•                  
شنبه , ۲۹ خرداد , ۱۴۰۰
یکشنبه, ژوئن 20

بازداشت چند تَن از شهروندان در اسلام آباد غرب به اتهام دگراندیشی مذهبی

0
278

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۱تیر ماه ۱۳۹۹, ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در شهرستان اسلام آباد غرب,  فردی را به اتهام توهین به مقدسات و فعالیت تبلیغی علیه نظام در این شهرستان بازداشت کردند. همچنین اعضای یک گروه مذهبی نیز توسط ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در این شهرستان بازداشت شدند.  

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از عصر باختر, امروز چهارشنبه ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۹, سجاد ملایری, دادستان عمومی و انقلاب اسلام آباد غرب از بازداشت فردی از سوی ماموران اطلاعات سپاه پاسداران به اتهام توهین به مقدسات و فعالیت تبلیغی علیه نظام در این شهرستان خبر داد. وی همچنین از بازداشت چند تَن دیگر از اعضای یک گروه مذهبی توسط ماموران سازمان اطلاعات سپاه در این شهرستان خبر داد. 

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اسلام آباد غرب در تشریح این خبر گفت: “با تلاش شبانه روزی پاسداران گمنام در سپاه پاسداران یکی از سرشبکه های اصلی ضد دین مقدس اسلام که اقدام به توهین به مقدسات و ائمه اطهار و فعالیت های تبلیغی علیه نظام می کرد، شناسایی و طی اقدامات اطلاعاتی دستگیر شد”.

ملایری در ادامه افزود: “در عملیاتی دیگر شبکه انحرافات دینی، اخلاقی و فرهنگی که اقدام به ترویج مسائل فرقه ای و انحرافی می‌کرد مورد ضربت پاسداران گمنام قرار گرفتند”.

دادستان عمومی و انقلاب اسلام‌آباد غرب در خاتمه ادعا کرد: “برخورد جدی با هرگونه ترویج عقاید خرافی و توهین کنندگان به مقدسات مذهبی به صورت ویژه در دستور کار دستگاه های اطلاعاتی، امنیتی و قوه قضائیه قرار دارد و در این رابطه با قاطعیت و بدون اغماض با متخلفین برخورد خواهد شد”.

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۸  اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ میباشد که حق افراد بر تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و تبلیغات مذهبی را آزاد دانسته است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهامات واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

سرکوب دگراندیشان مذهبی در حالی در ایران رو به گسترش است که علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی بارها مدعی شده در ایران آزادی بیان, آزادی عقیده و آزادی فکر هست. 

برچسب هاتوهین به مقدساتفعالیت تبلیغی علیه نظامنقض حقوق پیروان ادیان در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشراطلاعات سپاه پاسداراننقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایراندگراندیشان مذهبی در ایرانسرکوب شهروندان در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراندادستان عمومی و انقلابتفتیش عقاید در ایرانعقاید مذهبیبازداشت شهروندان در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب ادیان در ایرانتفتیش عقیدهسرکوب دگراندیشان مذهبیدگراندیشان مذهبیحقوق بشر در جمهوری اسلامیسرکوب دگراندیشان مذهبی در ایراننقض حقوق دگراندیشان مذهبیحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایراندگراندیشان مدهبیسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی دگراندیشان مذهبی در ایرانسازمان اطلاعات سپاهسرکوب شهروندان در جمهوری اسلامیتوهین به مقدسات اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیبازداشت دگراندیشان مذهبینقض حقوق شهروندی در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق شهروندان در جمهوری اسلامینافرمانی مدنی شهرستانسرکوب گسترده دگراندیشان مذهبیاتهام توهین به مقدساتاسلام آباد غرباسلام آبادغربعقاید مذهبی در ایرانسجاد ملایریدادستان اسلام آباد غربشهرستان اسلام آباد غربدگراندیشان مذهبی در جمهوری اسلامیاطلاعات سپاه اسلام آباد غربنقض حقوق شهروندی دگراندیشان مذهبی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: