•                  
دوشنبه , ۱۸ فروردین , ۱۳۹۹
دوشنبه, آوریل 6

اعتراضات آبان ۱۳۹۸: بلاتکلیفی ابوالفضل مقصودی, نوجوان محبوس در زندان تهران بزرگ

0
88

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, ابوالفضل مقصودی, نوجوان ۱۸ ساله, ساکن شهر جدید پردیس, بازداشت شده در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام, در تاریخ ۲۹ آبان ماه سالجاری به تیپ ۵ زندان تهران بزرگ منتقل شده به دلیل عدم توانائی خانواده در تامین مبلغ وثیقه صادره و همچنین عدم تشکیل جلسه دادرسی بطور بلاتکلیف محبوس مانده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, ابوالفضل مقصودی, متولد ۲۹ بهمن ماه ۱۳۸۰, از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه سالجاری, توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران, پس از اتمام مراحل بازجوئی از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی” مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و در تاریخ ۲۹ آبان ماه به تیپ ۵ زندان تهران بزرگ منتقل شد و پس از صدور قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان و عدم توانائی خانواده وی برای تامین وثیقه مذکور بطور بلاتکلیف در این زندان به سر می برد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: ” پس از تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از سوی بازپرس دادسرای امنیت تهران برای آزادی موقت ابوالفضل مقصودی و از سوی دیگر عدم توانائی خانواده این نوجوان برای تامین وثیقه مذکور همچنان این زندانی بدون تشکیل جلسه دادرسی در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ مانده است. 

این منبع مطلع همچنین گفت: ” ابوالفضل مقصودی, کارگر یک کارگاه سنگ تراشی در اطراف شهر جدید پردیس بود که با توجه به محرومیت از وجود پدر این نوجوان بطور شبانه تحصیل می کرد و روزها هم به کار در کارگاه سنگ تراشی برای کمک به تامین خانواده مشغول بود”. 

لازم به ذکر است؛ ابوالفضل مقصودی پس از بازداشت در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸, توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران در جریان تجمعات اعتراضی به شدت با شوکر و باتوم مورد ضرب و شتم قرار گرفت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی” مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و در تاریخ ۲۹ آبان ماه سالجاری به تیپ ۵ زندان تهران بزرگ منتقل شد و در حال حاضر پرونده وی در انتظار تشکیل جلسه دادرسی می باشد. 

در توضیحات بیشتر پیرامون این تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸ و پس از اعلام افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین این دور از تجمعات اعتراضی گسترده در استانها و شهرهای ایران آغاز شد شهروندان معترض بسیاری از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی با رفتارهای قهرآمیز و خشن سرکوب شدند که از جمله می توان به استفاده از سلاح گرم و شلیک مستقیم به سوی شهروندان از پشت بام ساختمانهای دولتی بر شهروندان اشاره کرد که منجر به کشته و زخمی شدن بسیاری از شهروندان معترض شد.

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرها و مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هاقاضی کشیکنقض حقوق بشر در ایرانکارگرکارگران ایرانآبان 1398آبان ماه 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبان سال ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸ابوالفضل مقصودیابوالفضل مقصودی بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۷۸ابوالفضل مقصودی زندان تهران بزرگاخلال نظم عمومیاخلال در نظماخلال در نظم و آسایشاخلال در نظم و آسایش عمومیاخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیر قانونیاخلال در نظم عمومیاعتراضات آباناعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸بازداشتبازداشت شدگان آبان ماه سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماهبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان در آبان ماه سال ۱۳۹۸بازداشتشدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تیپ ۵ زندان تهران بزرگتظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات به گرانی قیمتها در ایرانتظاهرات به افزایش قیمت بنزینتظاهرات به افزایش قیمت سوختجانباختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸حق دادرسی عادلانهحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایراندادگاه انقلاب پردیسزندانیان تیپ 5 زندان تهران بزرگسرکوب شهروندانسرکوب شهروندان معترض در ایرانسرکوب شهروندان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: