•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

دو زندانی سیاسی پس از اتمام دوران حبس از زندان اشنویه آزاد شدند

0
226

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۳۰ مهر ماه ۱۳۹۹، دو زندانی سیاسی، اهل شهرستان اشنویه پس از سپری کردن دوران حبس تعزیری از زندان این شهر آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روزهای اخیر، هیمن راغ و علی اسماعیلی، دو زندانی سیاسی اهل شهرستان اشنویه و محبوس در زندان مرکزی این شهرستان به ترتیب پس از اتمام دوران حبس تعزیری ۱۸ ماهه و ۱ ساله خود از زندان اشنویه آزاد شدند. 

علی اسماعیلی، در تاریخ ۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، پس از مراجعه به واحد اجرای احکام کیفری دادسرای اشنویه بازداشت و برای سپری کردن باقی مانده حبس تعزیری ۱ ساله خود به زندان اشنویه منتقل شد. 

اسماعیلی، در دی ماه سال ۱۳۹۷، توسط نیروهای امنیتی با اتهام همکاری با حزب یکی از احزاب کرد مخالف نظام بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه نیروهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در اسفند ماه ۱۳۹۷ با تودیع وثیقه و بطور موقت آزاد شد. 

این شهروند در همین پرونده، برای دومین بار در تاریخ ۲۰ تیر ماه ۱۳۹۸، از سوی ماموران امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی در روزهای آخرین دی ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان اشنویه با اتهام همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام محاکمه و به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. و پس از آن با تودیع قرار وثیقه تا زمان ابلاغ حکم قطعی دادگاه آزاد شد. 

همچنین هیمن راغ، دیگر شهروند اهل اشنویه هم در بهار سال ۱۳۹۸، توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام از بازداشتگاه اداره اطلاعات اشنویه به زندان این شهر منتقل شد. 

با آغاز مراحل دادرسی، چندی بعد هیمن راغ، توسط شعبه دادگاه انقلاب اشنویه با اتهام همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام محاکمه و به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هانقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردیهیمن راغهیمن راغ زندانی سیاسیکردستانآذربایجان غربیآذربایجانغربیآزادی پس از اتمام حبس تعزیریاقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظاماتمام محکومیتاتمام حبساتمام دوران محکومیتاتمام دوران حبساحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماداره اطلاعات شهرستان اشنویهاستان کردستاناطلاعات سپاه شهرستان اشنویهاعتصاب غذای زندانی سیاسیبیماری زندانی سیاسیبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظامحقوق بشر زندانیان سیاسیحبس تعلیقیحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه کیفری 2 شهرستان اشنویهزندان اشنویهزندان شهرستان اشنویهزندانیزندانی سنی مذهبزندانی سیاسیزندانی سیاسی هیمن راغزندانی سیاسی کوردزندانی سیاسی کورد در ایرانزندانی سیاسی کردزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانی عقیدتیزندانیان در زندان اشنویهزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهرستان اشنویهشعبه ۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان اشنویهصدور حکم حبس تعزیریعلی اسماعیلیعلی اسماعیلی زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: