•                  
چهارشنبه , ۳۱ شهریور , ۱۴۰۰
چهارشنبه, سپتامبر 22

درخواست اعاده دادرسی ناصر نورد گل تپه در دیوان عالی کشور رد شد

0
383

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۳ آبان ماه ۱۳۹۹، شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور، با مستشاری: نصرت الله اعتماد و محمد حمیدی پور و به معاونت: توکل حیدری، درخواست اعاده دادرسی به پرونده ناصر نورد گل تپه، نوکیش مسیحی را رد کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ماده ۱۸، روز دوشنبه ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۹، درخواست اعاده دادرسی به پرونده قضائی ناصر نورد گل تپه، نوکیش مسیحی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین از بابت ۱۰ سال حبس تعزیری صادره بر علیه این دگراندیش مذهبی با اتهام اقدام علیه امنیت ملی، توسط شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور به با مستشاری: نصرت الله اعتماد و محمد حمیدی پور و به معاونت: توکل حیدری، رد و این درخواست به وکیل مدافع ناصر نورد گل تپه ابلاغ شد. 

براساس این گزارش، درخواست اعاده دادرسی به پرونده ناصر نورد گل تپه، در تاریخ ۲۳ مرداد ماه ۱۳۹۹، به شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور ارجاع و پس از تشکیل جلسه دادرسی، دیوان عالی با استناد به منطبق نبودن این درخواست با هیچ یک از ۷ بند ماده ۴۷۴ از قانون آئین دادرسی کیفری از قبول درخواست اعاده دادرسی سر باز زد. 

ناصر نورد گل‌تپه، به همراه سه شهروند تبعه کشور جمهوری آذربایجان، در تاریخ ۴ تیر ماه ۱۳۹۵ در یک گردهمایی خصوصی بازداشت شدند. 

لازم به ذکر است؛ الدار قربانوف، ‌یوسف فرهادوف و بهرام نسیبوف از اعضای کلیسایی به نام «کلمهٔ حیات» در باکو بودند.

ناصر نورد گل تپه به همراه هر ۳ مسیحی بازداشت شده به مدت ۲ ماه در سلول انفرادی زندان اوین تحت بازجویی قرار گرفتند و سرانجام از بابت اتهام “اجتماع و تبانی در فعالیت‌های تبشیری” مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند.

جملگی افراد بازداشت شده پس از گذشت ۴ ماه بازداشت و طی مراحل بازجوئی هر یک با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان به طور موقت از زندان آزاد شدند.

“الدار قربانوف”، ‌”یوسف فرهادوف” و بهرام نسیبوف, سه شهروند اهل کشور آذربایجان پس از آزادی به کشور شان و نزد خانواده خود بازگشتند.

با آغاز روند دادرسی بر پرونده ناصر نورد گل تپه و ۳ شهروند مسیحی اهل کشور آذربایجان, شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی وقت  “ماشاءالله احمدزاده” در تاریخ ۲ خرداد ۱۳۹۶ این افراد را مورد محاکمه قرار داد  و هر یک از این افراد را به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

“بهرام نسیبوف”، “یوسف فرهادوف” و “الدار قربانوف” از مسیحیان کشور جمهوری آذربایجان و عضو کلیسای کلمه زندگی در باکو می باشند که این سه تن در حال حاضر در خارج از ایران بسر می برند و این حکم بطور غیابی برای آنان صادر و به وکیل شان ابلاغ شده است.

قاضی در جریان دادگاه به گزارش سازمان اطلاعات سپاه استناد و اتهامات مربوطه را “اقدام علیه امنیت ملی کشور از طریق تشکیل و راه‌اندازی تشکیلات غیرقانونی کلیسای خانگی” عنوان کرد. اما به متهمین و وکلای آنها اجازه دسترسی به گزارش مربوطه و محتویات و اسناد و مدارک مورد اشاره در پرونده داده نشد.

علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یکی از پیروان ادیان به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

سرکوب مسیحیان در ایران در حالی رو به گسترش است که در مجامع بین المللی و از سوی محمد جواد ظریف و مسئولان ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به دفعات اعمال رفتارهای قهرآمیز و برخوردهای فراقانونی با نوکیشان مسیحی و دگراندیشان مذهبی نیز انکار شده است.

از زمان پیروزی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷ تاکنون، دستکم ۶ رهبر کلیسا در ایران کشته شده و صدها مسیحی نیز تحت بازجوئی قرار گرفته و زندانی شده‌اند.

علاوه بر این،‌ چاپ کتاب مقدس مسیحیان به زبان فارسی ممنوع شده است و برخی از کلیساها تعطیل شده‌اند و از مراسم کلیسایی به زبان فارسی جلوگیری به عمل آمده است.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در طی نشستی که در پارلمان بریتانیا برگزار شد وضعیت نوکیشان مسیحی در ایران را بسیار نگران‌کننده خواند. او افزود که این موضوع از “دغدغه‌ها و نگرانی‌های” اوست و در سال‌های آینده او با جدیت به این موضوع خواهد پرداخت.

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله  ماده ۲  ماده ۱۸ و ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ میباشد که بر حق افراد بر رفتاری بدون تبعیض و محفوظ ماندن حق تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و انجام تبلیغات و آموزشهای مذهبی را برای افراد تاکید کرده است. 

برچسب هامسیحیان ایرانزندانیان سیاسی و عقیدتینوکیشان مسیحی در ایراندیوان عالی کشورمسیحیان فارس زبانناصر نورد گل تپهمسیحیان آشوریدیوان عالی ایراناعاده دادرسیمسیحیان تبشیریاعمال فشار بر نوکیشان مسیحی در ایرانمسیحیان پرتستانمسیحیان جفا دیدهمسیحیان غیر تثلیثیمسیحیان غیرتثلیثیبازداشت نوکیشان مسیحی در دزفولمسیحیان فارس زبان ایراننوکیشان مسیحیسرکوب مسیحیان در ایراننوکیش مسیحینقض حقوق مسیحیان در ایرانسرکوب نوکیشان مسیحی در ایرانجفا بر مسیحیان ایرانسرکوب مسیحیان ایرانمسیحیمسیحیان پروتستانسرکوب نوکیشان مسیحیدرخواست اعاده دادرسیاندرزگاه ۸ زندان اوینمسیحیانتقاضای اعاده دادرسینوکیشان مسیحی در ایارناندرزگاه۸ زندان اویناندرزگاه هشت زندان اویناندرزگاه 8 زندان اوینشعبه ۳۳ دیوان عالی کشورسرکوب جامعه مسیحی در ایراننوکیشان مسیحی غیرتثلیثی در ایرانسرکوب مسیحیان در جمهوری اسلامیمحرومیت از تحصیل مسیحیان ایرانناصر نوردنوکیش مسیحی ناصر نورد گل تپهناصر نورد گل تپه نوکیش مسیحیسرکوب مسیحیان تبشیری در ایرانجامعه مسیحی در ایراننوکیشان مسیحی ایرانینوکیشان مسیحیتسرکوب دگراندیشان مسیحی در ایرانجامعه مسیحیان ایرانمسیحیان نوکیشنوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامیسرکوب نوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامیتبعید نوکیشان مسیحیشعبه دیوان عالی کشورمسیحیان نوکیش در ایراننقض حقوق شهروندی مسیحیان ایرانشعب دیوان عالی کشورنوکیشان مسیحی ایرانفعالیتهای اقتصادی مسیحیان ایرانجامعه مسیحیاننوکیشان مسیحی در سردشتجامعه مسیحیان در ایرانناصرنوردگل تپهزندانیان مسیحی در ایرانشعبه33 دیوان عالی کشورشعبه33دیوان عالی کشورشعبه 33 دیوان عالی کشورشعبه 3دیوان عالی کشورشعبه۳۳دیوان عالی کشورشعبه ۳۳دیوان عالی کشورمحاکمه نوکیشان مسیحی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: