•                    
  •                  
دوشنبه , ۱۰ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

صدور یک سال حبس تعزیری برای “نجف مهدی‌پور” روزنامه نگار اهل ایلام

0
732

نجف مهدی‌پور , روزنامه‌نگار اهل ایلام از سوی دادگاه انقلاب این شهر به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز سه‌شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷، «نجف مهدی‌پور» صاحب‌امتیاز و مدیر مسئول دو هفته‌نامه‌ی تعلیق‌شده‌ی «باخترزمین» به دادگاه انقلاب ایلام احضار شده و حکم یک سال حبس تعزیری به وی ابلاغ شد.

یک منبع مطلع در این رابطه گفت: «این رأی قابل تجدیدنظر بوده و حکم، با اتهامات توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام برای وی صادر شده است.» پیش از این، انتشار مقالات انتقادی از سران‌ جمهوری اسلامی در رابطه با نقض حقوق بشر و سیاستهای خارجی نظام، تعطیلی دوهفته‌نامه‌ی باخترزمین را در پی داشت که آقای مهدی‌پور صاحب‌امتیاز آن بود.

نجف مهدی‌پور کارشناس ارشد علوم سیاسی و کاندیدای دهمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی بود که صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان رد شد. آن‌زمان در برگه‌ی رد صلاحیت که به وی داده شد، علت رد صلاحیتش «عدم اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام جمهوری اسلامی ایران» قید شده‌ بود.

سرکوب رسانه ها و مطبوعات در ایران به شکلی فزآینده افزایش یافته و به حدی است که گزارشگران بدون مرز در گزارش سالیانه خود پیرامون سرکوب مطبوعات در جهان از ایران با عنوان کشوری یاد کرد که خبرنگاران و اهل رسانه در آن کشور به زور وادار به سکوت و تحمل آزار و اذیت می شوند و هدف بازداشت های خودسرانه و اتهام های ساختگی قرار می گیرند. همچنین در ادامه این گزارش می گوید که گرچه مقام های ایران رسما رسانه های پرطرفدار جهانی از قبیل فیسبوک، توییتر، و یوتیوب را ممنوع کرده اند اما کاربران با استفاده از فیلتر شکن ها امکان دسترسی به این رسانه ها را پیدا می کنند.

فعالان شبکه آنلاین و بلاگرها نیز همانند روزنامه نگاران با عواقب قانونی شدید برای ابراز عقاید و دیدگاه های خود روبرو هستند.

قوه قضاییه در ایران روزنامه نگاران و بلاگرها را از روند رسیدگی های قانونی محروم می سازد و پرونده آن ها را به دادگاه های انقلاب – که محاکمات در آن ها پشت درهای بسته و بدون حق انتخاب وکیل برگزار می شوند – ارجاع می دهد.

طنزنویسان و کاریکاتوریست ها نیز در ایران با سرنوشتی مشابه روبرو هستند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.