•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

اسامی بازداشت شدگان تجمعات آبان و دی ماه, محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ

0
1433

حقوق بشر در ایران – روز شنبه ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۸, تجمعات اعتراضی در شهرهای مختلف کشور در اعتراض به افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین برگزار شد که در پی آن تعداد بی شماری از شهروندان در جریان این تجمعات اعتراضی توسط ماموران امنیتی مورد اثابت مستقیم گلوله قرار گرفتند و برخی دیگر در جریان این تجمعات و یا حتی روزهای پس از آن از سوی ارگانهای امنیتی بازداشت و به زندانهای مختلف کشور منتقل شدند. همچنین در دیماه سالجاری تجمعاتی در اعتراض به شلیک پدافند هوائی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری خط هوائی اوکراین که منجر به کشته شدن ۱۷۶ مسافر و خدمه پروازی این هواپیما شد برگزار شد که در پی آن تعداد بسیاری از شهروندان توسط ارگانهای امنیتی و انتظامی بازداشت شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, علیرغم گذشت بیش از ۲ ماه از تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, که در پی اعلام افزایش ناگهانی قیمت سوخت و نارضایتی شهروندان ار اوضاع اقتصادی و معیشتی در شهرهای مختلف کشور و در مناطق مختلفی از تهران برگزار شد علاوه بر کشته شدن تعداد بسیاری شهروندان معترض در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی تعداد بسیار هم در جریان این تجمعات و حتی پس از این دور از تجمعات توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و پس از انتقال به بازداشتگاههای اطلاعات سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات و اتمام مراحل بازجوئی به زندان منتقل شدند. 

لیست زیر اسامی برخی از افراد بازداشت شده در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸می باشد که این افراد در حال حاضر در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ نگهداری می شوند.

لازم به ذکر است, این ۴ نفر, پس از بازداشت از سوی ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, در شهرستان قرچک ورامین, در مراحل بازجوئی و تحقیقات از سوی بازجویان قرارگاه ثارالله مورد تهدید قرار گرفتند تا اعلام کنند آثار جراحات وارده بر بدن آنها که در اثر شلیک مستقیم گلوله از سوی ماموران امنیتی در جریان این تجمعات بود را انکار و آن را ناشی از آثار جراحت در اثر درگیری شخصی با یکدیگر و ناشی از ضربات چاقو اعلام کنند. 

حتی در دادنامه صادره بر علیه این افراد از سوی دادگاه هم ذکر شده که آثار جراحت بر بدن این افراد ناشی از ضربات چاقو در اثر درگیری شخصی بوده که این افراد با یکدیگر داشتند نه زخم گلوله. علیرغم اعلام بازپرس پرونده مبنی بر اینکه این نوع زخم در اثر جراحت گلوله می باشد اما بازجویان سپاه پاسداران این ۴ نفر را تهدید کردند که اعلام کنند این زخمها در اثر ضربات چاقو بوده است. 

اسامی این ۴ نفر که جهت اطلاع رسانی در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفته این افراد در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸ بازداشت شدند در ادامه می آید: 

“سیامک پایمرد, جعفر رضائی, رضا الهیاری, وحید نجفی خوزستانی”.

در ادامه اسامی سایر افراد بازداشت شده در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, در تهران و یا مناطق اطراف تهران پس از بازداشت از سوی نیروهای امنیتی و اتمام مراحل بازجوئی به تیپ ۵ زندان تهران بزرگ منتقل شدند که اسامی این افراد به شرح ذیل می باشد: 

“امیرسلمان شیرویی, ایمان دارایی, ابوالفضل کریمی, میلاد ارسنجانی, پاشا تهرانی, مرتضی بخشی زایی, علی بی کس, محمدجواد حیدری, مهدی نقدی, سعید فرزانه, حمید خسروپور, حمید فرح بخش, سیامک مقیمی, محمدرضا موسوی, مهران جلیلوند, محسن قاسم زاده, سعید خزائی, مهدی ناصری, میلاد ابراهیمی نژاد, محمدجواد احمدی, میثم خاکی, کاوه مهماندوست, امید تشکری, امیر میر بیگوند, بهنام توسلی, آریا حامدیان, مهدی قاسمی, علی عبادی, بهنود اسماعیلی, داوود غفاری, مجتبی خلج, علیرضا مقدم, مهدی باقری, محمد حجازی فر, محسن سید رحمتی”. 

اسامی زیر مربوط به برخی از شهروندان بازداشت شده در جریان تجمعات دی ماه ۱۳۹۸, می باشد که این افراد پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام به تیپ ۵ زندان تهران بزرگ منتقل شدند.  

“مرتضی حسینی لواسانی, ایمان حیدری, سیاوش منفرد, پوریا گذرآبادی, حسین خاکپور”, 

پیرامون مرتضی حسینی لواسانی, زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ لازم به توضیح است این شهروند ۷۲ ساله, از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۸, میباشد که بازداشت و بازجوئی و تفهیم اتهام از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق سر دادن شعار مرگ بر ستمگر” و ” توهین به رهبری”, توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد. پرونده این شهروند جهت بررسی مجدد به دادگاه تجدید نظر استان تهران ارجاع شده است.

همچنین اسامی ۵ نفر از زندانیان سیاسی که اخیرا از زندان اوین به تیپ ۵ زندان تهران بزرگ منتقل شدند توسط حقوق بشر در ایران شناسائی شده که در ادامه می آید: 

“محمد صفری, مهرداد محمدنژاد, پوریا قبادی, محمد حبیبی, سهیل عربی”. 

پیرامون تجمعات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۸, لازم به توضیح است که پرواز شماره پی اس ۷۵۲ شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین ساعت ۶:۱۲ دقیقه صبح روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, به وقت محلی از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران برخاست و دقایقی بعد در پی شلیک مستقیم پدافند هوایی سپاه پاسداران مورد هدف قرار گرفت و سقوط کرد.

این سانحه تنها ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به دو پایگاه هوایی مورد استفاده نیروهای آمریکایی در عراق به تلافی قتل یک فرمانده ارشد ایرانی به دست آمریکا رخ داد.

ستاد کل نیروهای مسلح در جمهوری اسلامی پس از ۳ روز پذیرفت که سپاه پاسداران هواپیمای اوکراینی را سرنگون کرده است. همچنین حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸ در توییتر اعلام کرد که اشتباه پدافند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موجب سقوط هواپیمای اوکراینی و جان باختن ۱۷۶ نفر شده است.

در پی پذیرش مسئولیت سرنگونی هواپیمای اوکراینی از طرف جمهوری اسلامی، کانادا و اوکراین خواهان پاسخگویی ایران شدند. رئیس جمهور اوکراین خواستار پرداخت غرامت از سوی ایران شد. ترودو گفت کانادایی‌ها در تراژدی ملی عزادار هستند.

همچنین در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل با انتشار اطلاعیه ای در مورد نحوه غیرقانونی برخورد نیروهای امنیتی ایران برای مقابله با شهروندان معترض در جریان تجمعات اعتراضی مرتبط با شلیک به هواپیمای مسافربری پی اس ۷۵۲ متعلق به خط هوایی اوکراین ایرلاین که منجر به کشته شدن ۱۷۶ مسافر و خدمه پروازی این هواپیما شد خبر داد. 

همچنین پیرامون تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

در تاریخ ۴ دی ماه ۱۳۹۸, کانال تلگرامی قرارگاه سایبری عمار اعلام کرده بود تعداد ۱۱۶ نفر از نوجوانان و جوانان بازداشت شده از سوی وزارت اطلاعات به زندانهای کانون اصلاح و تربیت فرستاده شدند و در ادامه میانگین سنی این شهروندان را بین ۱۵ تا ۱۸ سال اعلام کرده بود. این کانال تلگرامی که در زمینه تبلیغات سپاه پاسداران در فضای رسانه ای فعالیت می‌کند و انتشار این گزارش به نوعی بازداشت گسترده افراد زیر سن قانونی به بهانه اعتراضات سیاسی را تائید کرد. اعلام رقم ۱۱۶ نفر از سوی این ارگان امنیتی شامل تعداد افراد آزاد شده با تودیع قرار وثیقه و یا با قرار کفالت و یا حتی شامل تعداد افرادی که بازجوئی های آنها به اتمام رسیده نمی باشد.

از سوی دیگر کانون مدافعان حقوق بشر هم با تائید این خبر اعلام کرد؛ “نگرانی‌ها درباره شرایط نگهداری کودکان بازداشتی افزایش یافته و کارشناسان تربیتی و فعالان حقوق بشر می‌گویند نگهداری این عده در کنار زندانیان بزهکار، عواقب ناگوار بسیاری خواهد داشت”. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی با مضمون “احراز هویت ۱۹ کودک جان باخته در جریان تجمعات اعتراضی آبان ۱۳۹۸”, هویت کودکان کشته شده در جریان تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه در شهرهای مختلف کشور در اعتراض به افزایش قیمت بنزین و سایر قیمتها برگزار شده بود را اعلام کرد. 

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرها و مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

در حالی که شهروندان بسیاری در این تجمعات اعتراضی کشته و زخمی شدند و تعداد بی شماری هم از شهروندان توسط ارگانهای امنیتی و انتظامی بازداشت شدند پیش از آغاز این دور از تجمعات اعتراضی “ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

لازم به ذکر است که بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هاقرارگاه ثارلهقرارگاه ثاراللهقرارگاه ثارالله سپاه پاسدارانمهدی قاسمیمهدی نقدیمهدی ناصریمهدی باقریمهران جلیل وندمهران جلیلوندمیلاد ابراهیمی نژادمیلاد ارسنجانیمیثم خاکیمجتبی خلجمحمد جواد حیدریمحمد حجازی فرمحمدجواد احمدیمحمدجواد حیدریمحمدرضا موسویمحسن قاسم زادهمحسن سید رحمتیمحسن سیدرحمتیمرتضی لواسانیمرتضی لواسانی زندان تهران بزرگمرتضی بخشی لاییمرتضی بخشی لائیمرتضی حسینی لواسانینقض حقوق بشر در ایراننافرمانی مدنی شهروندان در ایرانوحید نجفی خوبستانیوحید نجفی خوزستانیکاوه مهماندوستپوریا گذرآبادیپاشا تهرانیآریا حامدیانامید تشکریامیر میربیگوندامیرسلمان شیروییایمان حیدریایمان داراییابوالفضل کریمیاطلاعات سپاهبهنود اسماعیلیبهنام توسلیبازداشتبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت شهروندانبازداشت شدگان تظاهرات آبان ۱۳۹۸بازداشتگاهتیپ ۵ زندان تهران بزرگتیپ پنج زندان تهران بزرگتجمعات اعتراضیتجمعات اعتراضی آبان ماهتجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبانماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان۱۳۹۸تجمعات اعتراضی در ایرانتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸جعفر رضاییجعفر رضائیجعفررضاییحقوق بشرحقوق شهروندی در ایرانحمید فرح بخشحمید فرحبخشحمید خسروپورحمیدخسروپورحسین پاکپورحسین خاکپورداوود غفاریداود غفاریدادرسی عادلانهرضا الله یاریرضا اللهیاریرضا اله یاریرضا الهیاریزندان تهران بزرگزندانیان سیاسیسیامک مقیمیسیامک پایمردسیاوش منفردسپاه پاسدارانسرکوب شهروندان در زندانهای ایرانسعید فرزانهسعید خزائیسعیدفرزانهسعیدخزاییعلی بی کسعلی عبادیعلیرضا مقدمعلیرضامقدم

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: