•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

علیرضا ثقفی، زندانی سیاسی پس از توقف حبس آزاد شد

0
87

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۹مهر ماه ۱۴۰۱، علیرضا ثقفی، زندانی سیاسی با توجه به توقف اجرای حکم جهت درمان آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران، طی روزهای اخیر، علیرضا ثقفی، فعال کارگری و زندانی سیاسی محبوس در زندان کچویی کرج پس از تایید درخواست توقف حکم برای انجام مراحل درمانی آزاد شد.‌ این زندانی سیاسی در حال سپری کردن حبس تعزیری ۱ ساله خود بود.

براساس این گزارش، آزادی علیرضا ثقفی در پی وخامت وضعیت جسمانی و توقف اجرای حکم صورت گرفته و و تا زمان بهبودی کامل این فعال کارگری در خارج از زندان بسر خواهد برد.

حقوق بشر در ایران، در تاریخ های ۱۲شهریورماه،  ۲مردادماه  و  ۲۷فروردین ماه ۱۴۰۱، با انتشار ۲ گزارش نسبت به بی تفاوتی مسئولان، قضایی، امنیتی و مسئولان زندان کچویی برای تسریع روند بررسی درخواست تجمیع و ممانعت آنها برای اعزام علیرضا ثقفی به مرکز درمانی یا مرخصی استعلاجی اطلاع رسانی کرده بود.‌

این فعال مدنی، در تاریخ ۲۰اسفند ماه ۱۴۰۰، پس از بازداشت در جریان‌برگزاری مراسم یادبود صمدشعبانی به همراه هاله صفرزاده، دیگر هم پرونده ای خود جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس تعزیری ۱ ساله خود به زندان کچویی کرج منتقل شدند.

علیرضا ثقفی، در شهریور ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج از بابت اتهام(فعالیت تبلیغی علیه نظام)به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. با اعلام اعتراض و ارجاع پرونده به شعبه ۶ دادگاه تجدیدنظر استان البرز، این احکام در تاریخ ۱۸ مهر ماه ۱۳۹۸، عینا تائید شد.

این فعال کارگری، در تاریخ ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸، همزمان با برگزاری تجمعات اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر، به همراه ۱۱ تن دیگر در پارک جهان نما، حدفاصل اتوبان تهران – کرج، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجویی در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، با تودیع قرار کفالت بطور موقت آزاد شده بود.

محرومیت زندانیان از حق درمان و بی تفاوتی مسئولان نسبت به‌ وضعیت سلامت زندانیان در حالی ادامه دارد که در تاریخ ۲۳ فروردین ماه ۱۴۰۱، سازمان‌ عفو بین‌الملل با انتشار گزارشی تفصیلی به شرح کامل محرومیت زندانیان محبوس در زندانهای ایران از حق درمان و همچنین به تشریح وضعیت اسف بار آنها پرداخت.

ممانعت از دسترسی به خدمات پزشکی، عدم اعزام زندانیان به مراکز درمانی، ناکافی بودن امکانات بهداری زندانها، عدم وجود پزشک متخصص در زندانها، تصمیم گیری افراد غیرمتخصص از قبیل دادستان و یا ضابطان امنیتی برای دسترسی یک زندانی به خدمات پزشکی و ممانعت آنها از حق درمان زندانیان بخشی از اشارات سازمان‌عفو بین الملل در گزارش مذکور بوده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پرونده سازی بر علیه فعالان مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میلادی است که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیتهای مرزی تاکید می کند.

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.