سه شنبه , ۰۸ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 29

حمیدرضا درستکار، ساکن بهبهان و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آزاد شد

0
90

حقوق بشر در ایران – امروز ۲۸ اسفند ماه ۱۴۰۱، حمیدرضا درستکار، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری در شهرستان بهبهان از توابع استان خوزستان آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، اوایل اسفند ماه ۱۴۰۱، حمیدرضا درستکار، فرزند: حبیب الله، ساکن شهرستان بهبهان از توابع استان خوزستان و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، در راستای اجرای بخشنامه اخیر قوه قضائیه از زندان بهبهان آزاد شد. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”حمیدرضا درستکار، در تاریخ ۲۲ آبان ماه ۱۴۰۱، در جریان اعتراضات مردمی شهرستان بهبهان در بلوار شریعتی، بین فلکه زیدون به محسنی، توسط ماموران پلیس اطلاعات امنیت و اداره اطلاعات آن شهرستان، بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات شهرستان بهبهان و طی مراحل بازجویی و سپس بازپرسی در شعبه ۴ دادسرای عمومی و انقلاب آن شهرستان، از بابت اتهامات (فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی)، (اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در اعتراضات شهریور و تصویربرداری از محل و ارسال برای رسانه های مخالف و اشخاص معاند نظام)، (اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی و خارجی)، (دعوت به خشونت از طریق فراخوان فضای مجازی) و (نشر اکاذیب در فضای مجازی)، با ۲ کیفرخواست تفهیم اتهام و سپس یه زندان بهبهان منتقل شد.” 

این منبع مطلع در تشریح جلسات دادرسی به این پرونده افزود:”در جریان برگزاری مراحل بازپرسی در شعبه ۴ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بهبهان و دادرسی توسط شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲ بهبهان و شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان ماهشهر و شعبه ۴ بازپرسی دادسرای شهرستان بهبهان، به وکیل مورد نظر حمید درستکار اجازه دسترسی و مطالعه به پرونده داده نشد و از سوی دیگر بازپرس و قاضی دادگاه ضمن مخالفت با تودیع وثیقه مانع آزادی این فعال فضای مجازی با وثیقه شده بودند.” 

با آغاز مراحل دادرسی، پرونده حمیدرضا درستکار از بابت بخش اول با اتهامات (فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی)، (اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی و خارجی)، و (دعوت به خشونت ازطریق فراخوان فضای مجازی) توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان ماهشهر به ریاست محمدعلی کایدی، در آذر ماه ۱۴۰۱، بررسی و فقط از بابت اتهام به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم و از بابت ۲ اتهام دیگر تبرئه و این حکم در زندان بهبهان به وی ابلاغ شد. 

همچنین، حمیدرضا درستکار، در بخش دوم از همین پرونده توسط شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲ شهرستان بهبهان، به ریاست قاضی رسول رسولی نژاد، محاکمه و از بابت اتهام (اخلال در نظم و آسایش عمومی)، به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق، به اتهام (دعوت به خشونت ازطریق فراخوان فضای مجازی) به تحمل ۱سال حبس و از بابت اتهام (نشر اکاذیب در فضای مجازی) هم به تحمل ۲ سال حبس محکوم و حکم صادره در تاریخ ۵ بهمن ما ۱۴۰۱، در زندان شهرستان بهبهان به حمید درستکار ابلاغ شد. 

در نهایت پس از اعلام اعتراض و ارجاع پرونده حمید درستکار به شعبه دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان، در تاریخ  ۳۰ بهمن ماه ۱۴۰۱، پس از اعمال بخشنامه اخیر قوه قضائیه به پرونده حمیدرضا درستکار، قرار منع تعقیب وی صادر و سپس وی اوایل اسفند ماه ۱۴۰۱ از زندان شهرستان بهبهان آزاد شد. 

در تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، قوه قضائیه در بخشنامه ای نسبت به (عفو مشروط) برخی از محکومان دادگاههای انقلاب و کیفری و بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ که در فاصله زمانی ۲۵ شهریورماه تا تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، توسط ارگانهای امنیتی و انتظامی بازداشت شده بودند خبر داد.

در این بخشنامه آزادی زندانیان و افراد بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری مشروط بر این شده که جرائم آنها در راستای(جاسوسی)، (محاربه)، (قتل)، (افساد فی الارض)، (تخریب و آسیب رساندن به اموال عمومی) و (مرتبط شاکی خصوصی) نباشد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاه های افراد در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی و بازپرسی و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.