•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, نوامبر 30

گزارشی از وضعیت رسول جلیل پور، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین

0
905

حقوق بشر در ایران امروز جمعه ۵ دی ماه ۱۳۹۹، رسول جلیل پور، زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین دوران حبس تعزیری خود را سپری می کند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی ماه های اخیر، رسول جلیل پور – متولد: ۱۳۶۲ – فرزند: ایاز- شغل: کارگر نقاش ساختمان – اهل: تبریز و زندانی سیاسی محبوس در بند ۱۲ معروف به بند ارشاد – اتاق ۵ زندان مرکزی بندرعباس جهت تحمل ادامه حبس تعزیری خود به اندرزگاه ۸ زندان اوین اوین منتقل شد. این زندانی سیاسی در جزیره کیش به اتهام کفن پوشی و سر دادن شعار اعتراضی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در بندرعباس به تحمل ۳ سال و ۶ ماه  حبس تعزیری و شلاق محکوم شد. 

لازم به ذکر است، در تاریخ ۲۷ آذر ماه ۱۳۹۷، رسول جلیل پور، در حالی که برای کار از تهران به جزیره کیش رفته بود با پوشیدن کفن که بر روی آن شعارهای اعتراضی نوشته شده بود با سر دادن شعار « کارگر زندانی آزاد باید گردد » اعتراض خود را نسبت به سرکوب شهروندان در ایران نشان داد که در پی هجوم ماموران انتظامی بازداشت و به بازداشتگاه پلیس امنیت جزیره کیش منتقل شد و چند روز بعد هم به بازداشتگاه اداره اطلاعات بندرعباس انتقال داده شد. 

این فعال مدنی، چندی بعد با طی کردن دوران بازجوئی در بازداشتگاه اداره اطلاعات بندرعباس از بابت اتهامات « فعالیت تبلیغی علیه نظام »، « اخلال در نظم عمومی » و « توهین به رهبری » مورد بازپرسی و تفهیم اتهام قرار گرفت در مراحل دادرسی توسط شعبه دادگاه انقلاب بندرعباس از بابت ۲ اتهام « فعالیت تبلیغی علیه نظام » و « توهین به رهبری » به تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و همچنین با اتهام « اخلال در نظم عمومی » هم به تحمل ۷۰ ضربه شلاق تعزیری محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان هرمزگان عیناً تائید شد. 

با توجه به اینکه محل سکونت رسول جلیل پور، تهران بوده این زندانی سیاسی حدوداً ۳ ماه قبل از بند ۱۲ – اتاق ۵ زندان بندرعباس به اندرزگاه ۸ زندان اوین منتقل شد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 علی خامنه ای به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هم آزادی بیان هست و هم آزادی عقیده اما به دفعات و بیش از ۹۵ درصد موارد بازداشت و پرونده سازی برای شهروندان با اتهاماتی مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد است و نشان از این جمله دارد که حاکمیت کنونی ایران اساتید بزرگی در سفسطه مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هامحاکمه شهروندانمحاکمه شهروندان ترکمحاکمه شهروندان در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندیمرگ بر خامنه ایمرد میدان ساحلمطالبات شهروندان معترضنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانکفن پوشیاندرزگاه 4 زندان اویناندرزگاه 8 زندان اویناندرزگاه چهار زندان اویناندرزگاه هشت زندان اویناندرزگاه ۴ زندان اویناندرزگاه ۴ سالن ۲اندرزگاه ۸ زندان اویناندرزگاه۴ زندان اویناندرزگاه۸ زندان اویناخبار نقض حقوق بشربازداشت شهروندان معترضجوان معترض کفن پوشجزیره کیشحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه انقلابدادگاه انقلاب بندرعباسدادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب سنندجدادگاه انقلاب صدور حکم حبسرسول جلیل پوررسول جلیل پور جوان کفن پوشرسول جلیلیزندان بندرعباسزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینزندانیان سیاسی زندان بندرعباسسالن ۲۱ اندرزگاه ۷سرکوب شهروندان معترض در ایرانشهروندان معترضشهروندان معترض در ایرانشعبه 2دادگاه انقلاب بندرعباسشعبه2 دادگاه انقلاب بندرعباسشعبه2دادگاه انقلاب بندرعباس

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.