•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
دوشنبه, اکتبر 25

بازداشت رسول ایرجی, فعال ملی مدنی ساکن خوی توسط نیروهای امنیتی

0
382

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۹ تیر ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی شهرستان خوی, رسول ایرجی, فعال ملی مدنی ساکن این شهرستان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۹ تیر ماه ۱۳۹۹, رسول ایرجی, فعال ملی مدنی ساکن شهرستان خوی پس از بازداشت از سوی نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد. 

بنقل از یک منبع نزدیک به خانواده این شهروند در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن ارسال این خبر گفت: “چند روز پیش رسول ایرجی, با دریافت ابلاغیه کتبی به اداره اطلاعات نیروی انتظامی خوی احضار شده بود اما به جلسه بازجوئی نرفته بود تا اینکه ساعت ۱۰ صبح امروز  توسط افرادی که خودشان را از اداره اطلاعات خوی اعلام کردند بازداشت شد”. 

در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۵, رسول ایرجی, همزمان با برگزاری سالگرد ستارخان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شده بود. 

در تاریخ ۱ مهر ماه ۱۳۹۴, رسول ایرجی در تهران به دلیل اعتراض به عدم آموزش زبان و ادبیات ترکی برای دانش آموزان تُرک در ایران به همراه چند تن دیگر از فعالان ملی مدنی پس از ضرب و شتم بازداشت شده بود. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری که از جمله قوانین جاری در دادگاههای کیفری ایران میباشد و متهمان سیاسی و امنیتی بر مبنای آن مجموعه قوانین مورد محاکمه قرار می‌گیرند به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متهم از اتهامات منتسبه و همچنین ادله اتهام انتسابی و فراهم آوردن امکانات دفاعی برای متهم در دفاع از خود در زمان محاکمه مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برچسب هافعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی در ایرانفعال آذریفعال آذری ترکفعال آذری زبانفعال آذربایجاننیفعال آذربایجانیفعال آذربایجانی رسول ایرجیفعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک رسول ایرجیفعال ترک زبانفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی شهرستان خویفعالان مدنیفعالان مدنی در ایرانفعالان مدنی شهرستان خویفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک اردبیلفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانبازداشت فعالان ملی مدنیبازداشت فعالان ترک آذربایجانیبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخیریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و بازجوییبازداشت و بازجوئیبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت وبیخبریرسول ایرجیرسول ایرجی فعال ترک آذریسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانشهروندان آذریشهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیشهروندان آذری زبان در ایرانشهرستان خوی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: