشتباه پدافند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موجب سقوط هواپیمای اوکراینی و جان باختن ۱۷۶ نفر شده است.

در پی پذیرش مسئولیت سرنگونی هواپیمای اوکراینی از طرف جمهوری اسلامی، کانادا و اوکراین خواهان پاسخگویی ایران شدند. رئیس جمهور اوکراین خواستار پرداخت غرامت از سوی ایران شد. ترودو گفت کانادایی‌ها در تراژدی ملی عزادار هستند.

همچنین در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل با انتشار اطلاعیه ای در مورد نحوه غیرقانونی برخورد نیروهای امنیتی ایران برای مقابله با شهروندان معترض در جریان تجمعات اعتراضی مرتبط با شلیک به هواپیمای مسافربری پی اس ۷۵۲ متعلق به خط هوایی اوکراین ایرلاین که منجر به کشته شدن ۱۷۶ مسافر و خدمه پروازی این هواپیما شد خبر داد. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

بیان اتهامات امنیتی بر علیه شهروندان فقط با تکیه بر اعتراضات مدنی آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر برخورداری شهروندان از آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هاقاضی ایمان افشارقاضی ایمان افشاریقرارگاه ثارالله سپاه پاسدارانمجازات تکمیلیمحکومیت به حبس تعزیریمرتضی بخشی زاییمرتضی بخشی زایی زندانی سیاسیمرتضی بخشی زائینقض حقوق بشر در ایرانهواپیماهواپیمای مسافربریهواپیمای مسافربری پی اس ۷۵۲هواپیمای پی اس ۷۵۲هواپیمای اوکراینهواپیمایی اوکراینهواپیمایی اکراینهواپیمائی اوکراینهواپیمائی اوکراییپی اس ۷۵۲پرواز پی اس ۷۵۲پروازی مسافربری پی اس ۷۵۲ایمانایمان افشارایمان افشار یایمان افشاریایمان افشاری قاضیاجتماع و تبانیاجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونیاجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشوراجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی برای ارتکاب جرماجتماع و تبانی علیه امنیت ملیاسامی زندانیان تیپ ۵ زندان تهران بزرگاطلاعات سپاه پاسداراناعتراضات دی ماهاعتراضات دی ماه ۱۳۹۸اعتراضات دی ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات دی ۱۳۹۸اعتراضات دیماه ۱۳۹۸اعتراضات شهروندان در ایرانبازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸تیپ ۵ زندانتیپ ۵ زندان تهران بزرگتجمعاتتجمعات اعتراضیتجمعات اعتراضی در ایرانتجمعات خیابانی در ایرانتظاهرات اعتراضی به سقوط هواپیماتظاهرات اعتراضی در ایرانتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتظاهرات به سقوط هواپیمای مسافربریتظاهرات دی ماه ۱۳۹۸تظاهرات دی ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات شهروندان در ایرانجانباختگان پرواز پی اس ۷۵۲حقوق بشر در ایرانخط هوایی اوکراینخط هوائیخط هوائی اوکرایندانشگاه تهراندادگاه انقلابدادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب صدور حکم حبسرشته علوم سیاسیزندان تهران بزرگزندان تهران بزرگ تیپ ۵زندانیان تیپ 5 زندان تهران بزرگزندانیان در زندان تهران بزرگزندانیان زندان تهران بزرگسقوط هواپیما در ایرانسقوط هواپیمای مسافربریسقوط هواپیمای مسافربری در ایرانسقوط هواپیمای اوکراینسقوط هواپیمای اکراینسپاه پاسدارانسازمان هواپیمائی کشوریسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب تجمعات مسالمت آمیز در ایرانسرکوب تجمعات اعتراضیسرکوب تجمعات اعتراضی در ایرانسرکوب تجمعات دانشجویانسرکوب شهروندان در ایرانشلیک مستقیمشلیک به هواپیماشعبه ۲۶ دادگاه انقلابشعبه بیست و شششعبه بیست و شش دادگاه انقلاب تهرانصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیریعفو بین الملل سقوط هواپیما

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: