•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

مهدی دارینی، زندانی سیاسی به مرخصی اعزام شد

0
78

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۶شهریور ماه ۱۴۰۱، مهدی دارینی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین پس از تودیع وثیقه به مرخصی کوتاه مدت اعزام شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، مهدی دارینی، متولد: ۱۳۶۵، ساکن: تهران، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین پس از تودیع وثیقه به مرخصی اعزام شد.‌ وی در حال تحمل حبس تعزیری ۵ ساله خود است.

اعزام این زندانی سیاسی به مرخصی در حالی صورت گرفته که وی در تاریخ ۵ آبان ماه ۱۴۰۰، به علت محرومیت از حق اعزام به مرخصی و افزایش فشارهای روحی روانی اقدام به خودسوزی کرده بود.‌

لازم به ذکر است، مهدی دارینی، در مراحل دادرسی، توسط شعبه دادگاه انقلاب تهران، از بابت اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و به اتهام‌ (اقدام‌علیه امنیت ملی) هم‌به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

پس از اتمام مراحل دادرسی و اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی در پی تجمیع احکام تحمل اشد مجازات یعنی ۵ سال حبس تعزیری برای مهدی دارینی لازم به اجرا شد.‌

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

سرکوب آزادی بیان، ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با تهدید و ارعاب، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.