•                  
شنبه , ۰۱ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

زندان مرکزی ارومیه: تشکیل پرونده جدید برای کامران درویشی, زندانی سیاسی

0
495

روز شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۸, کامران درویشی, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس پنج ساله خود در این زندان است ضمن انتقال به شعبه یک بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب در این شهر با گشایش پرونده‌ای جدید، اتهامات “توهین به مقدسات” و “اخلال در نظم زندان” به وی تفهیم شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، کامران درویشی، زندانی سیاسی محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس پنج ساله خود در این زندان است روز شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۸ضمن انتقال به شعبه یک بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب در این شهر مورد تفهیم دو اتهام: “توهین به مقدسات” و “اخلال در نظم عمومی”  قرار گرفته است. این دو اتهام از با توجه به دخالت و پرونده سازی از سوی نهادهای امنیتی به دلیل شرکت این زندانی سیاسی در اعتصاب گسترده زندانیان که منجر به درگیری در ماه مهرماه سال گذشته در زندان مرکزی ارومیه شده بود صورت گرفته است. 

این زندانی پس از انتقال به دادسرا با اتهامات جدیدی مواجه شده و گفته می‌شود طرح این اتهامات تلاش اداره اطلاعات ارومیه جهت پرونده سازی برای این زندانی است. اتهامات مطروحه در شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی علیه این زندانی “اخلال در نظم زندان” و “توهین به مقدسات” عنوان شده است.
کامران درویشی، از اهالی ارومیه در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ماه سال ١٣٩۵ توسط نیروهای وزارت اطلاعات دستگیر شد، او پس از محاکمه توسط شعبه ی ٢ دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام «ارتباط با یکی از احزاب کرد مخالف نظام» به ۶۰ ماه حبس تعزیزی محکوم شد.

لازم به ذکر است در همین رابطه در اسفندماه سال گذشته نیز ۴ زندانی سیاسی محبوس در این زندان به نام‌های حمیدرحیمی، کمال حسن رمضان، احمد تموئی و تورج اسماعیلی به این دادسرا منتقل شده‌ و با همین اتهامات تفهیم اتهام شده‌اند.

حقوق بشر در ایران پیش تر و طی گزارشی در خصوص اتفاقاتی که در مهرماه سال ۱۳۹۷ در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه رخ داده بود طی گزارشی اطلاع رسانی کرده بود که عصر روز دوشنبه ۲۳ مهرماه ۹۷ بدنبال درگیری لفظی یکی از زندانیان سیاسی با یکی از ماموران زندان مرکزی ارومیه که منجر به ضرب و شتم این زندانی و بدنبال آن اعتراض دیگر زندانیان سیاسی شده بود. بدنبال گسترش این اعتراضات، زندانیان سیاسی بند ۱۲ زندان ارومیه توسط حدود ۵۰ تن از نیروهای گارد ویژه زندان مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفتند و تعدادی از آنها نیز پس از ضرب و شتم به سلول های انفرادی منتقل شده بودند. در این بین سه تن از زندانیان سیاسی به نام‌های کمال حسن رمضان، احمد تموئی و تورج اسماعیلی به صورت جدی تری مورد ضرب و جرح قرار گرفته و دچار شکستگی و جراحت شدند.

در تاریخ ۲۴ مهرماه ۹۷ ده‌ها تن از زندانیان سیاسی بند ۱۲ و بند جوانان زندان ارومیه در اعتراض به حمله ۲۳ مهرماه گارد ویژه به بند ۱۲ این زندان و مضروب و مجروح کردن زندانیان بند سیاسی و زندانیان سیاسی ساکن بند جوانان دست به اعتصاب غذا زده و در تاریخ ۱ آبان‌ماه به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

همچنین حق دسترسی به وکیل و فراهم کردن امکانات دفاع از خود در دادگاه ازجمله مواردی است که در ماده ۵  قانون آئین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ به صراحت بر آن تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: