•                  
پنج شنبه , ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, می 6

گزارش وزارت امور خارجه آمریکا از نقض آزادی های مذهبی در سال ۲۰۱۹

0
435

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۳ خرداد ماه ۱۳۹۹, وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا در گزارش سالیانه خود که در بخشی از آن به شرح وضعیت آزادی بیان در ایران پرداخته به شرح و تفسیر وضعیت وخیم پیروان سایر ادیان در ایران و ابعاد گسترده سرکوب اقلیتهای مذهبی و نبود آزادی بیان و عقیده  در ایران تفسیر کرده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۲۱ خرداد ماه ۲۱ خردادماه ۱۳۹۹, وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا در گزارش سالیانه نقض آزادیهای مذهبی در سال ۲۰۱۹ میلادی به شرح وضعیت سرکوب و نقض سیستماتیک نقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایران پرداخت. سرکوبهای سیستماتیک در قالب احضار, بازجوئی, تفهیم اتهام, صدور احکام حبس تعزیری, محرومیت شهروندان از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف , تبعید, ممانعت از انجام مناسک مذهبی, فرافکنی و حاشیه سازی و محرومیت از سایر حقوق بنیادین پیروان ادیان در ایران از جمله مواردی است که در این گزارش مورد اشاره قرار گرفت. 

اما این گزارش با واکنشهایی از سوی مسئولان قضائی و حکومتی در جمهوری اسلامی مواجه شد و بر طبق روال معمول مسئولان دیپلماتیک و سیاسی جمهوری اسلامی با سیاست انکار و سفسطه سعی در غیر واقع بودن این گزارش داشتند اما حقیقت امر اسناد و شواهدی است که این گزارش با استناد بر آنها تنظیم و منتشر شد. 

این گزارش با اشاره به اینکه حکومت ایران دین اسلام و مذهب شیعه جعفری ۱۲ امامی را به عنوان دین رسمی آن اعلام کرده تشریح کرد که همه قوانین و مقررات در ایران براساس “شریعت اسلامی” تفسیر و مورد اجرا قرار می گیرد. 

در قانون اساسی آمده است که شهروندان از حقوق سیاسی، اقتصادی و سایر حقوق “مطابق با معیارهای اسلامی” برخوردار می‌شوند. قانون مجازات اسلامی، حکم اعدام را به خاطر محاربه “دشمنی علیه خدا” و سب النبی “توهین به پیامبر” مشخص کرده است. همچنین طبق قانون مجازات اسلامی، اجرای مجازات اعدام بسته به مذهب مرتکب قتل و نیز مقتول متفاوت است.

وزارت خارجه آمریکا در ابتدای گزارش سالانه خود با اشاره به اینکه طبق قانون اساسی ایران، تمامی قوانین و مقررات کشور باید براساس معیارهای اسلامی و تفسیر رسمی از شریعت وضع شود، می‌گوید «قوانین جمهوری اسلامی مجازات اعدام را برای غیرمسلمانانی که مسلمانان را به ادیان دیگر دعوت کنند، در نظر گرفته است… قانون شریعت فرد مسلمان را از تغییر مذهب خود یا ترک اعتقادات دینی منع می‌کند.»

مرتد به افرادی می گویند که از دین اسلام خارج شده و به مسیحیت یا دین دیگر گرویدند. براساس قانون مجازات اسلامی، ارتداد، جرم شناخته نمی‌شود ولی در سیستم حقوقی جمهوری اسلامی، با توجه به اصل ۱۶۷ قانون اساسی و ماده ۲۲۰ قانون مجازات اسلامی، می‌توان در این چنین مواردی به فقه اسلامی رجوع کرد. چنین امری می‌تواند حتی به مرگ فرد متهم به ارتداد بینجامد. حسین سودمند، کشیش کلیسای جماعت ربانی مشهد در تاریخ ۱۲ آذر ۱۳۶۹ به اتهام ارتداد اعدام شد. یوسف ندرخانی، رهبر یک کلیسای خانگی در رشت در سال ۱۳۸۸ بازداشت و به جرم ارتداد به اعدام محکوم شد ولی با فشار و اعتراض گسترده بین‌المللی، دادگاه حکم ارتداد را نقض کرد.

در بخش دیگری از این گزارش به وضعیت شهروندان اهل سنت در ایران پرداخته شد که از جمله اشاره به نکته دارد که حکومت جمهوری اسلامی به اعدام افراد و اقلیتهای مذهبی سنی مذهب به اتهام “محاربه” ادامه داده است که اعدام ۲ زندانی عرب سنی مذهب اهل خوزستان در در تاریخ ۴ اوت در زندان فجر دزفول از جمله این موارد است.

در این گزارش همچنین به محکومیت توحید قریشی زندانی سنی مذهب به تحمل ۱۶ سال حبس از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور”، “هواداری از گروه های مخالف نظام” و “تبلیغ علیه نظام” اشاره کرده است. 

وزارت خارجه آمریکا در ادامه گزارش خود به اتهام توهین به پیامبر و محاربه با خدا اشاره می‌کند که می تواند منجر به اعدام شود. برای مثال تابستان سال ۲۰۱۹ میلادی اتهام محاربه با خدا منجر به اعدام ۲ نفر از اقلیت سنی اعراب اهواز در زندان فجر اهواز شد، و می‌افزاید که گروه‌های حقوق بشری از تداوم اعدام زندانیان سنی مذهب مانند کردها و بلوچ‌ها خبر می‌دهند.

مأموران امنیتی برخی از مسیحیان بازداشت شده را به شدت مورد آزار فیزیکی و روانی قرار دادند. برخی اوقات ماموران امنیتی، مسیحیان را مورد ضرب و جرح قرار داده و آنها را در سلول انفرادی حبس می‌کنند. نهادهای حقوق بشری می‌گویند که دستگیری و بازداشت‌های خودسرانه مسیحیان از جمله اعضای کلیساهایی که به رسمیت شناخته نمی‌شوند، برای فعالیت‌های دینی، ادامه داشته و آنها متهم به فعالیت غیرقانونی و دریافت کمک از کشورهای متخاصم می‌شوند.

کنترل فعالیت‌های مسیحیان همچنان توسط دولت ادامه دارد. رهبران جامعه مسیحیان می‌گویند زمانی که مقامات جمهوری اسلامی مطلع شدند که رهبران کلیسای آشوری به فارسی موعظه می‌کنند یا نوکیشان را تعمید می دهند، دست به تعطیلی این کلیساها زدند. کنترل فعالیت‌های مسیحیان، مدت کوتاهی پیش از کریسمس تشدید می شود. به گفته دابرینا بت تمرز، فعال مسیحی مقیم اروپا، جشن‌های کریسمس، اقدام مأموران امنیتی برای دستگیری گروهی مسیحیان را تسهیل می‌کند.

محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی در مورد احضار و بازجویی تعدادی از نوکیشان خبر داد تا توضیح دهند چرا به مسیحیت ایمان آوردند. وزیر اطلاعات ایران برای نخستین بار از اقدامات این وزارتخانه و همکاری با حوزه‌های علمیه برای مقابله با خطر رو به افزایش گسترش مسیحیت در کشور پرده برداشت.

منع انتشارات کتاب‌های مسیحی و توقیف کتاب مقدس و نشریات مسیحی همچنان ادامه دارد. مصادره اموال کلیساها در سال گذشته میلادی نیز ادامه داشته، از جمله مصادره کلیسای صد ساله پروتستان آشوری در تبریز. مأموران اطلاعات و «ستاد فرمان امام» که تحت نظر رهبر جمهوری اسلامی است در ماه مه به این کلیسا یورش برده، صلیب کلیسا را پایین کشیده، قفل‌ها را عوض کرده، دوربین‌های مدار بسته به کار گذاشته و کلیسا را تعطیل کردند.

مقامات جمهوری اسلامی و رسانه‌های حکومتی، به مسیحیان و کلیساهای خانگی تهمت زده و آنها را شبکه‌های غیرقانونی و نهادهای تبلیغی صهیونیستی» می‌خوانند. حکومت جمهوری اسلامی به انتشار مطالب یهودستیزانه ادامه داده و در تظاهرات حکومتی، بهایی‌ها و مسیحیان متهم به تبانی با اسرائیل می کنند.

سینا مولودیان، نوکیش مسیحی در ماه ژانویه در اصفهان درپی حمله خشن مأموران امنیتی بازداشت شد. نیروهای لباس شخصی پس از جستجوی خانه، تلفن همراه، کامپیوتر، و همچنین کتاب مقدس شخصی، تعدادی کتاب و «سی دی» مسیحی را نیز ضبط کرده و با خود بردند.

ماتیاس حق نژاد، از رهبران کلیسای خانگی در رشت در ماه فوریه سال ۲۰۱۹، درپی یورش مأموران اطلاعاتی سپاه به یک جلسه کلیسایی در این شهر بازداشت شد. کتاب مقدس و تلفن همراه ماتیاس حق نژاد و دیگر حاضران در جلسه توقیف شد.

اول ژوئیه ۲۰۱۹میلادی، دستکم ۸ نوکیش مسیحی از جمله ۵ نفر از اعضای یک خانواده، توسط نیروهای وزارت اطلاعات در شهر بوشهر بازداشت شدند. نیروهای امنیتی در ساعت ۹صبح به خانه‌های این شهروندان مسیحی یورش بردند و کتاب‌های مقدس آنها، کتاب‌ها و جزوه‌های مسیحی، صلیب‌های چوبی و تصاویری که نشانه‌های مسیحی داشتند، همچنین چندین لپ‌تاپ، تلفن‌های همراه، کارت‌ها و مدارک شناسایی، کارت‌های بانکی و سایر لوازم شخصی آنها را ضبط کرده و با خود بردند.

رخساره « ماهرخ » قنبری نوکیش مسیحی ۶۵ ساله، در ماه اوت ۲۰۱۹ به اتهام تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی یک سال حبس محکوم شد.

دادگاه انقلاب در بوکان در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۹ میلادی، مصطفی رحیمی را به اتهام فروش کتاب مقدس در کتاب فروشی وی به ۶ ماه و یک روز زندان محکوم کرد.

همچنین ۹ نوکیش مسیحی، از اعضای کلیسای خانگی در رشت،در ماه اکتبر به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، با حکم قاضی محمد مقیسه رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، به ۵ سال زندان محکوم شدند.

ابراهیم فیروزی، فعال و نوکیش مسیحی، در ماه نوامبر، پس از تحمل ۶ سال زندان، به دلیل فعالیت‌های مربوط به ایمان و باور مسیحی وی، برای ۲سال به تبعید در شهرستان سرباز در سیستان بلوچستان فرستاده شد.

در سال ۲۰۱۹ میلادی، کشیش آشوری ویکتور بت تمرز، همسرش شامیرام عیسوی و فرزندشان، رامئیل، به حکم زندان دادگاه که علیه شان صادر شده بود، اعتراض کردند. در ماه نوامبر، جلسه دادگاه تجدید نظر کشیش بت تمرز و همسرش به بهانه ازدحام و شلوغی دادگاه به تعویق افتاد.

در این گزارش همچنین اعلام شده که نیروهای امنیتی پس از بازداشت پیمان میرزازاده خواننده کُرد در ماه فوریه سال ۲۰۱۹ میلادی، نهاد قضایی او را در ماه مه به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و در تاریخ ۲۸ ژوئیه همان سال به ۱۰۰ ضربه شلاق از بابت اتهام “سب النبی” و “نوشیدن الکل” محکوم کردند. حکم شلاق این زندانی نیز در مردادماه سال ۱۳۹۸ به اجرا درآورد. 

در بخش دیگری از این گزارش به وضعیت زنان و سرکوبهای گسترده بر علیه این شهروندان اشاره شده است. 

در این گزارش وزارت خارجه ایالات متحده با استناد به گزارشات نهادهای حقوق بشری به نقض حقوق و فشارهای امنیتی و قضایی و اعمال سرکوبهای گسترده و محدودیتهای بسیار بر پیروان آئین بهایی در ایران پرداخت. 

در این گزارش ذکر شد که نهادهای حقوق بشری گزارش دادند که در تاریخ ۳۰ آوریل سال ۲۰۱۹، نیروهای امنیتی در استان سمنان پس از تفتیتش منازل شهروندان بهائی، دستکم ۳ شهروند بهائی به نام های اردشیر فناییان، بهنام اسکندریان و یلدا فیروزیان را بازداشت کردند. براساس این گزارش ها، این ۳ شهروند ابتدا در مکانی نامعلوم و بدون داشتن حق استفاده از وکیل نگهداری شده و به “تبلیغ علیه نظام” متهم شدند.

در این گزارش همچنین آمده که در تاریخ ۶ ژوئیه سال ۲۰۱۹، دادگاه انقلاب بیرجند ، در مجموع ۹ تن از ساکنان بهائی این شهر را به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم کرد. مقامات دادگاه به متهمان اجازه ندادند که وکیل خود را در طول جلسه دادرسی حضور داشته باشند. بر طبق دادنامه صادره بهمن صالحی، خلیل ملاکی، بیژن احمدی و ساغر محمدی هر یک به تحمل ۴ سال حبس تعزیری، شیدا عابدی به ۳ سال حبس تعزیری، سهراب ملاکی به ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و فیروز احمدی، سیمین محمدی و مریم مختاری هر یک به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

در گزارش وزارت امور خارجه ایالات متحده همچنین به استناد به گزارشات نهادهای مدافع حقوق بشر به احضار، بازداشت، محکومیت و تفتیش منازل برخی شهروندان بهائی از جمله حمید ناصری، سعید ناصری، سوفیا مبینی، نگین تدریسی، آتوسا احمدآیی، افسانه امامی اشاره شد. 

همچنین در بخش دیگری از این گزارش به پلمب محل کسب شهروندان بهائی ایران در شهرهای مختلف به دلیل تعطیل کردن محل های کسب در تعطیلات آئین بهایی و اخراج آنان از محل کسب از طریق تهدید کارفرما اشاره شده است.

این گزارش همچنین به اعمال محرومیت بسیاری از شهروندان بهائی از تحصیل در دانشگاه های کشور پرداخته است.

در این گزارش آمده است که دانشگاه های دولتی و خصوصی به عدم پذیرش شهروندان بهائی و اخراج دانشجویان بهائی ادامه داده اند. در ماه سپتامبر حداقل ۲۳ تن از شهروندان بهائی به دلیل اعتقادات به دیانت بهائی به بهانه “نقص در پرونده” از حضور در دانشگاه منع شده و در ادامه تحصیل محروم شدند.  اخراج بهاییان در دانشگاه ها و اسامی تعدادی از دانشجویان اخراجی بهایی از جمله شقایق شوقی، شیرین بنی نژاد، سما نظیفی و بدیع صفاجو اشاره کرد. 

در این گزارش همچنین به نقل از سازمان های غیردولتی آمده است که گروه عرفان حلقه، تحت رهبری محمدعلی طاهری، همچنان در معرض دستگیری ها، بازداشت ها، آزار و اذیت ها و نظارت قرار دارند. مقامات قضائی در جمهوری اسلامی در ماه فوریه سال ۲۰۱۹ میلادی ۱عضو گروه عرفان حلقه را به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” به ۵ سال زندان محکوم و محکوم کردند. 

در بخش دیگری از این گزارش آمده است دولت همچنان به سرکوب اعتراض به حجاب اجباری و الزامات لباس اسلامی برای زنان می پردازد. در ماه اوت، رسانه های بین المللی و سازمان های غیردولتی مختلف حقوق بشر از حکم ۲۴ سال حبس فعال حقوق زنان، صبا کرد افشاری به دلیل اعتراض او به حجاب اجباری خبر دادند.

دادگاه تجدید نظر استان تهران صبا کردافشاری، فعال مدنی محبوس در زندان اوین را از بابت اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور” مجموعا به ۹ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

میلیونها ایرانی، قربانی تبعیض

طبق گزارش وزارت خارجه آمریکا، به جز مسیحیان، میلیونها ایرانی دیگر به دلیل فعالیت‌های عقیدتی خود تحت جفا بودند از جمله بهاییان، دراویش، یارسان، سنی‌ها، اعضای عرفان حلقه و فعالان ضد حجاب اجباری.

برخی جنبه‌های مختلف سیاست سرکوب و آزار در مورد اقلیت‌ها که در این گزارش آمده به قرار زیر است:

دستگیری و بازداشت خودسرانه، محرومیت از حق دادرسی عادلانه از جمله دسترسی به وکیل، شرایط نامناسب در زندان از جمله شکنجه، ضرب و شتم و محرومیت از مراقبت‌های پزشکی، تبعیض در زمینه‌های اشتغال و آموزش، محرومیت از آزادی عبادت برای اقلیت‌هایی به غیر از اقلیت به رسمیت شده در کشور که شامل یهودیان، زرتشتیان و مسیحیان و حملات سایبری به سایت‌های متعلق به اقلیت‌های دینی و مذهبی .

در این گزارش آمده که دولت آمریکا همچنان از جمهوری اسلامی می‌خواهد که به آزادی های دینی و مذهبی احترام بگذارد. آمریکا ، نقض این آزادی‌ها را محکوم می‌کند و خواستار آزادی افرادی است که به دلیل اعتقادات دینی درایران زندانی شده اند.

برچسب هامسیحیان فارس زبانمسیحیان فارس زبان ایرانمسیحیان آشوریمسیحیان ایرانمسیحیان تبشیرینقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانگزارشگزارش ماهیانهگزارش ماهیانه نقض حقوق پیروان سایر ادیانگزارش نقض حقوق پیروان ادیانگزارش نقض حقوق پیروان ادیان در ایرانگزارش نقض حقوق بشرگزارش نقض حقوق بشر در ایرانگزارش نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیگزارش آماریگزارشهای آماریگزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایرانگزارشات ماهیانه نقض حقوق پیروان ادیانپیروان اهل تسننپیروان اهل سنت در ایرانپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان ایر انپیروان سایر ادیان در ایرانپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیپیروان سایر در ایراناقلیت بهاییاقلیت بهائیاقلیت بهائی ایراناقلیت بهائی در ایراناهل تسنناهل تسنن ایراناهل تسنن در ایراناهل تسنن در زندانهای ایراناخبار پیروان سایر ادیانحقوق پیروان سایر ادیان در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانسرکوب مسیحیان ایرانسرکوب پیروان سایر ادیانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیسرکوب اقلیت های مذهبی در ایرانسرکوب اقلیت بهاییسرکوب اقلیت بهایی در ایرانسرکوب اقلیت بهائیسرکوب اقلیت بهائی در ایرانسرکوب اقلیت دراویش در ایرانسرکوب اقلیتها در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیسرکوب اهل تسننسرکوب اهل سنت در ایرانسرکوب عقایدسرکوب عقاید در ایرانعقاید مذهبیعقاید مذهبی در ایرانعقاید در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: