سه شنبه , ۰۱ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 21

رحمان عابدینی، فعال صنفی فرهنگیان از زندان مرکزی کرج آزاد شد

0
54

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۳ اسفند ماه ۱۴۰۱، رحمان عابدینی، معلم و فعال صنفی فرهنگیان، از زندان (ندامتگاه) مرکزی کرج آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان کشور، در ساعات پایانی دوشنبه ۲۲ اسفندماه ۱۴۰۱،‌ رحمان عابدینی، معلم و فعال صنفی فرهنگیان، ساکن استان البرز و از بازداشت شدگان اعتراضات مسمومیت دانش آموزان، از زندان (ندامتگاه) مرکزی کرج آزاد شد. 

براساس این گزارش، از چگونگی آزادی رحمان عابدینی اطلاع دقیقی در دسترس نیست اما به نظر میرسد آزادی وی همزمان با صدور منع تعقیب صورت گرفته باشد.

لازم به اشاره است، رحمان عابدینی، در تاریخ ۱۶ اسفند ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری اعتراضات سراسری معلمان و جمعی از اولیای دانش آموزان که در واکنش به مسمومیت سریالی دانش آموزان در کرج برگزار شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.  

مسمومیت زنجیره‌ای دختران دانش‌آموز در ایران از ۳ ماه پیش آغاز شد اما در روزها و هفته‌های اخیر به اوج خود رسیده است. اولین خبر در خصوص مسمومیت دانش آموزان، از دو مدرسه در شهرک صفادشت از توابع شهرستان ملارد در غرب استان تهران منتشر شد. دانش‌آموزان دختر در دو مدرسه دبیرستان عصمت و دبستان حجت پس از استشمام بوی گاز، مسموم و به بیمارستان منتقل شدند.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.