•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, دسامبر 7

ثبت دستکم ۷۰۰۰ ازدواج دختران زیر سن ۱۵ سال در ایران طی ۳ ماه

0
602

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۴ آذر ماه ۱۳۹۹، مرکز آمار ایران با انتشار گزارشی آماری از ثبت دستکم ۷۰۰۰ ازدواج دختر بچه زیر سن ۱۵ سال در بهار سال ۱۳۹۹ خبر داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایسنا، امروز دوشنبه ۲۴ آذر ماه ۱۳۹۹، در گزارش منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران در بهار سال جاری، دستکم ۷۰۰۰ ازدواج دختر بچه در سنین ۱۰ تا ۱۴ ساله و یک مورد ازدواج دختر بچه کمتر از ۱۰ سال در ایران بطور رسمی ثبت شده است. این گزارش فقط آمار رسمی ثبت شده در دفاتر ثبت احوال به منظور ازدواج را ذکر کرده و به طور قطع تعداد ارقام بیش از تعداد اعلام شده است. 

براساس این گزارش، آمار مذکور در حالی از سوی مرکز آمار ایران اعلام شده که لایحه منع ازدواج کودکان زیر سن ۱۳ سال که از سوی معاونت امور زنان و خانواده به مجلس برای تصویب نهائی بصورت یک قانون در ساختار ثبت احوال و جامعه ایران ارجاع شده و پس از گذشت نزدیک به ۲ سال هیچگونه توجهی به تصویب و رسیدگی آن نشده است. 

در بخش دیگری از همین آمار به تولد دستکم ۳۴۶ نوزاد در بهار سال ۱۳۹۹ از مادرانی با سنین کمتر از ۱۵ سال را تائید کرده و این در حالی است که باید پرسید کودک ۱۵ ساله چگونه می‌تواند برای کودک دیگر مادری کند؟ همچنین به دلیل سن کم این دختران مشکلات جسمانی و روانی حاصل از بارداری و زایمان نیز می‌تواند برای آنها ایجاد می‌شود. این آمار برای دختران ۱۵ تا ۱۹ ساله نیز بالغ بر ۱۶۰۰۰ ولادت بوده است.

مطابق با ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی ازدواج دختر زیر ۱۳ سال منوط به کسب اجازه از دادگاه و تعیین مصلحت کودک توسط دادگاه است اما ضعف‌ موجود در این قانون سبب شده است تا همچنان برخی والدین بی‌ توجه به دنیای کودکانه دختران، آن‌ها را به ازدواج در می‌آورند. ازدواجی که بعضا با نیت سودجویی آغاز و به خرید و فروش دختران ختم می‌شود.

از سوی دیگر نبود دستورالعمل‌های مناسب در جهت گرفتن وام ازدواج سبب شده است تا بسیاری از افراد ازدواج‌های صوری را دستاویز کسب وام کنند و بر آمار کودک همسری بیافزایند.

همانطور که در ابتدای این گزارش اعلام شد بیشتر بودن آمار ازدواج دختران زیر ۱۴ سال به دلیل عدم ثبت قانونی بسیاری از ازدواج ها دور از ذهن نیست. آمار منتشر شده اهمیت تصویب لایحه منع ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال در جهت جلوگیری از کودک همسری را مجددا یادآور می‌شود.

در گزارشی که در تاریخ ۲۷ فروردین ۱۳۹۸، حقوق بشر در ایران منتشر کرده بود مسیح الله سلطانی، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان در کارگروه امور اجتماعی و فرهنگی از ثبت سالانه ۳۶ هزار ازدواج زیر ۱۴ سال در کشور خبر داد.

ازدواج کودکان، زیر سن قانونی از جمله مصادیق کودک آزاری و ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر و ناقض مفاد کنوانسیون حقوق کودک است. 

برچسب هاحقوق بشر در ایرانکنوانسیون حقوق کودکنقض حقوق بشرازدواجنقض حقوق بشرد ر ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانازدواج کودکان زیر سن در ایرانکودکان کار در ایرانگزارش آمارینقض حقوق کودکان در ایرانفعال حقوق کودکحقوق کودکانازدواج در ایرانحقوق شهروندی کودکان در ایرانکودککودکان در ایرانکودکان و فقر در ایرانآمار ازدواج و طلاقنقض حقوق کودکآمار ازدواجکنوانیسون حقوق کودکازدواج کودکان در ایرانکودک آزارینقض حقوق کودک در ایرانآمار ازدواج کودکانکودک مجرمازدواج مرداننقض حقوق کودکانازدواج کودکانحقوق کودکازدواج اجباری کودکانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانازدواج زناننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیکودکاننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانکودکان کارحقوق بشر در جمهوری اسلامیازدواج دختران کوچکنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانحقوق بشرحقوق شهروندیمرکز آمار ایرانازدواجهای زود هنگامکودکان متکدیازدواج های زودرسازدواجهای زودهنگامکنوانسیون حقوق کودکانکودکان متکدی در ایراننقض حقوق بشر در ایرانحقوق کودکان در ایرانگزارش نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشر درایراننقض حقوق بشر در ایران 4ازدواج در شهرهای ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.