•                  
پنج شنبه , ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 11

میترا بدرنژاد زهدی, شهروند بهائی پس از اتمام مرخصی به زندان سپیدار بازگشت

0
863

حقوق بشر در ایران – روز جاری, “میترا بدرنژاد زهدی”, شهروند بهایی محبوس در بند زنان زندان سپیدار اهواز با توجه به اتمام دوران مرخصی ۱۰ روزه خود به این زندان بازگشت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۱۲ دی ماه ۱۳۹۸, میترا بدرنژاد زهدی, شهروند بهائی محبوس در زندان سپیدار اهواز که از تاریخ ۲ دی ماه به مرخصی ۱۰ روزه اعزام شده بود با توجه به اتمام این دوران به بند زنان زندان سپیدار اهواز جهت سپری کردن  ادامه دوران حبس خود بازگشت. این شهروند بهائی در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۱ ساله خود از بابت اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” و “عضویت در گروههای معاند نظام” از تاریخ ۳۰ شهریور ماه سالجاری می باشد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ امروز پنجشنبه میترا بدرنژاد زهدی, شهروند بهائی ساکن اهواز که به مرخصی ۱۰ روزه از تاریخ ۲ دی ماه ۱۳۹۸ اعزام شده پس از اتمام زمان مرخصی به بند زنان زندان سپیدار اهواز بازگشت. 

لازم به ذکر است؛ “میترا بدرنژاد زهدی”, شهروند بهائی ساکن اهواز, که پیشتر توسط دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان از بابت اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی” و “عضویت در گروههای معاند نظام” به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود در تاریخ ۳۰ شهریور ماه ۱۳۹۸, جهت سپری کردن محکومیت حبس خود بازداشت و به بند زنان زندان سپیدار اهواز منتقل شد.

این شهروند بهائی, در تاریخ ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۸, حکمی از سوی دادگاه تجدید نظر استان خوزستان در مجموع به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم  شده بود. 

بدرنژاد زهدی,  در مرحله بدوی توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب اهواز به ریاست “قاضی زارع” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. حکم صادره بر علیه این شهروند بهائی در مرحله تجدیدنظرخواهی طی روزهای گذشته به وی ابلاغ شده بود. 

این شهروند بهائی, پس از تحمل ۵۳ روز سلول انفرادی و اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه انقلاب اهواز و تفهیم اتهام در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

“میترا بدر نژاد زهدی”, از شهروندان بهائی ساکن اهواز, در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل شخصی از قبیل لپ‌تاپ و تعدادی کتاب بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز سپری کردن مدت زمان طولانی که در بلاتکلیفی مورد بازجوئی قرار گرفت. ماموران امنیتی در زمان بازداشت “میترا بدرنژاد” به وی گفته بودند که حکم بازداشت وی توسط دادگاه انقلاب اهواز صادر شده است. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد.

همچنین برخورداری شهروندان از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

 در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعالیت بهاییان ایرانفعالیت بهائیان در ایرانمیترا بدر نژاد زهدیمیترا بدرنژادمیترابدرنژادمیترابدرنژادزهدیمحاکمه شهروندان بهایی در ایرانمحرومیت از تحصیل بهاییان ایرانمحرومیت از تحصیل بهائیان ایرانمحرومیت از تحصیل بهائیان در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهاییان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان در ایرانمحرومیت بهائیان در ایرانمحرومیت شهروندان بهایینقض حقوق بهاییان ایراننقض حقوق بهائیان در ایراننقض حقوق بشر بهاییان ایراننقض حقوق بشر بهائیان در ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان در ایراننقض حقوق شهروندان بهایی در ایرانکسب و کار بهائیان در ایرانپیروان آیین بهایی در ایرانپیروان آیین بهائیپیروان آیین بهائی در ایرانپیروان آئین بهائی در ایرانپیروان بهائیان در ایرانآزار بهائیان در ایرانبند زنان زندان سپیدار اهوازبهاییبهاییانبهاییان اهوازبهاییان ایرانبهاییان خوزستانبهاییان در ایرانبهائیبهائیانبهائیان اهوازبهائیان ایرانبهائیان خوزستانبهائیان در ایرانبازداشت بهائیان در ایرانبازداشت شهروندان بهائی در اهوازتفتیش منزل بهاییان ایرانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهائیجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانحقوق بهاییان ایرانحقوق بهائیان در ایرانحقوق شهروند بهاییان ایرانحقوق شهروندی بهاییان ایرانحقوق شهروندی بهائیان در ایرانحقوقشهروندی بهاییان ایراندانشگاه بهاییان ایرانزندان بهاییزندان بهائیزندان سپیدارزندان سپیدار اهوازسرکوب پیروان آیین بهاییسرکوب پیروان آئین بهائیسرکوب اقلیت بهائی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهائیان در ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهائی در جمهوری اسلامیشهروند بهاییشهروند بهائیشهروندان بهاییشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهایی در جمهوری اسلامیشهروندان بهائیشهروندان بهائی در ایرانشهروندان بهائی در جمهوری اسلامیشهروندبهاییشهروندبهائی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: