•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

بازداشت چند تن از شهروندان در جریان برگزاری تجمع اعتراضی در تهران

0
31

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۸شهریور ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در جریان برگزاری تجمع اعتراضی در محدوده بلوار کشاورز در تهران چند تن از شهروندان را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از فارس، امروز دوشنبه ۳۸ شهریور ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری تجمع اعتراضی در محدوده بلوار کشاورز و خیابان حجاب در تهران، در پی یورش خشونت آمیز ماموران امنیتی چند از شهروندان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.‌

براساس این گزارش، آغاز تجمع اعتراضی مذکور از حدود ساعت ۵ عصر در پی سر دادن شعارهای اعتراضی از سوی شهروندان کلید خورد و سپس تظاهرات‌کنندگان به سمت خیابان وصال شیرازی حرکت کردند.

همچنین، تعداد شهروندان معترض بیش از هزار نفر بود که در دسته های ۳۰ تا ۴۰ نفره با سردادن شعارهای اعتراضی از قبیل(مرگ بر دیکتاتور) و غیره نارضایتی خود را از وضع جاری در کشور و گسترش محیط ارعاب و تهدید و سرکوب ابراز کردند.‌

تا لحظه تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت، ارگان بازداشت کننده و مصادیق حقوقی اتهامات و مکان نگهداری اقبال شاهو، اطلاعی در دسترس نیست.‌

نا لحظه تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت، ارگان بازداشت کننده و مصادیق حقوقی اتهامات و مکان نگهداری اقبال شاهو، اطلاعی در دسترس نیست.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات امنیتی و سیاسی براساس سناریو سازی ارگانهای امنیتی و قضائی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.