•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

رضا مظاهری پس از اتمام مرخصی به زندان اوین بازگشت

0
49

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۴شهریور ماه ۱۴۰۱، رضا مظاهری، زندانی سیاسی، پس از اتمام دوران مرخصی برای تحمل ادامه حبس خود به زندان اوین بازگشت.

به گزارش حقوق بشر در ایران، عصر دوشنبه ۲۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، رضا مظاهری، فعال فضای مجازی و زندانی سیاسی، پس از اتمام دوران مرخصی برای سپری کردن ادامه حبس تعزیری خود به زندان اوین بازگشت. این زندانی سیاسی در حال تحمل حبس تعزیری ۲ ساله خود است.‌

یک‌ منبع مطلع از وضعیت پرونده رضا مظاهری به حقوق بشر در ایران گفت:”این زندانی سیاسی از تاریخ ۱ شهریور ماه سال جاری به مرخصی اعزام شده بود و ابتدا قرار بود مدت مرخصی وی تا پایان شهریور تمدید شود اما به دلایل نامعلومی مسئولان دادسرای زندان اوین با تمدید مرخصی مخالفت کرده و رضا مظاهری عصر دوشنبه به زندان بازگشت.”

لازم به ذکر است، رضا مظاهری، در تاریخ ۲۱ دی ماه ۱۴۰۰، از بابت فعالیتهای وی در فضای مجازی و انتشار پست‌هایی در صفحات شخصی خود در پرونده ای جدید توسط شعبه ۳ بازپرسی دادسرای زندان اوین‌ احضار و با اتهام(نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی) تفهیم اتهام شد.

این فعال فضای مجازی، در تاریخ ۴ دی ماه ۱۴۰۰، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین و طی مراحل بازجوئی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات از بابت پرونده ای جدید در تاریخ ۲۱ دی ماه ۱۴۰۰، به اتهام (نشر اکاذیب) توسط شعبه ۳ بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ تهران تفهیم اتهام شد و سپس برای سپری کردن حبس تعزیری خود از بابت پرونده اول روانه بند قرنطینه زندان اوین شد.

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۹۹، با انتشار گزارشی احضار این فعال مدنی را برای سپری کردن دوران محکومیت حبس تعزیری اش اطلاع رسانی کرده بود.

در تاریخ ۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۸، شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت محمد مقیسه با صدور دادنامه ای رضا مظاهری را از بابت اتهامات (نشر اکاذیب) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام) به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و پرداخت ۴ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم کرد. این حکم پس از ارجاع پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در اسفند ماه ۱۳۹۸، عیناً تائید شد.

رضا مظاهری، در تاریخ ۸ دی ماه ۱۳۹۷، توسط ماموران پلیس امنیت در تهران بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین و طی مراحل بازجوئی طی ۴ جلسه بازپرسی توسط شعبه ۲ بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ تهران به ریاست محمد نصری پور، تفهیم اتهام شد و در تاریخ ۱۸ دی ماه ۱۳۹۷ با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان آزاد شده بود.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پرونده سازی بر علیه فعالان مدنی و فضای مجازی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میلادی است که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیتهای مرزی تاکید می کند.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.