•                  
شنبه , ۱۷ خرداد , ۱۳۹۹
شنبه, ژوئن 6

پروین ادوایی, زندانی سیاسی محبوس در زندان سنندج بطور مشروط آزاد شد

0
118

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۱ فروردین ماه ۱۳۹۹, پروین ادوایی, زندانی سیاسی محبوس در کانون اصلاح و تربیت واقع در بند زنان « کانون اصلاح و تربیت » زندان مرکزی سنندج در راستای آزادسازی زندانیان با توجه به بخشنامه اخیر قوه قضائیه آزاد شد. این زندانی سیاسی از بهمن ماه ۱۳۹۸, در حال تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری ۱ ساله خود بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شبکه حقوق بشر کردستان, روز دوشنبه ۱۸ فروردین ماه ۱۳۹۹, پروین ادوایی, زندانی سیاسی محبوس در بند زنان « کانون اصلاح و تربیت » زندان مرکزی سنندج پس از تحمل ۶ ماه با احتساب ایام بازداشت قبلی از مجموع حبس تعزیری ۱ ساله اش بطور مشروط آزاد شد. اعطای آزادی مشروط به پروین ادوائی در حالی صورت گرفت که چنانچه زندانی پس از آزادی به جرمی مرتکب شود علاوه بر مجازات جرم اخیر باید باقی مانده مدت محکومیت حبس را که با آزادی مشروط آزاد شده سپری کند.

آزادی این زندانی سیاسی, بر مبنای بخشنامه اخیر قوه قضائیه برای آزادسازی زندانیان سیاسی و عقیدتی با محکومیت حبس تعزیری ۵ سال و یا کمتر بوده صورت گرفته است. در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و احتمال ابتلای بسیاری از زندانیان محبوس در زندانها در ابتلا به این ویروس و با توجه به سال نو و اعیاد مذهبی, علی خامنه ای در پاسخ به نامه ارسالی از سوی رئیس قوه قضائیه با اعطای عفو آزادی مشروط زندانیان محبوس در زندانهای کشور مورد تائید علی خامنه ای قرار گرفت.

براساس قانون آزادی مشروط, چنانچه محکومیت حبس تعزیری متهم تا ۱۰سال باشد باید یک سوم مجموع حبس تعزیری خود را سپری کند اما چنانچه محکومیت حبس تعزیری متهم بالای ۱۰ سال باشد فرد زندانی باید نصف دوران محکومیت حبس خود را سپری کند و پس از آن با ارائه درخواست آزادی مشروط با نظر مسئولان زندانی فرد زندانی در آن بسر می برد و همچنین نظر دادستان پیرامون رد و یا تائید درخواست آزادی مشروط زندانی تصمیم گیری می شود.

پیش از این و در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, پروین ادوایی, در اعتراض به محرومیت وی از حق مرخصی و سایر حقوق زندانیان با توجه به شیوع ویروس کرونا و آلودگی محیط زندانها به این ویروس اعتصاب غذا کرده بود. 

در تاریخ ۱۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, پروین ادوایی، جهت اجرای حکم ۱ سال حبس تعزیری خود توسط نیروهای امنیتی در سنندج بازداشت و به بند زنان کانون اصلاح و تربیت واقع در زندان مرکزی سنندج منتقل شده بود. این بازداشت در حالی صورت گرفته بود که پروین ادوائی چند روز قبل به دلیل ابتلا به بیماری گواتر عمل جراحی انجام داده بود. 

پرونده پروین ادوائی, توسط دادگاه انقلاب مریوان از بابت اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی از طریق همكارى با حزب حیات آزاد کردستان « پژاک »” مورد محاکمه قرار گرفته بود و به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. با ارجاع پرونده این فعال سیاسی به دادگاه تجدید نظر محکومیت وی از ۵ سال به ۱ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

 پروین ادوایی, در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات مریوان به منزل شخصی وی در این شهرستان بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه این ارگان امنیتی در سنندج منتقل شده بود. پس از طی مراحل بازجوئی پروین ادوایی در مهر ماه ۱۳۹۸, از بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج به بند زنان « کانون اصلاح و تربیت » زندان مرکزی این شهرستان منتقل شده بود و نهایتا در تاریخ ۲ آبان ماه ۱۳۹۸ با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بطور موقت آزاد شده بود. 

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 

برچسب هانقض حقوق بشر در ایرانهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامکانون اصلاح و تربیتگروههای کورد مخالف نظامپژاکپروینپروین ادواییپروین ادوایی زندانی سیاسیپروین ادوائیپروین ادوائی زندانی سیاسیآزادی بیان در ایرانآزادی زندانیان سیاسی در ایراناحزاباحزاب مخالف نظاماحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کُرد مخالف نظاماحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب کردستاناحزاب اپوزیسیون کرداحزاب در ایراناحزاب سیاسیاحزاب سیاسی مخالف نظاماحزاب سیاسی کورداحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحزاب سیاسی ایراناحزاب سیاسی اپوزیسیوناحزاب سیاسی در ایراناعتصاب غذای پروین ادواییبند زنان در زندان مرکزی سنندجبند زنان در زندان سنندجبند زنان زندان مرکزی سنندجبند زندانیان سیاسی در ایرانبخشنامه عفو مشروطحق مرخصیحق مرخصی زندانیان سیاسیحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق زندانیان سیاسیحزب حیات کردستانزنان زندانی سیاسیزنان زندانی سیاسی در ایرانزندان مرکزی در شهرستان سنندجزندان مرکزی سنندجزندان مرکزی سنندج در کردستانزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی زن در ایرانسرکوب فعالان سیاسی در ایرانسرکوب احزاب سیاسی در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیعفو مشروطعفو مشروط به زندانیانعفو مشروط زندانیان سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: