•                  
چهارشنبه , ۰۸ بهمن , ۱۳۹۹
چهارشنبه, ژانویه 27

محکومیت نادر مجیدیان شهروند ساکن سقز به تحمل حبس تعزیری

0
145

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۳ مرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه دادگاه تجدیدنظر استان کردستان با صدور دادنامه ای نادر مجیدیان, شهروند اهل شهرستان سقز را به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, طی روزهای گذشته, نادر مجیدیان, فرزند: ابراهیم, شهروند ساکن شهرستان سقز توسط شعبه دادگاه تجدید نظر استان کردستان با اتهام همکاری با کی از احزاب کُرد مخالف نظام به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

این شهروند اهل شهرستان سقز, در مرحله بدوی توسط شعبه دادگاه انقلاب این شهرستان با اتهام مذکور به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم و به حکم صادره اعتراض کرده بود. 

نادر مجیدیان, در تاریخ ۲۵ مردادماه ۱۳۹۵، توسط نیروهای امنیتی شهرستان سقز بازداشت و پس از تحمل ۵٠ روز بازجوئی و سلول انفرادی چندی بعد با تودیع قرار وثیقه‌ تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

لازم به ذکر است, رضا مجیدیان, برادری نادر مجیدیان که بطور همزمان با هم توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود در دادگاه انقلاب سقز به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم و پس از اعتراض حکم مذکور به ۴ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد و در تاریخ ۱۳ مرداد ماه ۱۳۹۹, برای تحمل حبس بازداشت و به زندان مرکزی سقز منتقل شد. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هاممنوعیت از عضویت در احزابمحرومیت از عضویت در احزابنقض حقوق بشر در ایراننقض سرکوب احزابنادر مجیدیاننادرمجیدیاننسرکوب شهروندان در ایرانهمکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظامهمکاری با یکی از احزاب اپوزیسیونهمکاری با احزاب مخالف نظامهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کوردیهمکاری با احزاب کرد مخالف نظامهمکاری با احزاب اپوزیسیونهمکاری در احزاب مخالف نظامورد احزاب کوردکردستان احزاب کوردیگزارش آماری سرکوب شهروندان در ایراناقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظاماحزاباحزاب متخاصماحزاب مخالف نظاماحزاب مسلحاحزاب مسلح مخالف نظاماحزاب مسلح کورداحزاب مسلح کرداحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیاحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کُرد مخالف نظاماحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد نخالف نظاماحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب کردستاناحزاب اپوزیسیون کرداحزاب در کردستاناحزاب در ایراناحزاب سیاسیاحزاب سیاسی مخالف نظاماحزاب سیاسی کورداحزاب سیاسی کورد مخالف نظاماحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحزاب سیاسی ایراناحزاب سیاسی اپوزیسیوناحزاب سیاسی در ایراناحزاب ضد جمهوری اسلامیاخبار سرکوب شهروندان در ایراناداره اطلاعات شهرستان سقزارتباط با احزاب کوردارتباط با احزاب کوردیاستان کردستاناعضای احزاب دمکرات و کوملهتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظامحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایراندادگاه انقلابدادگاه انقلاب سقزدادگاه تجدیدنظردادگاه تجدیدنظر استان کردستانسلول انفرادیسرکوب احزابسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظامسرکوب احزاب کردسرکوب احزاب در ایرانسرکوب احزاب سیاسی کورد مخالف نظامسرکوب احزاب سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در کردستانسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در زندانهای ایرانسرکوب شهروندان در سنندجشهروندان در استان کردستانشهرستان سقزعضویت در یکی از احزاب اپوزیسیونعضویت در احزابعضویت در احزاب مخالف نظامعضویت در احزاب معاند نظامعضویت در احزاب و گروههاعضویت در احزاب کوردعضویت در احزاب کرد مخالف نظام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: