•                  
سه شنبه , ۰۴ آبان , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, اکتبر 26

شکار غیرمجاز یک قلاده پلنگ در حوزه استحفاظی شهرستان فسا

0
442

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۹, لاشه یک قلاده پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده شهرستان فسا از سوی ماموران اداره حفاظت از محیط زیست این شهرستان کشف شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از رُکنا, امروز چهارشنبه ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۹, ماموران اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان فسا لاشه یک قلاده پلنگ را در حوزه استحفاظی شهرستان استهبان و فسا که توسط شکارچیان غیرمجاز کشته شده بود پیدا کردند. 

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فسا در تشریح این خبر گفت: “بقایای لاشه یک قلاده پلنگ در محدوده تنگ قرقرو و تنگ مجد در حوزه استحفاظی شهرستان‌های استهبان و فسا که توسط متخلفان شکار شده بود، کشف شد”.

محمدی افزود: “شکارچیان پوست این پلنگ را از لاشه جدا کرده بودند و روند بررسی توسط کارشناسان اداره شهرستان در حال انجام است”. 

پلنگ از گونه‌های جانوری تحت حمایت محیط زیست به شمار می‌رود.

آسیب رساندن به هرگونه از موجودات زنده به مثابه نقض حقوق بشر در رسته محیط زیست است.

هرگونه آزمایش زجرآور بر روی حیوانات اعم از آنکه روحی یا جسمی باشد، نقض حقوق حیوانات است.

اولین قانون حمایت از حیوانات در انگلستان در سال ۱۸۸۲ میلادی تصویب شد که این قانون در سال ۱۹۱۱به تکمیل رسید.

پس از انگلستان کشورهای دیگری نیز قوانینی در جهت حفظ حقوق حیوانات به تصویب رساندند.

تا کنون تعداد زیادی معاهدات چند جانبه،دو جانبه و اسناد بین‌المللی در زمینه حقوق حیوانات انعقاد گردیده که از کثرت این موارد صرفا به چند نمونه آن اشاره می کنیم: اعلامیه ۱۹۷۲استکهلم، کنوانسیون ۱۹۷۳ کیوتر، کنوانسیون تنوع زیستی ۱۹۷۲مشهور به کنوانسیون ریو، کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه های حیوانی و گیاهی در معرض خطر ۱۹۷۳ از جمله اسناد بین المللی است که در حمایت از حقوق حیوانات مورد تصویب قرار گرفته است.

برهمین اساس, اعلامیه جهانی حقوق حیوانات در اکتبر ۱۹۷۸ با هدف شناخت جهان مبتنی بر حقوق برای حیوانات با تلاش یونسکو در پاریس به تصویب رسید.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: