•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

تداوم بازداشت و اعتصاب غذای پریسا صیفی, فعال فرهنگی محبوس در زندان مرکزی سنندج

0
559

حقوق بشر در ایران – روز شنبه ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, پریسا سیفی, فعال فرهنگی, اهل شهرستان کامیاران,  محبوس در بند زنان کانون اصلاح و تربیت زندان مرکزی سنندج, در اعتراض به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی و عدم تبدیل قرار وی از بازداشت به وثیقه برای آزادی موقت تا اتمام مراحل دادرسی, دست به اعتصاب غذا زد و با احتساب روز جاری ۱۰روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود را سپری کرده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, پریسا سیفی, فعال فرهنگی, اهل شهرستان کامیاران از توابع استان کردستان که از تاریخ ۲۱ آبان ماه سالجاری پس از بازداشت از سوی ماموران اداره اطلاعات سپاه در وضعیت بلاتکلیفی بسر می برد در اعتراض به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی در بند زنان کانون اصلاح تربیت زندان مرکزی سنندج ۱۰ روز پیش در اعتصاب غذا بسر می برد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید این خبر گفت: “پس از بازداشت پریسا سیفی در آبان ماه توسط ماموران اطلاعات سپاه و انتقال وی به بازداشتگاه شهرام فر جهت بازجوئی پس از آن پرونده وی به دادگاه انقلاب سنندج ارجاع شده اما به دلایل نامعلوم بازپرس و مسئولان قضائی از تبدیل قرار بازداشت به وثیقه برای آزادی موقت این فعال فرهنگی ممانعت می کنند”. 

این منبع مطلع در ادامه افزود: “با توجه به اینکه پریسا سیفی, از بازداشتگاه شهرام فر اطلاعات سپاه سنندج به بند کانون اصلاح و تربیت منتقل شده بازجوئی وی به اتمام رسیده یا باید جلسه محاکمه تشکیل شود یا قرار از بازداشت به وثیقه برای آزادی موقت تبدیل شود و با توجه به تداوم بازداشت وی از تاریخ ۱۹ بهمن ماه اعلام اعتصاب غذا کرده”. 

لازم به ذکر است؛ پریسا سیفی, در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸, توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شده و جهت بازجوئی به بازداشتگاه شهرام فر متعلق به سپاه پاسداران منتقل شده بود.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهامات واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

لازم به ذکر است که بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه و حق دسترسی به وکیل از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافعال فرهنگیفعال هنریقرار وثیقهقرار بازداشتمحاکمهنقض حقوق بشرنقض حقوق شهروندی در ایراننافرمانی مدنینافرمانی مدنی در ایراننافرمانی مدنی در زندانهای ایرانکانون اصلاح و تربیتپریسا سیفیپریسا سیفی فعال فرهنگیپریساسیفیاخبار سرکوب شهروندان در ایراناستان کردستاناطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسداراناعتصاب غذااعتصاب غذای پریسا سیفیبند اصلاح و تربیتبازپرسیبازجوئیبازداشت و بلاتکلیفیبازداشتگاهبازداشتگاه شهرام فر سنندجتفهیم اتهامحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق شهروندی در ایرانزندان مرکزی سنندجزندان سنندجسپاه پاسدارانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان شهروندان کرد در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.