•                  
پنج شنبه , ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, می 19

لیست اسامی زندانیان سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ زندان اوین

0
1454

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۸ فروردین ماه ۱۳۹۹, زندانیان سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ زندان اوین که در حال سپری کردن دوران حبس تعزیری خود با اتهامات سیاسی از قبیل اجتماع و تبانی هستند. این شهروندان در طی روند دادرسی یعنی از زمان بازداشت و تا اتمام مراحل بازپرسی از حق دسترسی به وکیل محروم بودند و در روندی پر ابهام به حبسهای تعزیری محکوم شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۲۸ فروردین ماه ۱۳۹۹, اندرزگاه ۴ زندان اوین که محل نگهداری زندانیان اکثراً سیاسی است که این افراد پس از اتمام مراحل بازجوئی در بندهای امنیتی از قبیل ۲۰۹ وزارت اطلاعات یا بند ۲الف سپاه پاسداران به این بند منتقل می شوند و پس از اتمام مراحل دادرسی و ابلاغ احکام قطعی حبس از این اندرزگاه به اندرزگاه ۸ در این زندان منتقل می شوند. اما در این بین زندانیان سیاسی هم هستند که در پس از ابلاغ حکم قطعی با توجه به تراکم بالای زندانیان در اندرزگاههای این زندان در همین اندرزگاه برای تحمل دوران حبس تعزیری خود نگهداری می شوند. 

لیست زیر اسامی برخی از زندانیان سیاسی محبوس سالنهای اندرزگاه ۴ زندان اوین هست که در این اندرزگاه پس از ابلاغ احکام قطعی حبس تعزیری در حال سپری کردن دوران محکومیت دوران حبسهای تعزیری خود هستند و یا پرونده های این افراد در وضعیت بلاتکلیف رها شده و بیش از ۶ ماه است که دستکم ۲ از این افراد محبوس هستند. 

اسامی برخی از  زندانیان سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ زندان اوین در ادامه می آید: 

 ردیف  نام و نام خانوادگی   اتهام  مدت حبس تعزیری  قاضی صادر کننده حکم
۱ وحید غدیرزاده اجتماع و تبانی  ۲ سال  ابوالقاسم صلواتی
۲ رضا مهرگان اجتماع و تبانی  ۵ سال  ایمان افشاری
۳ حسین سرلک اجتماع و تبانی  ۵ سال محمد مقیسه 
۴ مرتضی نظری سدهی اجتماع و تبانی  ۵ سال  محمد مقیسه
۵ محسن امین پور اَمام اجتماع و تبانی  ۳ سال و ۶ ماه  محمد مقیسه 
۶ رضا محمد حسینی اجتماع و تبانی  ۷ سال و ۶ ماه  محمد مقیسه 
۷ علی اصغر حسنی راد اجتماع و تبانی  ۷ سال و ۶ ماه  ابوالقاسم صلواتی 
۸ پیمان جمشیدی ها اجتماع و تبانی  ۴ سال  ایمان افشاری
۹ خالد پیرزاده  اجتماع و تبانی  ۵ سال  محمد مقیسه 
۱۰ محمد ابوالحسنی اجتماع و تبانی  ۲ سال  ابوالقاسم صلواتی
۱۱ سجاد احتشام اجتماع و تبانی  محاکمه نشده ابوالقاسم صلواتی
۱۲ سامان زندیان اجتماع و تبانی, توهین به رهبری, تبلیغ علیه نظام  ۸ سال  ابوالقاسم صلواتی
۱۳ آرمین سورانی  اجتماع و تبانی  ۲ سال  ابوالقاسم صلواتی
۱۴ سعید داریانی اجتماع و تبانی  ۲ سال  ایمان افشاری
۱۵ علی عموی رودبارکی بلاتکلیف بلاتکلیف مشخص نیست
۱۶ معین حاجی زاده توهین به رهبری, اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام ۸ سال  ابوالقاسم صلواتی

نکته حائز اهمیت پیرامون این افراد محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه و همچنین عدم دسترسی آنها به وکیل از زمان بازداشت و در طی دوران بازجوئی و بازپرسی بوده است. 

همچنین بسیاری از این شهروندان از دسترسی به امکانات پزشکی و سایر خدمات بهداشت و درمان نیز محروم هستند و و در عین اینکه باید برای درمان به مراکز درمانی تخصصی خارج از زندان اوین اعزام شوند اما سطح درمان آنها فقط به اعزام به بهداری زندان اوین و معاینات سطحی با توجه به نبود تجهیزات پزشکی بسیار محدود در بهداری زندان اوین خلاصه شده است. 

زندانیان سیاسی محبوس در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هالیست اسامی زندانیان سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ زندان اوینمحمد ابوالحسنیمحاکمه محمد ابوالحسنیمحاکمه وحید غدیرزادهمحاکمه آرمین سورانیمحاکمه سامان زندیانمحسن امین پورمحسن امین پور اَماممرتضی نظری سدهینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانوحید غدیرزادهوحید غدیرزاده فعال مدنیپیمان جمشیدی هاپیمان حسنی رادآرمین سورانیاخبار نقض حقوق بشر در ایرانبیماری زندانیان سیاسی در ایرانحق درمان زندانیحق درمان زندانیان در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیحسن سرلکحسن سرلک زندانی سیاسیخالد پیرزادهرضا مهرگانرضا مهرگان فعال مدنیرضا مهرگان زندانی سیاسیرضا محمدحسینیرضا محمدحسینی زندانی سیاسیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینسامان زندیانسجاد احتشامسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی ایرانسرکوب زندانیان سیاسی درسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانصدور حکم حبس تعزیریعلی اصغر حسنی راد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: