•                  
سه شنبه , ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 16

محکومیت رسول چلداوی, به تحمل ۵ سال حبس تعزیری

0
683

حقوق بشر در ایران – طی هفته گذشته, شعبه ۲ دادگاه انقلاب اهواز با صدور حکمی, رسول چلداوی, شهروند محبوس در زندان شیبان اهواز را از بابت اتهامی سیاسی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری که ۲ سال آن توام با تبعید می باشد محکوم کرد. همچنین این شهروند از بابت پرونده ای دیگر توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ اهواز نیز به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم و این حکم در زندان شیبان اهواز به وی ابلاغ شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, طی هفته گذشته, رسول چلداوی, شهروند ساکن اهواز که پیش از این توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهرستان از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام جرم علیه امنیتی کشور”, به تحمل ۵ سال حبس تعزیری که ۲ سال آن حبس در تبعید میباشد محکوم شد. در ادامه این شهروند ساکن اهواز از بابت اتهام “پرتاب سنگ به سمت ماموران انتظامی”, نیز توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ اهواز به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد و این حکم در زندان شیبان اهواز به وی ابلاغ شده است. رسول چلداوی, در تاریخ ۶ آبان ماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از اتمام بازجوئی به زندان شیبان در اهواز منتقل شده بود. 

با توجه به حکم صادره توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب اهواز به ریاست “مهدی شاهین”, این شهروند اهل اهواز به اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام جرم علیه امنیتی کشور” به تحمل اشد مجازات یعنی ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

رسول چلداوی, در بخش دیگری از همین پرونده و توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ اهواز, از بابت اتهام “سنگ پرانی به ماموران نیروی انتظامی” به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

وی در تاریخ ۹ دی ماه ۱۳۹۸, از زندانی شیبان اهواز به زندان همدان منتقل شد اما بدلیل عدم پذیرش وی در آن زندان مجددا به زندان شیبان بازگردانده شد. 

رسول چلداوی, متولد سال ۱۳۶۹, از اهالی محله کوی علوی اهواز می باشد که در تاریخ ۶ آبان ماه ۱۳۹۷و در حدود ۳۶ روز پس حمله مسلحانه به رژه نیروهای نظامی در شهریور ماه همان در اهواز توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود. 

سرکوب شهروندان در ایران نقض صریح اصول حقوق بشر و سرکوب آزادی بیان میباشد. در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید آنها بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: