•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۳ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, سپتامبر 25

گزارشی از سومین روز اعتراضات سراسری به جان باختن مهسا امینی

0
55

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۸شهریور ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در حریفان برگزاری تجمعات اعتراضی در شهرهای کشور، تعداد بیشماری از شهروندان را بازداشت، زخمی و یا کشتند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۲۸شهریور ماه ۱۴۰۱، در سومین روز از اعتراضات سراسری به جان باختن مهسا امینی، دختر ۲۳ ساله که در استان‌های تهران، کردستان، آذربایجان غربی، اصفهان، مشهد، البرز، کرمانشاه، ایلام و حتی در دانشگاه‌های تهران، پلی تکنیک، علامه طباطبایی، دانشگاه اصفهان و چند مرکز آموزش عالی دیگر برگزار شد نیروهای امنیتی با یورش به برخی از تجمعات شهروندان و استفاده از گاز اشک آور، با توم سلاح های ساچمه ای و یا جنگی برخی از شهروندان را بازداشت، زخمی و چند تن در این میان جان باختند.

براساس این گزارش، خبرگزاری فارس، مدعی شد، نیروهای امنیتی با یورش به شهروندان معترض در تقاطع بلوار کشاورز و خیابان حجاب در تهران دست‌کم ۶ تن از تظاهرات کنندگان را بازداشت کردند و در ادامه این گزارش از این افراد بازداشت شده با عنوان (لیدر اغتشاشات) یاد کرد اما به هویت ابن افراد اشاره ای نکرد.

همچنین، وبسایت کَردپا، با انتشار چندین خیر از جان باختن فواد قدیمی، فرزند عبدالله، به همراه محسن محمدی، فرزند: خلیفه مسعود، دو شهروند اهل شهرستان دیواندره از توابع استان کردستان که بر اثر شلیک مستقیم گلوله از سوی نیروهای امنیتی زخمی شده بودند در یک بیمارستان در شهر سنندج مرکز استان کردستان خبر داد.‌

همچنین، نیروهای امنیتی، در شهرستان پاوه از توابع استان کرمانشاه، بابک قاسمی، آروین اقبالی، پیشوا رهبری، گلاره مرادی و آشنا رسولی را در جریان این اعتراضات بازداشت کردند اما پس از چند ساعت‌ از میان این افراد فقط پیشوا رهبری و آشنا رسولی آزاد شدند.‌

همچنین، در تاریخ ۲۶ شهریور ماه ۱۴۰۱، اهون هوشمند، متدلد: ۱۳۷۸، فرزند: رسول، شهروند ساکن شهرستان سقز از توابع استان کردستان، در جریان این اعتراضات توسط نیروهای امنیتی بازداشت و علیرغم گذشت ۳ روز از بازداشت وی امکان تماس خانواده با او نیست و از مکان نگهداری وی اطلاعی در دسترس نیست.

در ادامه این مجموعه بازداشت‌ها در شهرستان بوکان از توابع استان آذربایجان غربی، کاوه امینی، متولد: ۱۳۶۹، متاهل، دارای ۲ فرزند، توسط نیروهای امنیتی در جریان اعتراضات این شهرستان در یکی از خیابان‌های شهرستان بوکان بازداشت شد.‌

همچنین، احسان غفوری، اهل شهرستان دهگلان که از در جریان اعتراضات به قتل مهسا(ژینا) امینی بر اثر شلیک مستقیم گلوله توسط نیروهای امنیتی از ناحیه کلیه به شدن زخمی شده بود به یکی از مراکز درمانی دز شهر سنندج مرکز استان کردستان منتقل شد.

لازم به ذکر است، ماموران امنیتی با همراهی نیروهای لباس شخصی در شهرهای سقز، دیواندره و چند شهر دیگر استان کردستان، شهر رشت مرکز استان گیلان، تهران حدفاصل بلواز کساورز و خیابان حجاب، با استفاده از ماشین های آب پاش، گاز اشک آور و باتوم به تظاهرات کنندگان حمله کرده و در صدد سرکوب بازداشت شهروندان بودند.

این اعتراضات به علت بازداشت و جان باختن مهسا (ژینا) امینی، متولد: ۱۳۷۹، اهل شهرستان سقز از توابع استان کردستان که برای دیدار با اقوام خود به تهران آمده بود و پس از بازداشت توسط ماموران پلیس امنیت اخلاقی(گشت ارشاد) بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه این ارگان امنیتی جان باخت شکل گرفته است.

گزارش ها و مستندات بسیاری حاکی از ایراد ضرب و شتم و آسیب به مهسا امینی از ناحیه سر به هنگام بازداشت مخابره شده است.

همچنین سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.