•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

تبرئه مدیران خبرگزاری فارس, روزنامه وطن امروز و پایگاه خبری ۵۹۸ در دادگاه مطبوعات

0
336

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۹, شعبه ۹ دادگاه کیفری ۱ استان تهران به ریاست قاضی محمد کشکولی با صدور دادنامه هایی مدیر مسئول خبرگزاری فارس, روزنامه وطن امروز و پایگاه خبری ۵۹۸  را از اتهام منتسب تبرئه کرد. همچنین صاحب امتیاز روزنامه آرمان از بابت اتهامات منتسب مجرم شناخته شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز یکشنبه ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۹, مدیران مسئول خبرگزاری فارس، روزنامه وطن امروز و پایگاه خبری ۵۹۸, توسط شعبه ۹ دادگاه کیفری ۱ استان تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی از بابت اتهامات اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، توسط هیات منصفه تبرئه شدند. 

احمد مومنی راد, سخنگوی هیئت منصفه دادگاه مطبوعات استان تهران در تشریح این خبر گفت: “ در شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی دو پرونده مطرح شد که پرونده اول مربوط به مدیران مسئول خبرگزاری فارس، روزنامه وطن امروز و پایگاه خبری ۵۹۸ بود که به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، هیأت منصفه به اتفاق آرا سه متهم را مجرم ندانست”.

مومنی راد در ادامه افزود: “پرونده دوم برای صاحب امتیاز سابق روزنامه آرمان امروز با ۳ اتهام جعل، استفاده مجعول، تخلف در معرفی خود به عنوان مدیر مسئول بود که هیأت منصفه به اتفاق آرا متهم را مجرم دانست و با اکثریت آرا متهم را مستحق تخفیف ندانست”.

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد.

علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

برچسب هاقاضی محمدی کشکولیمحاکمه مدیر مسئول مطبوعاتمدیران خبرگزاری فارسمطبوعات ایرانمطبوعات در ایراننقض حقوق بشر در ایراننشر اکاذیبنشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومیهیئت منصفه دادگاه مطبوعاتپایگاه خبری 598پایگاه خبری ۵۹۸اتهام تشویش اذهان عمومیتشویش اذهان عمومیتشویش اذهان عمومی در فضای مجازیحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحکم تبرئهدادگاه مطبوعاتدادگاه مطبوعات تهراندادگاه مطبوعات در ایراندادگاه مطبوعات در تهرانروزنامهروزنامه نگارروزنامه نگاریروزنامه نگاری در ایرانروزنامه نگارانروزنامه نگاران ایرانروزنامه نگاران در ایرانروزنامه وطن امروزروزنامه اعتمادروزنامه شرقرشته روزنامه نگاریسرکوب مطبوعاتسرکوب مطبوعات ایرانسرکوب مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانسرکوب روزنامه نگارانسرکوب روزنامه نگاران ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیشعبه 9 دادگاه کیفری 1 استان تهرانشعبه نه دادگاه کیفری یک تهرانشعبه ۶ دادگاه مطبوعاتصدور حکم تبرئه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: