•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

سمانه سعیدی، زندانی سیاسی به مرخصی اعزام شد

0
70

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۹شهریور ماه ۱۴۰۱، سمانه(یلدا)سعیدی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین به مرخصی اعزام شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، سمانه(یلدا) سعیدی، فعال فضای مجازی و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین پس از تودیع وثیقه به مرخصی ۱۰ روزه اعزام شد.‌

براساس این گزارش، اعزام سمانه(یلدا)سعیدی به مرخصی ۱۰ روزه برای انجام کارهای درمانی بیماری سندروم فیبرومیالژیا که از آم در رنج است و با مشکلات حرکتی مواجه شده صورت گرفته است.

لازم به ذکر است، در تاریخ ۷ شهریور ماه ۱۴۰۱، یک منبع مطلع در خصوص وضعیت سمانه(یلدا)سعیدی به حقوق بشر در ایران در خصوص محرومیت این‌ زندانی سیاسی از حق درمان و ممانعت مسئولان قضایی و امنیتی برای اعطای آزادی مشروط به وی اطلاع رسانی کرده بود.‌

سمانه سعیدی، در مردادماه ۱۳۹۹، توسط ماموران قرارگاه ثارالله  اطلاعات سپاه در تهران به اتهام فعالیت در فضای مجازی، بازداشت و پس از انتقال به بند۲الف و طی مراحل بازجوئی در شعبه ۱ بازپرسی دادسرای زندان اوین تفهیم اتهام شد.‌

با آغاز مراحل دادرسی، سمانه سعیدی، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری به اتهام (اجتماع و تبانی و به قصد بر هم زدن امنیت کشور) به تحمل ۵ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام(توهین به مقدسات در فضای مجازی) به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از به اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی اشد مجازات یعنی تحمل ۵ سال حبس تعزیری برای سمانه سعیدی لازم به اجرا شد.

سرکوب فعالان فضای مجازی و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.