شنبه , ۰۸ مهر , ۱۴۰۲
یکشنبه, اکتبر 1

نجات بهرامی، زندانی سیاسی به کرونا مبتلا شد

0
1227

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۹، نجات بهرامی، روزنامه نگار و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین به ویروس کرونا مبتلا و از حق درمان و بستری در بیمارستان محروم است.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از امتداد، امروز چهارشنبه ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۹، نجات بهرامی، روزنامه نگار و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین پس از انجام آزمایش CPR مشخص شد که به ویروس کووید ۱۹ مبتلا شده است. این زندانی سیاسی در حال حاضر فقط در بهداری زندان اوین نگهداری می شود و روند درمانی خاصی برای درمان وی انجام نشده است. نجات بهرامی از بیماری نوسان فشار خون رنج می برد. این فعال سیاسی در حال تحمل حبس تعزیری ۱ ساله خود است.  

براساس این گزارش، در حالی نجات بهرامی به ویروس کووید ۱۹ مبتلا شده که دچار علائم اولیه شده بود اما در پی بی توجهی مسئولان چند روز بعد به بیمارستان اعزام شد و پس از انجام آزمایش CPR ابتلایش به این ویروس مرگبار قطعی شد اما بدون انجام مراحل درمانی به زندان اوین بازگردانده شد و از حق درمان محروم شده است.

در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, نجات بهرامی, معلم و روزنامه نگار ساکن شهرک وحیدیه از توابع شهرستان شهریار جهت تحمل ۱ سال حبس تعزیری به شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت واقع در زندان اوین مراجعه کرد. 

در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران, به ریاست محمدمهدی براعه, با صدور و ابلاغ احضاریه ای کتبی نجات بهرامی را جهت تحمل حکم ۱ سال حبس تعزیری به زندان اوین فراخوانده بود. 

در تاریخ ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۹, نجات بهرامی, روزنامه نگار و فعال رسانه ای توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از فعالیتهای سیاسی و اجتماعی محکوم شد. 

نجات بهرامی, معاون پیشین روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش, در تاریخ ۲۷ مردادماه ۱۳۹۸, از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از عضویت در گروهها و احزاب سیاسی و همچنین محرومیت استفاده از گوشی هوشمند تلفن همراه محکوم شده بود. 

نجات بهرامی پیش از این نیز در گفتگو با ایلنا پیرامون حکم صادره بر علیه وی توسط دادگاه بدوی گفته بود: در مرحله بازپرسی که در اردیبهشت سالجاری انجام شد، از بابت اتهام “اجتماع و تبانی” تبرئه شدم و پرونده فقط از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به دادگاه ارجاع شد که منجر به صدور حکم ۱ سال حبس تعزیری شدم. 

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی که ناقض ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر  است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند و از سوی دیگر پرونده سازی های پی در پی برای آنها از جمله مواردی است که مستند و مشهود است.  اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هازندانیان سیاسی و عقیدتینقض حقوق بشرروزنامه نگاران در ایرانحق درمان زندانیروزنامه نگاران ایرانکرونا ویروسبیماری کرونا در ایرانویروس کرونا در شهرهای ایراننجات بهرامی معاون وزیرفعال سیاسیزندانیان سیاسیحقوق بشر در جمهوری اسلامینجات بهرامیزندانیان سیاسی زندان اوینویروس کرونا در ایرانکرونا در زندانهای ایرانزندانی سیاسی نجات بهرامینجات بهرامی آموزش و پرورشحقوق بشر در ایرانمحرومیت از حق درمانروزنامه نگاریروزنامه نگارانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیبیماری کروناویروس کرونا در زندانهای ایراننجات بهرامی فعال رسانه ایبیماری نجات بهرامیروزنامه نگارنقض حقوق شهروندی در ایرانزندانیان سیاسی در ایرانحق درمان زندانیان در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانکرونا در ایرانبیماری کرونا در زندانهای ایراننجات بهرامی زندانیحق درمان زندانحقوق بشرحقوق شهروندیحق درمانحق درمان زندانیانزندانیان محروم از حق درمانشیوع ویروس کروناکرونا در ارومیهاجرای حکم حبس نجات بهرامیحق درمان زندانیان سیاسی در ایرانزندانیمحرومیت از حق درمان زندانیحقوق شهروندی در ایرانمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایرانویروس کروناکرونا ویروس در ایرانبیماران کرونا در ایرانحق درمان بیماری زندانیانآزمایش سی پی ارزندانی سیاسینقض حقوق شهروندینقض حقوق بشرد ر ایرانحق دادرسی عادلانهنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیکروناقرنطینه بیماران کرونا در ایراناخبار کروناحق درمان بیمارینجات بهرامی زندانی سیاسیزندانی عقیدتینقض حقوق بشر در ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانبند زندانیان سیاسی در ایرانروزنامه نگاری در ایرانشیوع بیماری کرونا در ایرانآلودگی به ویروس کروناحق درمان شهرونداننجات بهرامی زندان اوین

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: